Budziszyn
1000 lat, 17 wież i tolerancyjni ludzie

Mimo że Budziszyn w ciągu swojej 1000-letniej historii palił się aż 44 razy, widać, że to było bogate miasto. Tędy przebiegały dwa ważne szlaki handlowe.O bogactwie średniowiecznych mieszkańców świadczy rozmach, z jakim udekorowali miasto.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Anna Zaborska (2), Jeans-Michael Bierke (2)
Budziszyn. 1000 lat, 17 wież i tolerancyjni ludzie
Serbołużyczanie, niewielki naród słowiański, jaki przed wiekami ruszył w kierunku Zachodu z Ukrainy i Europy Środkowej znalazł w Budziszynie idealne miejsce do życia, kultywowania swoich obyczajów, języka. Są odrębnym narodem, który w zgodzie żyje z Niemcami. Mają własną prasę, radio, telewizję, teatr, wszędzie są napisy w dwóch językach.
  • Budziszyn. 1000 lat, 17 wież i tolerancyjni ludzie
  • Budziszyn. 1000 lat, 17 wież i tolerancyjni ludzie
  • Budziszyn. 1000 lat, 17 wież i tolerancyjni ludzie
  • Budziszyn. 1000 lat, 17 wież i tolerancyjni ludzie
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Leżący na Górnych Łużycach Budziszyn ma 1000 lat, 17 imponujących wież i bardzo przyjaznych, tolerancyjnych mieszkańców.

Niestety, mam pecha do tego miasta ? byłam tam dwa razy i za każdym razem zwiedzanie utrudniała śnieżna zadymka i takie zimno, że myśli krążyły raczej wokół ciepłego kąta i kubka z grzanym winem, a nie szwędania się po ulicach. Ale dzięki Tuchhandlerin Teda ? przewodniczce z ikrą, coś tam zobaczyłam. Ale wybaczcie, że nie napiszę nic o szczegółach, które śnieżyca zasłoniła skutecznie, a przecież nie chodzi o to, by zrzynać z przewodnika …

Z krzywą wieżą

Chodząc po oblodzonych chodnikach starówki dostosowałam się do obowiązującej tam szybkości ? wszędzie jest ograniczenie do 30 km na godzinę. Nie można się rozpędzić nawet na rowerze. Mimo że Budziszyn w ciągu swojej 1000-letniej historii palił się aż 44 razy, widać, że to było bogate miasto. Tędy przebiegały dwa ważne szlaki handlowe ? z Czech i via regia. O bogactwie średniowiecznych mieszkańców świadczy rozmach, z jakim udekorowali jedną z wież, stojącą w bezpośrednim sąsiedztwie leciwego (ma 799 lat) ratusza ? zawieszono na niej aż trzy zegary? w tym jeden, słoneczny, o powierzchni 31 m kwadratowych.

Do rynku, na którym nigdy nie odbywały się targi, za to kwitło życie towarzyskie, wiedzie 7 uliczek ? przesądni mieszkańcy miasta w czasach średniowiecza uznawali liczbę 7 za magiczną i starali się ją zawsze wykorzystać. Obok stoi krzywa wieża, zdaniem mieszkańców, prawie taka jak w Pizzie. Odchyliła się od pionu 1,44 m, i tylko dzięki wtryskowi betonu w fundamenty jest tak stabilna, że można na nią wchodzić.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij