Ełk
Kropla wody w wieży ciśnień

Przetaczające się przez Mazury wojny i liczne pożary pozbawiły miasto starej zabudowy. Teraz sympatyczna secesja sąsiaduje tu z surowym neogotykiem, tu i ówdzie tylko rażą wykwity socjalistycznej myśli architektonicznej.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Andrzej Węgrowicz
Ełk. Kropla wody w wieży ciśnień
W panoramie miasta dominują dwie wieże: jedna, neogotycka, należy do katedry, druga, to dawna wieża ciśnień, ważny element instalacji zaopatrujących miasto w wodę. Teraz jest tu Muzeum Kropli Wody.
  • Ełk. Kropla wody w wieży ciśnień
  • Ełk. Kropla wody w wieży ciśnień
  • Ełk. Kropla wody w wieży ciśnień
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Ełk (dawniej Lyck) ma już ponad sześćset lat. A mimo tak długich dziejów, nie ma tu wiele zabytków. Przetaczające się przez Mazury wojny i liczne pożary pozbawiły miasto starej zabudowy. Teraz sympatyczna secesja sąsiaduje tu z surowym neogotykiem, tu i ówdzie tylko rażą wykwity socjalistycznej myśli architektonicznej.

Historia zawitała tu, gdy Urlich von Jungingen, wielki mistrz krzyżacki znany z bitwy pod Grunwaldem, wybudował na wyspie drewniany zamek. Burzoną dwukrotnie przez Jagiełłę warownię odbudowali Krzyżacy jako murowaną, ale i ta nie dotrwała naszych czasów. W XIX-wiecznym budynku stojącym na krzyżackich gruzach do lat 70 ubiegłego wieku było więzienie.

Osada na podmokłym gruncie

Wyrosła obok zamku na podmokłych łąkach osada, od nich wzięła nazwę: Łęg. Jeśli coś działo się w mieście działo się we Łku. Od tego momentu już tylko kilkaset lat niepisanej mowy, by działo się w Ełku. Z wyspy i z zachodniego brzegu jeziora jest bardzo ładny widok na współczesne miasto. Wschodni brzeg jest ładnie zagospodarowany, wzdłuż zielonego bulwaru latem toczy się życie.W panoramie miasta dominują dwie wieże: jedna, neogotycka, należy do katedry, druga, to dawna wieża ciśnień, ważny element instalacji zaopatrujących miasto w wodę. Teraz jest tu Muzeum Kropli Wody. Zobaczymy w nim dawne urządzenia wodociągowe oraz przypadkowo zebrane pamiątki po dawnych, niemieckich, mieszkańcach miasta. Gromadzą je członkowie Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej w Ełku.

Kolejkowe ciekawostki

Tuż obok stacji kolejowej jest drugie ełckie muzeum: kolejki wąskotorowej, zbudowanej tu w latach 1910-17 i prowadzącej z Ełku do Turowa. Imponujący zbiór kolejarskich akcesoriów, działające urządzenia stacyjne. W sezonie turystycznym organizowane są regularne przejażdżki kolejką.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij