Zillertal
Stoki ukryte w głebokiej dolinie

Im wyżej wjeżdżamy, tym więcej planów dostrzeżemy w okalającej nas panoramie. Na dodatek im dalej od Zell, tym mniej ludzi na trasach. Knajpki też wydają się bardziej przyjazne niż nad słynnym Mayrhoffen.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Zillertal Tourismus GmbH
Zillertal. Stoki ukryte w głebokiej dolinie
Aby przejechać ośrodek z końca w koniec, trzeba rozpocząć wycieczkę w miarę wcześnie. Widoki z grzbietów są po prostu urzekające.
  • Zillertal. Stoki ukryte w głebokiej dolinie
  • Zillertal. Stoki ukryte w głebokiej dolinie
  • Zillertal. Stoki ukryte w głebokiej dolinie
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Leżąca w sercu doliny wioska Zell am Ziller to punkt startowy ośrodka Zillertal Arena. Kolejką gondolową dostaniemy się na Wiesenalm (1300 m n.p.m.), gdzie rozpoczyna się właściwy teren narciarski – do ostro podciętej doliny wrócimy stąd również wagonikiem.

Przed nami 165 km tras dostępnych bez zdejmowania nart. Większość z nich to nartostrady o średnim poziomie trudności, jest też 40 km tras dla początkujących i 11 dla narciarskich ekspertów. Dzięki systemowi sześcioosobowych krzesełek oznaczonych jako X-PRESS, z Zell przeniesiemy się do leżącego w bocznej dolinie Gerlos i dalej do Konigsleiten, Wald i Krimml. Dwie pierwsze miejscowości należą do Tyrolu, pozostałe leżą już w Ziemi Salzburskiej.

Aby przejechać ośrodek z końca w koniec, trzeba rozpocząć wycieczkę w miarę wcześnie. Widoki z grzbietów są po prostu urzekające. Im wyżej wjeżdżamy, tym więcej planów dostrzeżemy w okalającej nas panoramie. Na dodatek im dalej od Zell, tym mniej ludzi na trasach. Knajpki też wydają się bardziej przyjazne niż nad słynnym Mayrhoffen.

Pierwszym większym wyzwaniem jest 2,5-kilometrowy czarny zjazd do Gerlos. Wiosną, gdy śniegu jest mniej, ten odcinek niestety trzeba pokonać krzesełkami. W końcu osiągamy Konigsleitenspitze. Urozmaicone trasy opadają spod szczytu na trzy strony świata, do zabawy zachęca też oddany w ubiegłym roku Hot Zone Park. Niestety czas nie pozwala zatrzymać się tu na dłużej – musimy przecież przed zamknięciem wyciągów pokonać trasę w odwrotnym kierunku.

Tymczasem do Konigsleiten warto wybrać się też z innego powodu. Tutejsze planetarium zostało wpisane do księgi rekordów Guinnessa – to najwyżej położone obserwatorium w Europie. Można w nim śledzić ruchy gwiazd i nauczyć się, jak obserwować nocne niebo. Osoby, które nie chcą przez cały dzień przemierzać gór bez powtarzania tras powinny wybrać się na spokojniejszy Gerlosstein – to drugi ośrodek dostępny z Zell. Nie jest on połączony z narciarską huśtawką i ma raptem 17 km tras. Ludzi też zagląda tu mało – można więc mieć stok dla siebie. A kto ma dość nart, może przy górnej stacji kolejki pożyczyć sanki i pomknąć 7-kilometrowym torem w dół. Zabawa wyśmienita.

Warto wiedzieć

W pięćdziesięciokilometrowej dolinie Ziller jest łącznie 639 km tras narciarskich w ośrodkach: Fügen–Spieljoch, Hochfügen–Hochzillertal, Zillertal Arena, oraz Zillertal 3000 wraz z lodowcem Hintertux. Kto chce spędzić w Zilllertal Arena nie więcej niż 3,5 dnia, może kupić karnet pozwalający na jazdę jedynie w tym ośrodku. Karnety Zillertaler Superskipass na cztery i więcej dni obejmują całą dolinę.

Dodano: 6 listopada 2009; Aktualizacja 20 lutego 2019;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij