Warszawa
A wsi Wolica już nie ma…

Wolica była kiedyś wsią. Ciągnęła się wzdłuż skarpy wiślanej przy trakcie z niewielkiej wtedy jeszcze Warszawy do książęcego grodu w Czersku. Szlak tej ważnej drogi wyznacza przebieg obecnej ulicy Nowoursynowskiej.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Raczkowska
Warszawa. A wsi Wolica już nie ma…
Stoi jeszcze mały drewniany domek, ale stracił już „latarnię” z nazwą dawnej wsi.
  • Warszawa. A wsi Wolica już nie ma…
  • Warszawa. A wsi Wolica już nie ma…
  • Warszawa. A wsi Wolica już nie ma…
  • Warszawa. A wsi Wolica już nie ma…
  • Warszawa. A wsi Wolica już nie ma…
  • Warszawa. A wsi Wolica już nie ma…
  • Warszawa. A wsi Wolica już nie ma…
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wolica była kiedyś wsią. Ciągnęła się wzdłuż skarpy wiślanej przy trakcie z niewielkiej wtedy jeszcze miejscowości o nazwie Warszawa do książęcego grodu w Czersku. Szlak tej ważnej drogi wyznacza przebieg obecnej ulicy Nowoursynowskiej.

Wolica istniała już w XV wieku i była wsią szlachecką (w 1730 roku włączono ją do dóbr wilanowskich), a jej mieszkańcy odrabiali pańszczyznę. Zmieniło się to w 1864 roku, kiedy uwłaszczono 30 gospodarstw i chłopi poszli na swoje. Dorabiali jedynie w miejscowym folwarku.

Kolejna rewolucja przyszła w 1951 r., kiedy włączono tereny obecnego Ursynowa do tzw. wielkiej Warszawy, a część gruntów podworskich (w 1956 r.) przeszła we władanie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

W latach 70 rozpoczęła się budowa dzielnicy Ursynów. W następnej dekadzie bloki stanęły na polach wsi Wolica. Jedno z osiedli przyjęło nawet nazwę dawnej wsi. Wyszła ona jednak z użycia, gdy administrująca nim spółdzielnia mieszkaniowa zmieniła nazwę na bardziej nowoczesną: Przy Metrze. Wieś jednak trwała na skraju skarpy, na obrzeżu blokowiska. Wraz ze zmianą rzeczywistości, od lat 90. ubiegłego wieku zaczęły wśród starych drewnianych, powstawać nowe, murowane domy. Z czasem przybywało ich coraz więcej. Teraz wzdłuż ulicy Nowoursynowskiej stoją wyłącznie nowe wille i  budynki wielorodzinne oraz niewysokie bloki. Do niedawna jednak wśród mich można było dostrzec dawne domy, pamiętające wieś Wolica. Teraz ich już nie ma.

Nie ma już potężnej drewnianej chałupy przy ul. Kokosowej, na przeciwko należącej do SGGW stadniny koni. Ostatnio wyglądała nędznie, choć miała w sobie ślad dawno minionego wiejskiego bogactwa. Stoi jeszcze przy tej samej ulicy mały drewniany domek, ale stracił już „latarnię” z nazwą dawnej wsi. Z ładnego, zadbanego, również drewnianego domku stojącego poniżej skarpy, u zbiegu ulic Orszady i prymasa Hlonda (ta prowadzi do Świątyni Opatrzności Bożej) zostało tylko pół. Nie na długo.

Nie ma już wsi Wolica. Zostało tylko kilka nędznych szop, które aż się proszą o rozbiórkę.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij