Paryż
Adres z widokiem na Wieżę Eiffla

Autor: Anna Derecki
Cmentarz to szczególny. Na wzór dzielnicy, w której się znajduje zadbany, elegancki, burżuazyjny, stosunkowo mało odwiedzany. Miejsce to jest jak zawieszony ogród z widokiem na Wieżę Eiffla. Niewielki: powierzchnia ma tylko 1,7 ha, rośnie tu 100 drzew, jest 2600 grobów.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Derecki
Paryż. Adres z widokiem na Wieżę Eiffla
Jak każdy cmentarz, jest Passy otwartą ekspozycją sztuki. Grobom wybrano różne formy: sarkofagi, kaplice, piramidy, obeliski… Jest i prosta neogotycka kaplica i bizantyjska kopuła ...
 • Paryż. Adres z widokiem na Wieżę Eiffla
 • Paryż. Adres z widokiem na Wieżę Eiffla
 • Paryż. Adres z widokiem na Wieżę Eiffla
 • Paryż. Adres z widokiem na Wieżę Eiffla
 • Paryż. Adres z widokiem na Wieżę Eiffla
 • Paryż. Adres z widokiem na Wieżę Eiffla
 • Paryż. Adres z widokiem na Wieżę Eiffla
 • Paryż. Adres z widokiem na Wieżę Eiffla
 • Paryż. Adres z widokiem na Wieżę Eiffla
 • Paryż. Adres z widokiem na Wieżę Eiffla
 • Paryż. Adres z widokiem na Wieżę Eiffla
 • Paryż. Adres z widokiem na Wieżę Eiffla
 • Paryż. Adres z widokiem na Wieżę Eiffla
 • Paryż. Adres z widokiem na Wieżę Eiffla
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Był tu grób-cenotaf sławnego Polaka, fryzjera «Antoine’a» Cierplikowskiego (1883-1976). Urodzony
w Polsce, zaczął paryską karierę w 1904 roku. Czesał Sarę Bernhardt, rumuńską królową, poetkę
Anne de Noailles, Marlenę Dietrich, Gretę Garbo, Brigitte Bardot. Największą sławę przyniosła mu fryzura «coupe à la garçonne», na chłopczycę. Inspiracją były podobno obcięte włosy amerykańskich sanitariuszek, które w ten sposób walczyły z wszawicą, i które Cierplikowski widział w 1917 roku. Zarobił fortunę, która pozwoliła mu kupić salon fryzjerski na rue Cambon i zbudował sobie kamienicę w stylu art déco vis à vis cmentarza Passy, gdzie napisał swoje wspomnienia pod wymownym tytułem «Czesałem cały świat». Człowiek ekscentryczny, przyjaciel artystów, «przymierzał się» do trumny (szklanej), z okien widział miejsce na cmentarzu Passy, które sobie wybrał. Zmarł w wieku 93 lat i został pochowany w rodzinnym Sieradzu, na cmentarz Passy powróciła w 1992 roku ręka artysty. Może się tu jeszcze znajduje? Cenotaf Cierplikowskiego zwieńczony był do niedawna wspaniałą rzeźbą Dunikowskiego «Pocałunek». Zniknęła. Według zarządu cmentarza zabrała ją rodzina. Dziś, zamiast nazwiska Cierplikowski czytamy enigmatyczny napis:
J.J   L.L
1969. 2003
Odsyłam wszystkich zainteresowanych losami ten barwnej postaci do bardzo ciekawego artykułu  autorstwa Violetty Szostak, dostępnego w internecie.

Jeden polski grób intryguje. Rodzina Grabowskich: tabliczka informuje, że jest skazany na likwidację, bo opuszczony. Takie są przepisy, wiadomo. Może ktoś wie coś o tej rodzinie? Żona była z domu Popławska, zmarła w 1889 roku, córka Karolina, zwana Lolą, rzeźbiarka, zmarła w 1920 roku.

Inny Polak nazywa sie tutaj Pierre-Louis-Napoléon Chernoviz (1812-1881). Lekarz, był synem pułkownika Czerniewicza, barona z okresu Cesarstwa, brat jego zginął pod Borodino (bitwa znana we Francji jako pod Moskwą). Chernoviz-Czerniewicz opuścił Polskę po Powstaniu Listopadowym, skończył studia medyczne w Montpellier. Zasłynął wielkim poświęceniem w czasie ostatniej epidemii cholery, w 1836 roku, pracował w wojskowym szpitalu Val de Grâce, walczył z epidemią żółtej febry w Brazylii. Nie chciał, by go nazywano «Polak», dlatego sfrancuził swoje nazwisko. Zmarł w swoim mieszkaniu w dzielnicy Passy 30 sierpnia 1881 roku na atak serca.

Jak każdy cmentarz, jest Passy otwartą ekspozycją sztuki. Grobom wybrano różne formy: sarkofagi, kaplice, piramidy, obeliski… Jest i prosta neogotycka kaplica i bizantyjska kopuła na grobie Marii Baszkirczew. Rzeźby przeróżne, jak ten mały anioł siedzący przed krzyżem na grobie, czy inny, tłuściutki, obok ludzkiej czaszki, jakby zdziwiony. Mała dziewczynka w kapeluszu opasanym wstążką na grobie rodziny Del Saz Cabalero, gdzie indziej zrozpaczona kobieta, na kolanach przed aniołem, czy inna, leżąca na schodach. Są liczne popiersia, jeśli wojskowych – to z medalami na piersi, jedno jest dłuta wielkiego Rodina (grób polityka i dziennikarza de Boutellier). Śpiewaczce, Rosine Laborde towarzyszą wyrzeźbione słowiki, mapa świata i samolot na grobie lotnika de Costes, który dokonał pierwszego, bezpośredniego przelotu przez północny Atlantyk z Paryża do Nowego Jorku w 1930 roku. W wielu kaplicach bardzo dobrze zachowane są witraże.
A nad całością góruje w oddali Wieża Eiffla.

Warto wiedzieć

Adres : 2, rue du Commandant-Schloesing, stacja metra Trocadéro. Łatwo trafić z wyjścia numer  5 – trzeba iść za strzałkami, które informują, że zmierzamy w kierunku Cimetière de Passy.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 30 listopada 2009; Aktualizacja 24 lutego 2019;
 

Komentarze: 2

  alina, 3 września 2011 @ 11:07

  Szanowna Pani, pochodzę z rodziny Pobóg Grabowskich, chetnie udzielimy informacji na temat naszej krewniaczki.
  Pozdrawiam
  Alina Kowalczyk 0-609 209 788

  Halina, 24 października 2012 @ 15:27

  Ten płaczący anioł z cmentarza Passy wydaje się być kopią takiej rzeźby na jednym z nagrobków w katedrze w Amiens

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij