Górski Karabach
Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje

Nasz autokar zatrzymał się właśnie na granicy „międzypaństwowej”. Trudno byłoby ją zauważyć, gdyby nie ten postój i zakaz fotografowania „infrastruktury granicznej”. Wolno tylko zrobić zdjęcia flag obu krajów.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
W Arcachu na czerwono – granatowo – pomarańczową flagę Armenii nałożono przy jej krańcu biały wzór przypominający schody.
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Republika Arcach (Republic of Mountainous Karabakh – Artsakh), znana bardziej jako Górski Karabach, to ormiańskie państewko, którego żaden kraj, nawet Armenia nie uznaje.

Chociaż w obecnych granicach „przyklejony” jest do niej, ale formalnie to nadal ormiańska enklawa w Azerbejdżanie, obiekt konfliktu między tymi zakaukaskimi państwami i narodami.

Krwawe konflikty

Górski Karabach nawiązuje do historycznej nazwy Arcach – jednej z prowincji Wielkiej Armenii, jaką był on od początku II w p.n.e. do lat 390-tych n.e. Później znalazł się w zależnej od Persji Kaukaskiej Albanii. Od IX do przełomu XVI-XVII w należał do ormiańskiego księstwa feudalnego Chaczen. Wszystko to piszę w ogromnym uproszczeniu i skrócie, gdyż dzieje tego skrawka górzystej kaukaskiej ziemi były – i są – burzliwe oraz skomplikowane. A ich prezentacja w źródłach armeńskich, azerbejdżańskich i… rosyjskich, bo i Rosji Arciach – Górski Karabach podporządkowany był od początku XVIII wieku, różni się niekiedy w sposób istotny. Mieszali tam zresztą także… Brytyjczycy w 1919 roku, których dowództwo na Kaukazie przekazało Górski Karabach Azerbejdżanowi. Przyznali prawo do autonomii terytorialnej i kulturalnej, co później, mimo protestów Armenii i Ormian, potwierdziła paryska Konferencja Pokojowa w 1920 r. i bolszewicy, nowi władcy Kaukazu i Zakaukazia. Nie do cudzoziemca należy zresztą, zwłaszcza, gdy nie ma szczegółowej i kompetentnej wiedzy historycznej, ocena, która ze stron w tych sporach miała czy ma rację. Zarówno odnośnie przeszłości, jak i współcześnie. Może tylko odnotować, że przyniosło to dramatyczne skutki w postaci krwawych konfliktów, również zbrojnych – ostatnio po upadku ZSRR i powstania niepodległych: Armenii i Azerbejdżanu.

Co można zobaczyć na mapach?

Miały one miejsce również wcześniej, w postaci wzajemnych pogromów oraz krwawych walk, chociażby w latach 1905-06. Skutecznie zmieniono skład etniczny mieszkańców w latach 20., 30. i później, w rezultacie planowej działalności rządów w Baku, a w końcu zlikwidowano Nagorno-Karabchski Okręg Autonomiczny, jak nazywał się on po rosyjsku. Walki zbrojne azerbejdżańsko-armeńskie w latach 1991-94 zakończyły się powstaniem Republiki Górskiego Karabachu obejmującej ogromną większość ziem dawnej autonomii. Tamtejsi Ormianie wywalczyli też nie tylko korytarz łączący Arcach z Armenią, lecz także zajęli wcześniej azerbejdżańskie tereny  wzdłuż granicy. W rezultacie czego oba te kraje na wspólnym jej odcinku ściśle przylegają do siebie. Widać to doskonale na mapach. Dodam, że jedyną odrębną mapę Arcachu otrzymałem w hotelu w jego stolicy, Stepanakercie. Natomiast w hotelach i placówkach informacji turystycznej w Armenii, mapy pokazywały wyłącznie jednolity obszar „Armenii i Karabachu”. Tylko na niektórych wyróżniono Karabach innym kolorem.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 26 czerwca 2017; Aktualizacja 7 lipca 2017;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij