Górski Karabach
Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje

Nasz autokar zatrzymał się właśnie na granicy „międzypaństwowej”. Trudno byłoby ją zauważyć, gdyby nie ten postój i zakaz fotografowania „infrastruktury granicznej”. Wolno tylko zrobić zdjęcia flag obu krajów.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
W Arcachu na czerwono – granatowo – pomarańczową flagę Armenii nałożono przy jej krańcu biały wzór przypominający schody.
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
  • Górski Karabach. Arcach – państwo, którego nikt nie uznaje
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Republika Arcach (Republic of Mountainous Karabakh – Artsakh), znana bardziej jako Górski Karabach, to ormiańskie państewko, którego żaden kraj, nawet Armenia nie uznaje.

Chociaż w obecnych granicach „przyklejony” jest do niej, ale formalnie to nadal ormiańska enklawa w Azerbejdżanie, obiekt konfliktu między tymi zakaukaskimi państwami i narodami.

Krwawe konflikty

Górski Karabach nawiązuje do historycznej nazwy Arcach – jednej z prowincji Wielkiej Armenii, jaką był on od początku II w p.n.e. do lat 390-tych n.e. Później znalazł się w zależnej od Persji Kaukaskiej Albanii. Od IX do przełomu XVI-XVII w należał do ormiańskiego księstwa feudalnego Chaczen. Wszystko to piszę w ogromnym uproszczeniu i skrócie, gdyż dzieje tego skrawka górzystej kaukaskiej ziemi były – i są – burzliwe oraz skomplikowane. A ich prezentacja w źródłach armeńskich, azerbejdżańskich i… rosyjskich, bo i Rosji Arciach – Górski Karabach podporządkowany był od początku XVIII wieku, różni się niekiedy w sposób istotny. Mieszali tam zresztą także… Brytyjczycy w 1919 roku, których dowództwo na Kaukazie przekazało Górski Karabach Azerbejdżanowi. Przyznali prawo do autonomii terytorialnej i kulturalnej, co później, mimo protestów Armenii i Ormian, potwierdziła paryska Konferencja Pokojowa w 1920 r. i bolszewicy, nowi władcy Kaukazu i Zakaukazia. Nie do cudzoziemca należy zresztą, zwłaszcza, gdy nie ma szczegółowej i kompetentnej wiedzy historycznej, ocena, która ze stron w tych sporach miała czy ma rację. Zarówno odnośnie przeszłości, jak i współcześnie. Może tylko odnotować, że przyniosło to dramatyczne skutki w postaci krwawych konfliktów, również zbrojnych – ostatnio po upadku ZSRR i powstania niepodległych: Armenii i Azerbejdżanu.

Co można zobaczyć na mapach?

Miały one miejsce również wcześniej, w postaci wzajemnych pogromów oraz krwawych walk, chociażby w latach 1905-06. Skutecznie zmieniono skład etniczny mieszkańców w latach 20., 30. i później, w rezultacie planowej działalności rządów w Baku, a w końcu zlikwidowano Nagorno-Karabchski Okręg Autonomiczny, jak nazywał się on po rosyjsku. Walki zbrojne azerbejdżańsko-armeńskie w latach 1991-94 zakończyły się powstaniem Republiki Górskiego Karabachu obejmującej ogromną większość ziem dawnej autonomii. Tamtejsi Ormianie wywalczyli też nie tylko korytarz łączący Arcach z Armenią, lecz także zajęli wcześniej azerbejdżańskie tereny  wzdłuż granicy. W rezultacie czego oba te kraje na wspólnym jej odcinku ściśle przylegają do siebie. Widać to doskonale na mapach. Dodam, że jedyną odrębną mapę Arcachu otrzymałem w hotelu w jego stolicy, Stepanakercie. Natomiast w hotelach i placówkach informacji turystycznej w Armenii, mapy pokazywały wyłącznie jednolity obszar „Armenii i Karabachu”. Tylko na niektórych wyróżniono Karabach innym kolorem.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 26 czerwca 2017; Aktualizacja 7 lipca 2017;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij