Praga
Atrakcje wzgórza Petrzyn

Od ponad wieku Petrzyn oraz tutejsze ogrody (Petřinské sady), jak również znajdujące się na wzgórzu budowle i inne atrakcje, są ulubionym miejscem wypoczynku prażan. Chętnie zaglądają tu również goście stolicy.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Praga. Atrakcje wzgórza Petrzyn
Sporą część Petrzyńskiego wzgórza oraz jego zboczy zajmują ogrody i parki. W ich pobliżu stoi również kościół św. Michała Archanioła, a nieco niżej klasztor na Strahowie.
  • Praga. Atrakcje wzgórza Petrzyn
  • Praga. Atrakcje wzgórza Petrzyn
  • Praga. Atrakcje wzgórza Petrzyn
  • Praga. Atrakcje wzgórza Petrzyn
  • Praga. Atrakcje wzgórza Petrzyn
  • Praga. Atrakcje wzgórza Petrzyn
  • Praga. Atrakcje wzgórza Petrzyn
  • Praga. Atrakcje wzgórza Petrzyn
  • Praga. Atrakcje wzgórza Petrzyn
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W czasach pogańskich składano tu ofiary słowiańskiemu bogu Perunowi i to od niego prawdopodobnie pochodzi nazwa Petrzyn (Petřin). Chociaż inni badacze wywodzą ją od łacińskiej nazwy tego skalistego wzgórza – Mont Petrinus.

Wznoszące się na lewym brzegu Wełtawy 327-metrowej wysokości wzgórze jest, obok pobliskiego wzgórza Zamkowego, jedną z dwu naturalnych dominant w tej części czeskiej stolicy. Miejscem z którego roztaczają się piękne panoramy miasta i jego okolic.

Zmniejszona Wieża Eiffla

W średniowieczu – w wieku XII i następnych epokach aż po XVIII w. – na południowych petrzyńskich zboczach były winnice, zastępowane z czasem przez sady, ogrody i tereny wypoczynkowe. Od ponad wieku Petrzyn oraz tutejsze ogrody (Petřinské sady), jak również znajdujące się na wzgórzu budowle i inne atrakcje, są ulubionym miejscem wypoczynku prażan. Chętnie zaglądają tu również goście stolicy. Zwłaszcza, że na szczyt można dojechać kolejką linowo-terenową (Lanova draha), a nie tylko wspinać się nań pieszo wygodnymi alejkami.

Kolejka ta, podobnie jak wspomniana wieża, będąca pięciokrotnie zmniejszoną kopią paryskiej wieży Eiffla, a także kilka innych obiektów, to pozostałości po Jubileuszowej Wystawie Krajowej zorganizowanej tu w roku 1891. Czyli w dwa lata po Wystawie Światowej w Paryżu, na którą ten francuski inżynier i konstruktor zbudował nie tylko najsławniejszą budowlę nadsekwańskiej stolicy, ale również, o czym wiedzą nieliczni, Żelazny Dom. Ten drugi został jednak po wystawie zdemontowany, przewieziony statkiem przez Atlantyk, a następnie setki kilometrów w górę Amazonki aż do ówczesnej światowej stolicy kauczuku, miasta Iquitos w Peru, gdzie nadal stoi jako Casa de Fierro.

Pieszo lub windą

Wieża Petrzyńska (Petřinska rozhledna) ma 60 metrów wysokości, na jej platformę widokową znajdującą się 5 metrów poniżej szczytu można zarówno wejść po 299 schodach, jak i wjechać windą. W przeszłości służyła ona do celów radiowych. To m.in. z niej komuniści zagłuszali wrogie rozgłośnie, przede wszystkim Wolną Europę. Również na Petrzyńskie wzgórze można wjechać wspomnianą kolejką  na podstawie biletu komunikacji miejskiej. A seniorzy z krajów Unii Europejskiej, wjeżdżają bezpłatnie.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij