Beskid Sądecki
Bacówka nad Wierchomlą

Schronisko działa od 1978 roku. Było zbudowane w ramach koncepcji „bacówki – schroniska turystyki kwalifikowanej”. Takie obiekty miały być przeznaczone do obsługi turystów indywidualnych wędrujących po Beskidach.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Beskid Sądecki. Bacówka nad Wierchomlą
Miejsca noclegowe znajdują się na piętrze budynku. Sanitariaty są w piwnicach. Można też korzystać z noclegów w tak zwanym fińskim domku obok schroniska.
  • Beskid Sądecki. Bacówka nad Wierchomlą
  • Beskid Sądecki. Bacówka nad Wierchomlą
  • Beskid Sądecki. Bacówka nad Wierchomlą
  • Beskid Sądecki. Bacówka nad Wierchomlą
  • Beskid Sądecki. Bacówka nad Wierchomlą
  • Beskid Sądecki. Bacówka nad Wierchomlą
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Bacówka nad Wierchomlą jest bardzo fajnie usytuowana. Rozlega się stąd panorama tatrzańskich szczytów i pasma Radziejowej.

Schronisko znajduje się na wysokości887 mn.p.m. na rozległej polanie, z której stoki opadają do doliny Wierchomli Małej. Bacówka jest drewnianym budynkiem z dużą salą jadalną i werandą. Oszklona weranda powstała nie tak dawno. Przy poprzedniej mojej tu wizycie jeszcze jej nie było.

Schronisko działa od 1978 roku. Było zbudowane w ramach koncepcji „bacówki – schroniska turystyki kwalifikowanej”. Takie obiekty miały być przeznaczone do obsługi turystów indywidualnych wędrujących po Beskidach. Inicjatorem ich budowy był działacz PTTK – Edward Moskała. Bacówka nad Wierchomlą różni się trochę wyglądem od pozostałych beskidzkich. Została przebudowana ze spichlerza przeniesionego ze Złockiego. Schronisko nosi imię długoletniego działacza turystycznego z Krynicy, Stanisława Nowaka. W sali jadalnej jest umieszczona tablica informująca o jego działalności.

W 2011 roku nastąpiła modernizacja i mała rozbudowa bacówki. Doprowadzono energię elektryczną, co podniosło komfort nocującym. Zorganizowano pralnię i suszarnię turystyczną. Przebudowano sanitariaty i zbudowano ekologiczną oczyszczalnię. Zainstalowano kolektory słoneczne. W tym samym roku zbudowano oszklony duży taras. Remontu też doczekał się „fiński domek”.

Miejsca noclegowe znajdują się na piętrze budynku. Sanitariaty są w piwnicach. Można też korzystać z noclegów w tak zwanym fińskim domku obok schroniska. Schroniskowa kuchnia oferuje smaczne posiłki. Atrakcją miejsca są kozy pasące się na łące. Obok przebiegają szlaki piesze, rowerowe, narciarskie i konne.

Dodano: 21 października 2013; Aktualizacja 28 października 2013;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij