Bastia
Dawna stolica Korsyki

W dzielnicy Terra Nova, wokół cytadeli znajdziemy się w labiryncie uliczek i placyków. Otoczone one są żółtymi fortyfikacjami z czasów genueńskich. Jest tu kilka ciekawych budynków...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Bastia. Dawna stolica Korsyki
W 1480 roku rozpoczęto budowę murów wokół osady. Stała się ona dzielnicą Terra Nova (Nowa Ziemia).
 • Bastia. Dawna stolica Korsyki
 • Bastia. Dawna stolica Korsyki
 • Bastia. Dawna stolica Korsyki
 • Bastia. Dawna stolica Korsyki
 • Bastia. Dawna stolica Korsyki
 • Bastia. Dawna stolica Korsyki
 • Bastia. Dawna stolica Korsyki
 • Bastia. Dawna stolica Korsyki
 • Bastia. Dawna stolica Korsyki
 • Bastia. Dawna stolica Korsyki
 • Bastia. Dawna stolica Korsyki
 • Bastia. Dawna stolica Korsyki
 • Bastia. Dawna stolica Korsyki
 • Bastia. Dawna stolica Korsyki

Bastia to miasto handlowe i stolica departamentu Haute-Corse. Znajduje się na francuskiej wyspie Korsyce. Jest największym portem francuskim na Morzu Śródziemnym. Tu dopływa większość promów z kontynentu. Również port lotniczy przyjmuje wielu turystów.

Jak powstało miasto? Według przekazów było to w 1380 roku. Genueński gubernator Leonello Lomellini postanowił zbudować miasto, przy przystani rybackiej w zatoczce Terra Vecchia (Stara Ziemia). Miało ono być bazą morską leżącą niedaleko Genui. Dostępu do portu broniła ostroga skalna. Na niej w XV wieku Genueńczycy wznieśli bastylię – fortecę broniącą miasta. Stąd też nazwa Bastia.

Pradawny port

Ślady osadnictwa pochodzą już z 1500roku przed naszą erą. Uważa się, że kolonię mieli tu Rzymianie. Na początku XI wieku w zatoce Terra Vecchia rybacy założyli małą przystań nazwaną Cardo. Wybrzeże było narażone na najazdy Berberów, więc zbudowano tu tylko małe schronienia. W latach kolejnych Genueńczycy poszukiwali miejsca na założenie miasta. Miała to być bezpieczna baza między wyspą a Genuą. W 1480 roku rozpoczęto budowę murów wokół osady. Stała się ona dzielnicą Terra Nova (Nowa Ziemia). Wcześniejsza dzielnica Terra Vecchia skupiona przy porcie również się rozwijała. Wokół wieży strażniczej wyrosła potężna twierdza otoczona wysokimi murami zwieńczonymi blankami.

Pierwsza stolica

W XVII wieku papież Klemens VII nadał Bastii prawa miejskie. Zaczęły powstawać kościoły, co świadczy o religijności i zamożności mieszkańców. Rozwijało się rzemiosło i handel. W tym okresie Bastia pełniła rolę stolicy Korsyki. Jednak w 1811 roku Napoleon Bonaparte przeniósł stolicę do miasta swojego urodzenia Ajaccio. Korsyka była podzielona na dwa departamenty. Niedługo cieszono się spokojem. Bastia była symbolem genueńskiej tyranii, więc ludność coraz częściej się buntowała. W lutym 1730 roku cztery tysiące górali napadło na Terra Vecchia i przez trzy dni niszczyli i plądrowali dzielnicę. Przed tym samym losem dzielnicę Terra Nova uratowały mury cytadeli. W połowie XVIII wieku wielu mieszkańców wyjechało, a miasto podupadło. Na mocy traktatu wersalskiego Korsyka stała się prowincją francuską.

Najciekawsze budowle

W dzielnicy Terra Nova, wokół cytadeli znajdziemy się w labiryncie uliczek i placyków. Otoczone one są żółtymi fortyfikacjami z czasów genueńskich. Jest tu kilka ciekawych budynków. Jednym z nich jest pałac gubernatorów pełniący początkowo rolę więzienia. Pod koniec XX wieku został pięknie odrestaurowany. Obecnie mieści się w nim muzeum Etnograficzne. W mieście jest kilka bardzo cennych świątyń.

Dodano: 4 sierpnia 2017; Aktualizacja 25 sierpnia 2017;

Zajrzyj na te strony:

 • filmik autorki

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij