Bazylea
Bombki pana Wannera

Pan Johann Wanner dobiega osiemdziesiątki. Siwy, w ciemnym surducie, sztuczkowych spodniach i kamizelce z zegarkiem z dewizką przypomina postać z baśni Andersena. Od lat sprzedaje ozdoby świąteczne, wykonywane i malowane ręcznie.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Elżbieta Sawicka
Bazylea. Bombki pana Wannera
Johann Wanner jest największym producentem i kolekcjonerem ozdób choinkowych na świecie.
 • Bazylea. Bombki pana Wannera
 • Bazylea. Bombki pana Wannera
 • Bazylea. Bombki pana Wannera
 • Bazylea. Bombki pana Wannera
 • Bazylea. Bombki pana Wannera
 • Bazylea. Bombki pana Wannera
 • Bazylea. Bombki pana Wannera
 • Bazylea. Bombki pana Wannera
 • Bazylea. Bombki pana Wannera
 • Bazylea. Bombki pana Wannera
 • Bazylea. Bombki pana Wannera
 • Bazylea. Bombki pana Wannera
 • Bazylea. Bombki pana Wannera
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jednym z najsłynniejszych miejsc w Bazylei jest sklep z ozdobami choinkowymi Johanna Wannera na Starym Mieście. Niezwykłe miejsce: magia Świąt Bożego Narodzenia trwa tu przez cały rok, a kupić można wyłącznie bombki i zabawki robione ręcznie.  

Bazylea reklamuje się jako najpiękniejsze w Szwajcarii „Christmas City”. Każdego roku przyjeżdża tu w czasie adwentu sześćset tysięcy turystów. Przyciągają ich przede wszystkim jarmarki bożonarodzeniowe ulokowane na dwóch głównych placach: Barfüsserplatz w sercu Starego Miasta i Münsterplatz obok katedry.

Jodła na Münsterplatz

Świąteczne jarmarki w Bazylei uchodzą za największe i najpiękniejsze w całej Szwajcarii. Co ciekawe, tradycja ta wcale nie jest tak bardzo stara, jak można by przypuszczać – w tym roku jarmarki odbywają się po raz czterdziesty. Rocznicowe obchody zainaugurowała wieczorem 23 listopada pani burmistrz  Elisabeth Ackermann, zapalając światełka na ogromnej choince stojącej na Münsterplatz. Wkrótce rozbłysły światła w całej Bazylei, iskrzyły się ulice, place, mosty na Renie i wystawy sklepów. Wzdłuż staromiejskich uliczek ustawiono setki choinek, w centralnych punktach miasta stanęły gigantyczne jodły. Kto udekorował świąteczne drzewo na Münsterplatz, wie każde dziecko.

Mister Christmas

Pan Johann Wanner dobiega osiemdziesiątki. Siwy, w ciemnym surducie, sztuczkowych spodniach i kamizelce z zegarkiem z dewizką przypomina postać z baśni Andersena. Gdyby miał do tego siwe bokobrody, mógłby bez charakteryzacji zagrać sędziego Drosselmeiera w „Dziadku do orzechów” E.T.A. Hoffmanna. Starszy pan, znany w całym świecie, uchodzi za geniusza w swoim fachu. Brytyjska prasa pisze o nim  „Father of Christmas” i „Couturier of the Christmas tree”. Jedna z polskich blogerek nazwała go „Król Bombka”.

Szklane cudeńka z demoludów

Od lat  60. minionego wieku sprzedaje ozdoby świąteczne, wykonywane i malowane wyłącznie ręcznie. Kiedy zorientował się, że na Zachodzie tradycja upada i zaczyna zwyciężać produkcja masowa, wyruszył na Wschód. Pokonując niemałe trudności, zaczął sprowadzać bombki z Polski, NRD i Czechosłowacji. Wspomina te pionierskie czasy z rozrzewnieniem. O naszych ręcznie dmuchanych i malowanych wyrobach ma jak najlepszą opinię: oryginalność i wysoka jakość. – Tylko 5 procent zabawek choinkowych na świecie jest dziś robionych tradycyjnymi metodami. Moje są wyłącznie takie – opowiada.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij