Kraków
Bazylika paulinów na Skałce

W 1472 roku, na Skałce z fundacji Jana Długosza zbudowano nowy gotycki kościół i założono klasztor paulinów. Obecny barokowy kościół pochodzi z lat 1731-1752. Wtedy otrzymał podwójne wezwanie świętych: Michała Archanioła i Stanisława Biskupa i Męczennika.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Kraków. Bazylika paulinów na Skałce
Monumentalne schody, przypominają kompozycję przed rzymskim kościołem S. Domenico de Sisto. Przed wejściem na nie ułożono z kamieni godło paulinów. Z półkolistego tarasu z kamienną galerią rozciąga się piękny widok na ogrody klasztorne.
  • Kraków. Bazylika paulinów na Skałce
  • Kraków. Bazylika paulinów na Skałce
  • Kraków. Bazylika paulinów na Skałce
  • Kraków. Bazylika paulinów na Skałce
  • Kraków. Bazylika paulinów na Skałce
  • Kraków. Bazylika paulinów na Skałce
  • Kraków. Bazylika paulinów na Skałce
  • Kraków. Bazylika paulinów na Skałce
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

U zarania chrześcijaństwa w Polsce, zbudowano na Skałce kościół pod wezwaniem Michała Archanioła. Był w kształcie rotundy, na kwadratowej podstawie i z białego kamienia. To w nim zginął biskup Stanisław męczeńską śmiercią.

W 1472 roku, na Skałce z fundacji Jana Długosza zbudowano nowy gotycki kościół i założono klasztor paulinów. O klasztorze nie zachowały się ani zapiski, ani obrazy. Wiadomo tylko, że wejście do klasztoru i kościoła prowadziło od strony Wisły. Klasztor był prawdopodobnie dwupiętrowym budynkiem z płaskim dachem.

Wokół barokowego kościoła

Obecny barokowy kościół pochodzi z lat 1731-1752. Został konsekrowany 4 kwietnia 1751 roku. Otrzymał podwójne wezwanie świętych: Michała Archanioła i Stanisława Biskupa i Męczennika. Restaurowany był dwukrotnie, pod koniec XIX i XX wieku. Ogromny dwupiętrowy czworobok wieńczą w rogach ośmioboczne baszty. Na plac kościelny prowadzi brama z pięknym portalem. Zdobi go herb zakonu paulinów: palma, kruk z bochenkiem chleba i dwa lwy. Znaki te symbolizują samotność i kontemplację Boga. Przenoszą też na pustynię tebańską, gdzie żył św. Paweł Pustelnik.

W 1749 roku zbudowano monumentalne schody, przypominające kompozycję przed rzymskim kościołem S. Domenico de Sisto. Przed wejściem na nie ułożono z kamieni godło paulinów. Z półkolistego tarasu z kamienną galerią rozciąga się piękny widok na ogrody klasztorne, piętrzące się kościoły na Kazimierzu i najbliższe otoczenie Skałki. W przyziemiu znajduje się wejście do Krypty Zasłużonych.

Monumentalna fasada kościoła ozdobiona jest dwiema wysokim wieżami nakrytymi barokowymi hełmami. Wieże spina trójkątny szczyt z rzeźbioną tarczą herbową zakonu paulinów. Na górze widnieje symboliczna zbroja św. Michała Archanioła. Od strony Wisły, w zwieńczeniu ściany prezbiterium znajdują się insygnia władzy biskupiej św. Stanisława.

Kościół jest trójnawowy, zbudowany na planie prostokąta. Prezbiterium jest szerokości nawy głównej. Nawy boczne połączone są z prostokątnymi przybudówkami znajdującymi się przy prezbiterium. We wnętrzach klasztoru znajdują się cenne zbiory dzieł malarskich. Jest tu też dobrze zachowane archiwum, które swoje początki ma już w akcie fundacji. W zbiorach jest wiele bezcennych dokumentów, ksiąg i inkunabułów.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Szlakami Jana Pawła II

Szlakami Jana Pawła II

Wędrował jako ksiądz, biskup, pielgrzymował jako papież. Teraz my podążamy papieskimi ścieżkami zgodnie z zaleceniem: "...pilnujcie mi tych szlaków..."

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij