Rożnów
Beluarda, czyli część większej całości

Autor: Renata Majek
Rożnowska beluarda jest elementem nieukończonej twierdzy obronnej wzniesionej w okresie nasilającego się zagrożenia tureckiego. Jan Tarnowski, hetman wielki koronny, zamierzał wybudować tu nowoczesną rezydencję z elementami obronnymi.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Renata Majek
Rożnów. Beluarda, czyli część większej całości
Budowla ma kształt pięcioboku, dookoła ściany z otworami strzelniczymi zwieńczone są machikułami (rodzaj galeryjki), z jednym pomieszczeniem wewnętrznym, w którym obecnie nic nie ma i nic się nie dzieje.
  • Rożnów. Beluarda, czyli część większej całości
  • Rożnów. Beluarda, czyli część większej całości
  • Rożnów. Beluarda, czyli część większej całości
  • Rożnów. Beluarda, czyli część większej całości
  • Rożnów. Beluarda, czyli część większej całości
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Beluarda – wyraz ten zapewne znają tylko miłośnicy historii lub znawcy fortyfikacji. To obszerna baszta, „modna” w XVI-wiecznej Europie. Z włoskiego baluardo – nasyp, wał, bastion. Znał ją Wespezjan Kochowski: „na dźwięk trąby, pysznego Jerycha bellowardy upadły“ pisał w „Psalmodii“.

Taką beluardę mamy w Rożnowie. Przy drodze Rożnów – Tropie widać budowlę z ciosanego kamienia. Po elementach zdobniczych można się zorientować, że pochodzi z renesansu. W kształcie pięcioboku, dookoła ściany z otworami strzelniczymi zwieńczone są machikułami (rodzaj galeryjki), z jednym pomieszczeniem wewnętrznym, w którym obecnie nic nie ma i nic się nie dzieje. Pomimo militarnego przeznaczenia i grubych ścian (trzy metry), budowla ma lekką bryłę. Narożniki zdobią rzeźby: jedna przedstawia brodatego mężczyznę trzymającego w rękach głowę Turka, druga herb Tarnowskich – Leliwa. Kompleks nazywany jest zamkiem dolnym, by odróżnić go od ruin zamku Zawiszy Czarnego na wzgórzu w lesie.

Fragment  twierdzy

Rożnowska beluarda jest elementem nieukończonej twierdzy obronnej wzniesionej w okresie nasilającego się zagrożenia tureckiego. Jan Tarnowski, hetman wielki koronny, zamierzał wybudować tzw. palazzo in fortezza, nowoczesną rezydencję z elementami obronnymi, ale po jego śmierci w 1561 r. prace przerwano. I tak już zostało. W kompleksie zachowała się wspomniana beluarda oraz mur kurtynowy wraz z bramą wjazdową. Widać też ślady fosy.
Potem była tu odlewnia armat i dzwonów (ludwisarnia), zbór ariański, oraz gorzelnia.

Świat nietoperzy

W budynku bramnym rozgościły się najmniejsze w Polsce nietoperze podkowce. Będąc w spoczynku owijają się błoną skrzydłową, więc są jeszcze mniejsze. Okolice południowej Polski noszą nazwę Krainy Podkowca. To tereny, na których zachowały się najcenniejsze siedliska podkowca małego. Projekt PODKOWIEC+ to również marka i znak jakości „Kraina Podkowca”. Jest on przyznawany instytucjom, przedsiębiorstwom, samorządom, gospodarstwom i osobom prywatnym, których działalność sprzyja nietoperzom oraz pomagającym promować obszar, na którym żyją te nietoperze.

Dodano: 1 sierpnia 2016; Aktualizacja 22 sierpnia 2016;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij