Włodzimierz nad Klaźmą
Białokamienne cerkwie i sobory

Najcenniejszymi zabytkami sakralnymi miasta są dwa sobory stojące na wysokiej skarpie rzeki: Dmitriewski i Uspieński. Oba zbudowano w XII wieku, ale tylko Dmitriewski pozostał w pierwotnym kształcie.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Włodzimierz nad Klaźmą. Białokamienne cerkwie i sobory
Między tym soborem, a główną świątynią Włodzimierza – Uspieńskim soborem katedralnym stoi, frontem do rzeki, klasycystyczny budynek z XVIII w. nazywany tu „Pałaty”. W przeszłości były w nim gubernialne kancelarie, sąd okręgowy i pierwsza tutejsza drukarnia.
  • Włodzimierz nad Klaźmą. Białokamienne cerkwie i sobory
  • Włodzimierz nad Klaźmą. Białokamienne cerkwie i sobory
  • Włodzimierz nad Klaźmą. Białokamienne cerkwie i sobory
  • Włodzimierz nad Klaźmą. Białokamienne cerkwie i sobory
  • Włodzimierz nad Klaźmą. Białokamienne cerkwie i sobory
  • Włodzimierz nad Klaźmą. Białokamienne cerkwie i sobory
  • Włodzimierz nad Klaźmą. Białokamienne cerkwie i sobory
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Współczesny, niespełna 350-tysięczny Włodzimierz nad Klaźmą jest mało ciekawym miastem obwodowym (wojewódzkim) położonym nad płynąca niżej rzeką, dopływem Oki, a centrum między nią i rzeczką Lebed’ (Łabądź).

Jego zabytkowa, historyczna część to chyba niewiele ponad kilometrowej długości i sporo węższy fragment wzdłuż głównej ulicy Wielkiej Moskiewskiej (zmienia ona wcześniej i później nazwy), przy której, nieco w głębi po jej północnej stronie stoi Centralne Więzienie – Władimirskij Centrał. Najcenniejszymi zabytkami sakralnymi miasta są dwa sobory stojące na wysokiej skarpie rzeki, między nią i Lebiedziem przy i w pobliżu placu Soborowego. Oba zbudowano w XII wieku, z tym, że tylko Dmitriewski (1194-97) pozostał w pierwotnym kształcie. Dobudowane później galeryjki usunięto w trakcie rewaloryzacji.

Sobór Dmitriewski

Była to świątynia pałacowa wielkiego księcia Wsiewołoda III poświęcona jego patronowi, św. Dymitrowi Sołuńskiemu. Zbudowana na planie kwadratu, z trzyczęściowymi fasadami na wszystkie strony świata i centralną okrągłą wieżą zakończoną złoconą płaską kopułą z dużym ażurowym krzyżem, słusznie uchodzi za najpiękniejszą staroruską świątynię  zachowaną do naszych czasów. Trzy jej fasady są płaskie, czwarta składa się z trzech półokrągłych części. Oglądam ją  po raz trzeci w ciągu blisko 40 lat i znowu nie mogę oderwać wzroku od jej dostojnych kształtów. Tym bardziej, że jest niedawno po rewaloryzacji i lśni pełnią blasku. Jej wieża i ściany pokryte są białym wapieniem, przepięknie rzeźbionym przez mistrzów ruskich i greckich przed ponad 8 wiekami.

Arcydzieło staroruskiej architektury

We wspaniałych dekoracjach architektonicznych są głębokie płaskorzeźby świętych, centaurów, lwów, borsuków oraz wymyślne sploty o tematyce roślinnej. W centralnej części trzech fasad znajduje się powtórzona scena z biblijnym królem Dawidem. Symbolizującym w sztuce średniowiecznej piękno i harmonię świata. Nad lewym oknem ściany północnej przedstawiony został książę Wsiewołod na tronie w otoczeniu synów. To tylko przykłady najważniejszych i najpiękniejszych kamiennych dekoracji tej niepowtarzalnej świątyni. W jej wnętrzu jest muzeum sztuki cerkiewnej i zabytkowych kamiennych elementów dekoracyjnych.

Pałaty

Między tym soborem, a główną świątynią Włodzimierza – Uspieńskim (Zaśnięcia NMP) soborem katedralnym stoi, frontem do rzeki, klasycystyczny budynek z XVIII w. nazywany tu „Pałaty” (Izby ew. Sale).  W przeszłości były w nim gubernialne kancelarie, sąd okręgowy i pierwsza tutejsza drukarnia. To w nim sądzono orechowo-zujewskich tkaczy, uczestników słynnego w dziejach rosyjskiego ruchu robotniczego strajku w fabryce Morozowa.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 16 stycznia 2014; Aktualizacja 20 stycznia 2014;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij