Białystok
Siedziba podlaskich masonów

Być może inicjatorem zawiązania loży był sam hetman Jan Klemens Branicki, być może jego przyjaciel wojewoda mazowiecki Andrzej Mokronowski, jeden z najaktywniejszych masonów w Rzeczypospolitej.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Zuzanna Grabska
Białystok. Siedziba podlaskich masonów
Budynek został zniszczony w 1944 roku, a w 1952 roku odbudowano go według projektu architekta Stanisława Bukowskiego. Od 1954 roku do niedawna był siedzibą biblioteki.

Ładny, zadbany XIX-wieczny budynek przy ul. Kilińskiego 16 w Białymstoku był do niedawna siedzibą Książnicy Podlaskiej. Ale warto wiedzieć, że był on kiedyś centrum białostockich masonów.

Masoneria, inaczej wolnomularstwo to ruch, jaki pojawił się pod koniec XVII wieku w Szkocji i Anglii i szybko stworzył bardzo rozbudowaną sieć organizacyjną  w całej Europie. W Polsce pierwszą lożę masońską założono w Warszawie w 1721 roku, a wolnomularstwo zyskiwało u nas wielu zwolenników.

Polscy magnaci

Pół wieku trzeba było, by zawędrowało i do Białegostoku, niewielkiego wtedy miasteczka skupionego wokół dworu Branickich. Być może inicjatorem był sam hetman Jan Klemens Branicki, być może jego przyjaciel wojewoda mazowiecki Andrzej Mokronowski, jeden z najaktywniejszych masonów w Rzeczypospolitej. Pierwsza loża nazywała się „Przyjaźń”, a jej siedziba nie jest znana. Bardzo szybko została ona rozwiązana z nieznanych bliżej przyczyn. Zastąpiła ją loża „Złoty Pierścień”.

Pruscy oficerowie

W 1795 roku, po trzecim rozbiorze Polski, Białystok trafił pod panowanie Prus. W 1804 r. zawiązali oni lożę „Zum Goldenen Ring” (Pod Złotym Pierścieniem). Jej członkami byli pruscy oficerowie i urzędnicy. To oni, na miejscu dawnej wozowni Branickich zbudowali budynek, który oglądamy dziś. I ulokowali w nim swą siedzibę.  Loża istniała do 1807 roku, kiedy to na mocy traktatu w Tylży Białystok trafił pod panowanie rosyjskie. A w Rosji od 1792 roku wolnomularstwo było zakazane.

Carskie niekonsekwencje

Dobre czasy wróciły po kongresie wiedeńskim (1815 r.). Car Aleksander I przychylny był masonom, nawet sam stał się jednym z nich. Tak samo jak jego brat, wielki książę Konstanty. Wolnomularstwo znów stało się modne, loża odrodziła się także w Białymstoku i przywołała dawną nazwę nastąpiło to w 1818 roku. Przewodniczącym loży został wspomniany wcześniej Feliks de Michelis. Żeby być wiernymi tradycji, masoni znów przyjęli nazwę „Złoty Pierścień” i zaczęli się spotykać w zbudowanym przez Prusaków budynku. Car jednak przestraszył się rozrostu tajnych stowarzyszeń. W 1822 roku zakazał działalności masonów i białostocka loża się rozwiązała.

Warto wiedzieć

Budynek został zniszczony w 1944 roku, a w 1952 roku odbudowano go według projektu architekta Stanisława Bukowskiego. Od 1954 roku do niedawna był siedzibą biblioteki.

Dodano: 4 lutego 2018; Aktualizacja 13 lutego 2018;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij