Białystok
Nie ratusz a kramice, dziś muzeum

Budowę ratusza hetman zainicjował jeszcze w 1745 roku. Powstał wtedy parterowy budynek, przykryty łamanym dachem. Już wtedy spełniał funkcje handlowe. Znalazło w nim miejsce 10 sklepów oddanych w dzierżawę miejscowym Żydom.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Zuzanna Grabska
Białystok. Nie ratusz a kramice, dziś muzeum
Ratusz zamyka plac rynku, jest jego dominantą architektoniczną.
  • Białystok. Nie ratusz a kramice, dziś muzeum
  • Białystok. Nie ratusz a kramice, dziś muzeum
  • Białystok. Nie ratusz a kramice, dziś muzeum
  • Białystok. Nie ratusz a kramice, dziś muzeum
  • Białystok. Nie ratusz a kramice, dziś muzeum

Białostocki ratusz, wbrew nazwie,  nigdy nie był siedzibą władz miejskich. A to dlatego, że w czasach gdy go budowano, Białystok był miastem prywatnym, należał do rodu Branickich herbu Gryf. Rada miejska nie grała tu więc wiodącej roli. O większości spraw decydował właściciel.

Nie wiadomo dokładnie kiedy Białystok uzyskał prawa miejskie, ale stało się to przed końcem XVII stulecia. Nadal jednak dominowała zabudowa wiejska. Zmieniło się to dopiero po wielkim pożarze w 1753 r. Po tej katastrofie  hetman Jan Klemens Branicki (1689-1771) mocno wsparł odbudowę, starając się zaprowadzić w Białymstoku architektoniczny ład i porządek. Taka porządkującą rolę miał spełniać również ratusz – miał zamykać plac rynku, być jego dominantą architektoniczną. Jednak jego budowa przebiegała w kilku etapach.

Z fundacji pana hetmana

Budowę ratusza hetman zainicjował jeszcze w 1745 roku. Powstał wtedy parterowy budynek, przykryty łamanym dachem. Już wtedy spełniał  funkcje handlowe. Znalazło w nim miejsce 10 sklepów oddanych w dzierżawę miejscowym Żydom.  Już po pożarze, w 1755 roku, na koszt kolejnych kupców żydowskich, wybudowano cztery  alkierze – narożne pawilony połączone arkadami z głównym korpusem. Projekt ratusza przypisywany jest Janowi Henrykowi Klemmowi, ale na pewno wiadomo tylko, że to on zaprojektował alkierze.

Wieża, punkt obserwacyjny

W 1761 roku wybudowano wieżę, a podwyższono ją do obecnej wysokości w 1798 roku.  Urządzono w niej siedzibę sądy i areszt. W pierwszej dekadzie XIX w roku rozbudowano pawilony, by zyskać większą przestrzeń handlową. Zegar pojawił się na wieży w 1868 roku a około przełomu wieków wokół hełmu wieży dobudowano małą galeryjkę obserwacyjną dla Białostockiej Ochotniczej Straży Ogniowej.

Od kramic do muzeum

W 1922 roku w ratuszu mieściło się ponad 100 kramów, jednak stan techniczny budowli pogarszał się z każdym rokiem. W 1940 roku okupujący Białystok Rosjanie rozebrali ratusz, by  postawić w jego miejsce pomnik Józefa Stalina. W 1953 roku rozpoczęto jego odbudowę według projektu Zofii  Chojnackiej. Podpiwniczono wtedy budynek a alkierze połączono z głównym korpusem zadaszonymi łącznikami. Prace zakończono po pięciu latach i  przeznaczono gmach na siedzibę Muzeum Okręgowego. Obecnie to Muzeum Podlaskie. W ratuszu mieszczą się zbiory archeologiczne oraz galerii malarstwa polskiego.

Warto wiedzieć

Ratusz jest jednym z punktów otwartego w czerwcu 2008 r. Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku oraz na Szlaku rodu Branickich

 

Dodano: 30 stycznia 2018; Aktualizacja 13 lutego 2018;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij