Jakuszyce
Biegaj białym śladem

Stolicę narciarstwa biegowego uczynił z Jakuszyc odbywający się tu co roku Bieg Piastów, największa masowa narciarska impreza w Polsce. W 1976 roku na trasy wyruszyło nieco ponad 500 uczestników, teraz są ich tysiące.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Andrzej Węgrowicz
Jakuszyce. Biegaj białym śladem
Wokół ośrodka Narciarstwa Biegowego wytyczono w sumie około 100 km tras biegowych. Są tu trasy bardzo trudne (duże przewyższenia, strome podejścia, kręte zjazdy), ale są i łagodne, spacerowe, dla zwykłych amatorów przeznaczone do narciarstwa rekreacyjnego.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jeśli na biegówki – to do Jakuszyc. Ta niewielka miejscowość leży kilka kilometrów za Szklarską Porębą. Zachowała odrębność, choć administracyjnie już dawno znalazła się w jej granicach.

Stolicę narciarstwa biegowego uczynił z niej odbywający się tu co roku Bieg Piastów, największa masowa narciarska impreza w Polsce. W  1976 roku na trasy wyruszyło nieco ponad 500 uczestników, teraz są ich tysiące. Od tamtego czasu impreza nie doszła do skutku tylko raz, w czasie stanu wojennego.

Liczy się tylko udział

Start w biegach głównych, na 50 i 25 km jest zabawą raczej dla doświadczonych biegaczy. Startują co prawda i zawodnicy, i amatorzy, ale jest to wyzwanie. Dla początkujących i dzieci pozostawiono krótsze dystanse. Nie trzeba się jednak ścigać, by przemierzyć jakuszyckie trasy. Jakuszyce mają najlepsze w Sudetach i najrozleglejsze w całej Polsce tereny przygotowane do uprawiania narciarstwa biegowego. Leżą na wysokości od 750 do 1000 m n. p. m.  Specyficzny mikroklimat sprawia, że opady śniegu są tu wyjątkowo obfite, a śnieg, gdy już spadnie, po prostu jest.  Zalega do marca, często nawet dłużej.

100 kilometrów dla amatorów

Wokół ośrodka Narciarstwa Biegowego na Polanie Jakuszyckiej wytyczono w sumie około 100 km tras biegowych. Są tu trasy bardzo trudne (duże przewyższenia, strome podejścia, kręte zjazdy), mające homologacje FIS do organizacji międzynarodowych zawodów. Ale są i łagodne, spacerowe, dla zwykłych amatorów  przeznaczone do narciarstwa rekreacyjnego. Szlaki są w znacznej części utrzymywane – ratrakowane, mają pozakładane ślady. Zaplanowano je tak, że przecinają się ze sobą w wielu miejscach, więc można dobierać i odległość i skalę trudności tras wycieczek stosownie do potrzeb i umiejętności. Można wędrować kilometrami nie powtarzając zbyt wielu odcinków, to przez las, to przez widokowe polany. Roztaczają się z nich ciekawe widoki na Karkonosze, czasem wyłania się grzbiet Gór Izerskich. Trochę turystyki, trochę sportu.

Warto wiedzieć

Wypożyczalnie sprzętu i zaplecze gastronomiczne znajdziemy w Ośrodku Narciarstwa Biegowego.

Dodano: 19 września 2009; Aktualizacja 12 lutego 2019;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: 2

    anna, 15 marca 2011 @ 15:21

    Byłam ostatnio w Jakuszycach i jestem pod wrażeniem. Co prawda trwał właśnie Bieg Piastów, więc zapewne ludzi było więcej niż w normalny weekend, ale było ich mnóstwo. Starzy (także naprawdę w dorosłym wieku) i młodzi. Dziadkowie z wnukami, rodzice z dziećmi, nawet w wózkach umocowanych na nartach… albo na smyczy (to te, które już same stoją na nartach – biegowych). Podobną pasję biegówkową widziałam tylko za granicą, choćby na połączonych z jakuszyckimi trasach Magistrali Izerskiej. Nie wiem, czy jest takie drugie miejsce w Polsce? Było super.
    Wypożyczalni nart jest kilka i mają bardzo przyzwoity sprzęt. 25 zł za dzień.

    blach, 21 stycznia 2014 @ 12:48

    Od dwu lat są w Jakuszycach puchary świata w biegach. I to wydarzenie bardzo pomogło trasom narciarskim. I całej infrastrukturze, wraz z zapleczem. Oby tk dalej. A wszystko dzięki Justynie Kowalczyk!

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij