Moskwa
Bogate zbiory Galerii Tretiakowskiej

Galeria Trietiakowska czynna jest codziennie, poza poniedziałkami. Zwiedzającym zapewnia za dodatkową opłatą audio-przewodniki w kilku językach. Na miejscu są oczywiście: kawiarnia, restauracja i sklep bogato zaopatrzony w wydawnictwa muzealne.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Moskwa. Bogate zbiory Galerii Tretiakowskiej
Odnawiając ekspozycję ?rozrzedzono? obrazy, dzięki czemu ogląda się je znacznie lepiej.
  • Moskwa. Bogate zbiory Galerii Tretiakowskiej
  • Moskwa. Bogate zbiory Galerii Tretiakowskiej
  • Moskwa. Bogate zbiory Galerii Tretiakowskiej
  • Moskwa. Bogate zbiory Galerii Tretiakowskiej
  • Moskwa. Bogate zbiory Galerii Tretiakowskiej
  • Moskwa. Bogate zbiory Galerii Tretiakowskiej
  • Moskwa. Bogate zbiory Galerii Tretiakowskiej
  • Moskwa. Bogate zbiory Galerii Tretiakowskiej
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Obecnie w kompleksie muzealnym Galerii Tretiakowskiej w Zaułku Ławruszyńskim oraz w oddziale muzeum przy Krymskim Wale, znajduje się około 150 tysięcy dzieł sztuki ruskiej i rosyjskiej powstałych od XI do XX wieku.

Galeria stanowi duży kompleks ze znakomitym dojazdem metrem, położony w rejonie miasta zamienionym jesienią 2013 roku w strefę tylko dla ruchu pieszego.

W nowej Tretiakowce

Rozbudowując podczas ostatniego, dwunastoletniego (1983-95) remontu gmachu, utrzymano styl architektoniczny zaprojektowany przez Wiktora Wasniecowa na progu XX wieku. Odnawiając ekspozycję ?rozrzedzono? obrazy, dzięki czemu ogląda się je znacznie lepiej. W 60 salach na dwu poziomach, z których jedną (55.) stanowi skarbiec z dziełami sztuki i rzemiosła artystycznego ze szlachetnych metali i kamieni oraz wyrobami jubilerskimi od XII do XX wieku, prezentowane są obrazy i rzeźby w podziale na okresy sztuki rosyjskiej. Chociaż z sugerowaną (bo muzeum zwiedzać można zarówno w grupach jak i indywidualnie) kolejnością niezbyt zgodną z jej chronologią.

Kłopoty z chronologią

Sztukę staroruską z okresu sprzed najazdu mongolsko-tatarskiego (XIII w.) oraz ze szkół: rostowskiej, suzdalskiej, nowogrodzkiej i pskowskiej, poprzez ikony Teofana Greka, twerskie, Andreja Rublowa, Dionisusa ? aż po sztukę cerkiewną XVIII w., umieszczono w siedmiu ostatnich salach (56-60) na parterze. Proponuje się natomiast zwiedzanie od malarstwa oraz rzeźby XVIII wieku, z dziełami takich mistrzów tamtego okresu jak Iwan Nikitin, Fiodor Szubin, Iwan Martos, Fiodor Rokotow, Anton Łosienko, Władimir Borowikowski i inni. Najcenniejsze w sztuce rosyjskiej dzieła XIX-wieczne prezentowane są, każdy w kilku ? kilkunastu salach, w trzech działach. I połowa XIX w. to malarstwo m.in. Oresta Kipreńskiego, Karla Briułłowa, Aleksandra Iwanowa (z jego sławnym ogromnym płótnem ?Ukazanie się Chrystusa ludowi? nad którym artysta pracował 20 lat (1837-1857), a sporo szkiców i pierwsza, mniejsza wersja znajduje się w Muzeum Rosyjskim w Petersburgu), Aleksieja Wenecjanowa i Pawła Fiodotowa. II połowa tegoż stulecia ? to szczyty rosyjskiego realizmu ? reprezentowana jest  przez dzieła m.in. Wasyla Pierowa, Iwana Ajwazowskiego, Archipa Kunidżi, Iwana Szyszkina, Wasyla Wasniecowa, Wasyla Wereszczagina, Wasyla Surikowa, Ilji Riepina.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij