Ustka
Bunkry Baterii Blüchera

Na terenie Baterii postawiono tablice informacyjne oraz, aby zwiększyć jej atrakcyjność, dwa działa i trochę innego polskiego sprzętu wojskowego z demobilu. Dla turystów jest też stragan z pamiątkami i akcesoriami militarnymi.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Ustka. Bunkry Baterii Blüchera
Bezpośrednio nad morzem, poniżej nie zalesionych piaszczystych wydm, na których później zbudowano bunkry i stanowiska artyleryjskie, od połowy XIX wieku aż do okresu międzywojennego istniało kąpielisko dla mężczyzn.
 • Ustka. Bunkry Baterii Blüchera
 • Ustka. Bunkry Baterii Blüchera
 • Ustka. Bunkry Baterii Blüchera
 • Ustka. Bunkry Baterii Blüchera
 • Ustka. Bunkry Baterii Blüchera
 • Ustka. Bunkry Baterii Blüchera
 • Ustka. Bunkry Baterii Blüchera
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Ustce – uzdrowisku, portowi rybackiemu i popularnej miejscowości wypoczynkowej na środkowym wybrzeżu przybyła w tym nowa atrakcja: Park spotkań z historią.

Powstał on na wydzierżawionym od miasta terenie, na którym znajdowały się zasypywane przez nadmorskie wydmy i porośnięte lasem poniemieckie bunkry oraz umocnienia wojskowe. Oczyszczone i zbadane – zostały udostępnione do zwiedzania. Oprowadzał nas przewodnik, Marcin Baranowski, ubrany w mundur przedwojennego szeregowca Wojska Polskiego.

Patronem jest pruski feldmarszałek

Bunkry Baterii Blüchera zbudowało hitlerowskie lotnictwo – Luftwaffe – jako tajny obiekt na wydmach nad Bałtykiem, przy ujściu rzeki Słupi. Jej patronem został pruski feldmarszałek, książę Gerhard Leberecht von Blücher (1742-1819), współautor, wraz z brytyjskim marszałkiem, księciem Arthurem Wellesley’em Wellingtonem (1769-1852), zwycięstwa brytyjsko-pruskiego nad Napoleonem I pod Waterloo 18.VI.1815 r. które zmieniło historię Europy. Postać skądinąd ciekawa. W młodości, jako urodzony i wychowany na należącej wówczas do Szwedów Rugii, służył w kawalerii szwedzkiej. Podczas wojny siedmioletniej wzięty do niewoli przez pruskich rodaków – huzarów ze Słupska przeszedł na ich stronę. Z garnizonem w tym mieście związany był przez kilkadziesiąt lat, dowodził też stacjonującym w nim pułkiem huzarów, zostając później nawet jego patronem. Pułk ten z numerem 5 aż do klęski III Rzeszy w 1945 r. nosił jego imię.

Cel: ominąć „polski korytarz”

Wróćmy jednak do usteckiej baterii. W połowie lat 30-tych XX wieku władze hitlerowskie postanowiły zbudować w ówczesnym Stolpmünde – Słupioujściu, jak miasto to nazywane było po II wojnie światowej zanim ostatecznie zostało Ustką, wielki port handlowy. Przez ten port miały być kierowane niemieckie towary do Gdańska, wówczas Wolnego Miasta, z ominięciem tzw. „polskiego korytarza” oddzielającego terytorium III Rzeszy od należących także do niej Prus Wschodnich bez polskich opłat tranzytowych.

Port o tak strategicznym znaczeniu musiał być ufortyfikowany i należycie broniony przed rozdmuchiwanym przez hitlerowską propagandę „polskim zagrożeniem”. Hitlerowskie lotnictwo, zbudowało więc, w ścisłej tajemnicy, zanim jeszcze na dobre ruszyła budowa nowego portu, betonowe bunkry i stanowiska baterii przeciwlotniczej i zaporowej. Czy została ona całkowicie ukończona przed wybuchem wojny, do końca nie jest jasne. Wiadomo natomiast na pewno, że okazała się zupełnie nieprzydatna i w 1939 r. nie oddała ani jednego strzału. Ogromne pieniądze, podobnie jak w przypadku rozpoczętej budowy później niepotrzebnego portu, okazały się wyrzuconymi nie tyle w błoto, co w nadbałtyckie piaski.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 17 października 2012; Aktualizacja 22 października 2012;
 

Komentarze: 2

  anna, 21 lutego 2013 @ 16:27

  Ostatnio miałam przyjemnośc zwiedzać te właśnie bunkry. Pan przewodnik-pasjonat opowiadał ciekwie, z dużym zacięciem, z duża wiedzą. Jednak teren, nawet pokryty śniegiem, sprawiał wrażenie rozgardiaszu. Jakiś taki – nieład ogólny. To psuje wrażenie.

  roberto, 9 czerwca 2018 @ 06:41

  Zgadza sie a wchodzac wejsciem od strony portu czyli zachodnim widzimy strzalke kierunek zwiedzanie oraz jakis sklep z pamiatkami mozna by pomyslec wstep wolny i podazac za strzalka nic bardziej mylnego zostalem uznany za intruza na krzywy ryj nieasertywnosc tych ludzie zniechecila mnie teraz czytam notke ze informacje na tym portalu zostaly zamieszczone rok temu i moga byc nieaktualne bo swiat sie zmienia hahaha normalnie ,zenada a i prosze pamietac o gotowce bo bankomat daleko

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij