Ustka
Bunkry Baterii Blüchera

Na terenie Baterii postawiono tablice informacyjne oraz, aby zwiększyć jej atrakcyjność, dwa działa i trochę innego polskiego sprzętu wojskowego z demobilu. Dla turystów jest też stragan z pamiątkami i akcesoriami militarnymi.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Ustka. Bunkry Baterii Blüchera
Bezpośrednio nad morzem, poniżej nie zalesionych piaszczystych wydm, na których później zbudowano bunkry i stanowiska artyleryjskie, od połowy XIX wieku aż do okresu międzywojennego istniało kąpielisko dla mężczyzn.
 • Ustka. Bunkry Baterii Blüchera
 • Ustka. Bunkry Baterii Blüchera
 • Ustka. Bunkry Baterii Blüchera
 • Ustka. Bunkry Baterii Blüchera
 • Ustka. Bunkry Baterii Blüchera
 • Ustka. Bunkry Baterii Blüchera
 • Ustka. Bunkry Baterii Blüchera
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Ustce ? uzdrowisku, portowi rybackiemu i popularnej miejscowości wypoczynkowej na środkowym wybrzeżu przybyła w tym nowa atrakcja: Park spotkań z historią.

Powstał on na wydzierżawionym od miasta terenie, na którym znajdowały się zasypywane przez nadmorskie wydmy i porośnięte lasem poniemieckie bunkry oraz umocnienia wojskowe. Oczyszczone i zbadane ? zostały udostępnione do zwiedzania. Oprowadzał nas przewodnik, Marcin Baranowski, ubrany w mundur przedwojennego szeregowca Wojska Polskiego.

Patronem jest pruski feldmarszałek

Bunkry Baterii Blüchera zbudowało hitlerowskie lotnictwo ? Luftwaffe ? jako tajny obiekt na wydmach nad Bałtykiem, przy ujściu rzeki Słupi. Jej patronem został pruski feldmarszałek, książę Gerhard Leberecht von Blücher (1742-1819), współautor, wraz z brytyjskim marszałkiem, księciem Arthurem Wellesley?em Wellingtonem (1769-1852), zwycięstwa brytyjsko-pruskiego nad Napoleonem I pod Waterloo 18.VI.1815 r. które zmieniło historię Europy. Postać skądinąd ciekawa. W młodości, jako urodzony i wychowany na należącej wówczas do Szwedów Rugii, służył w kawalerii szwedzkiej. Podczas wojny siedmioletniej wzięty do niewoli przez pruskich rodaków ? huzarów ze Słupska przeszedł na ich stronę. Z garnizonem w tym mieście związany był przez kilkadziesiąt lat, dowodził też stacjonującym w nim pułkiem huzarów, zostając później nawet jego patronem. Pułk ten z numerem 5 aż do klęski III Rzeszy w 1945 r. nosił jego imię.

Cel: ominąć ?polski korytarz?

Wróćmy jednak do usteckiej baterii. W połowie lat 30-tych XX wieku władze hitlerowskie postanowiły zbudować w ówczesnym Stolpmünde ? Słupioujściu, jak miasto to nazywane było po II wojnie światowej zanim ostatecznie zostało Ustką, wielki port handlowy. Przez ten port miały być kierowane niemieckie towary do Gdańska, wówczas Wolnego Miasta, z ominięciem tzw. ?polskiego korytarza? oddzielającego terytorium III Rzeszy od należących także do niej Prus Wschodnich bez polskich opłat tranzytowych.

Port o tak strategicznym znaczeniu musiał być ufortyfikowany i należycie broniony przed rozdmuchiwanym przez hitlerowską propagandę ?polskim zagrożeniem?. Hitlerowskie lotnictwo, zbudowało więc, w ścisłej tajemnicy, zanim jeszcze na dobre ruszyła budowa nowego portu, betonowe bunkry i stanowiska baterii przeciwlotniczej i zaporowej. Czy została ona całkowicie ukończona przed wybuchem wojny, do końca nie jest jasne. Wiadomo natomiast na pewno, że okazała się zupełnie nieprzydatna i w 1939 r. nie oddała ani jednego strzału. Ogromne pieniądze, podobnie jak w przypadku rozpoczętej budowy później niepotrzebnego portu, okazały się wyrzuconymi nie tyle w błoto, co w nadbałtyckie piaski.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 17 października 2012; Aktualizacja 22 października 2012;
 

Komentarze: 2

  anna, 21 lutego 2013 @ 16:27

  Ostatnio miałam przyjemnośc zwiedzać te właśnie bunkry. Pan przewodnik-pasjonat opowiadał ciekwie, z dużym zacięciem, z duża wiedzą. Jednak teren, nawet pokryty śniegiem, sprawiał wrażenie rozgardiaszu. Jakiś taki – nieład ogólny. To psuje wrażenie.

  roberto, 9 czerwca 2018 @ 06:41

  Zgadza sie a wchodzac wejsciem od strony portu czyli zachodnim widzimy strzalke kierunek zwiedzanie oraz jakis sklep z pamiatkami mozna by pomyslec wstep wolny i podazac za strzalka nic bardziej mylnego zostalem uznany za intruza na krzywy ryj nieasertywnosc tych ludzie zniechecila mnie teraz czytam notke ze informacje na tym portalu zostaly zamieszczone rok temu i moga byc nieaktualne bo swiat sie zmienia hahaha normalnie ,zenada a i prosze pamietac o gotowce bo bankomat daleko

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij