Hustopeče
Burczak, czyli zanim wino stanie się winem

Winiarze potrafią wyczekiwać na powstanie burczaka nawet do późnej nocy, bo dobry burczak jest napojem z żywymi drożdżami, cukrami, alkoholem, smakiem owocu i jest bardzo zdrowy. Mówią, że należy wypić go tyle, ile człowiek ma krwi.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Huhuleník / Wikimedia
Hustopeče. Burczak, czyli zanim wino stanie się winem
Ponieważ burczak odlany z beczki fermentuje dalej, więc trzeba go wypić w ciągu godziny, zanim podniesie się zawartość alkoholu i napój utraci swoje wartości smakowe.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Napój winny, który pije się wszędzie tam, gdzie istnieje tradycja uprawy winorośli i produkcji wina (to raczej południowe rejony Europy – jednak nie tylko…). W Czechach najwięcej winnic jest na południowych Morawach.

Burczak jest właściwie półproduktem w procesie produkcji wina. Tylko doświadczeni winiarze wiedzą, kiedy w młodym winie następuje stosowny moment, kiedy winny muszcz ma zawartość dokładnie 6 proc. alkoholu (ani mniej ani więcej). Tylko w tym momencie, przez krótki czas jest to idealny burczak. Taki moment dokładnie oznacza koniec pierwszej tzw. burzliwej fermentacji, którą powodują tzw. „dzikie” drożdże, które dostają się do beczek bezpośrednio z owocem z winnic. Właśnie po zakończeniu pierwszej fermentacji, poziom 4-6 proc. alkoholu w muszczu winnym zabija wszystkie „dzikie” drożdże i po chwili rozpoczyna się proces głównej, zrównoważonej fermentacji, o który „troszczą się” przez winiarza uprzednio dodane specjalnie wyhodowane szlachetne drożdże. Na końcu całego takiego procesu powstaje klasyczne wino.

Tylko godzina i góra trzy dni

Burczak, który ma dokładnie 4-6 proc. alkoholu, jest napojem winnym, w którym została sfermentowana dokładnie połowa zawartych w nim cukrów. W smaku nie jest ani zbyt słodki, ani kwaśny, ani gorzki. Taki stan w beczkach trwa przez pół, do maksymalnie godziny. Potem bezpowrotnie zmienia smak i na kolejny burczak trzeba czekać do następnego roku. Dlatego winiarze potrafią wyczekiwać na stosowny moment powstania burczaka nawet do późnej nocy, bo dobry burczak jest napojem z żywymi drożdżami, cukrami, alkoholem, smakiem owocu i jest bardzo zdrowy. Winiarze mówią, że należy wypić tyle burczaka, ile ma człowiek krwi. Burczak sprzedawany przy drogach (ustawa czeska pozwala sprzedaż burczaka tylko od 1 sierpnia do 30 listopada) jest prawdę mówiąc wszystkim innym, lecz nie burczakiem. Ponieważ burczak odlany z beczki fermentuje dalej, więc trzeba go wypić w ciągu godziny, zanim podniesie się zawartość alkoholu i napój utraci swoje wartości smakowe. Przydrożni sprzedawcy, którzy burczak właściwie miesiącami gotują w plastikowach butelkach w słońcu, są zwykłymi oszustami, ale odpowiednio dosłodzony i mętny napój zawsze znajdzie kupców, bo niewielu zna się dobrze na produkcji wina i wie jak ma smakować dobry, góra trzydniowy burczak. Na terenie południowych Moraw są organizowane specjalne uroczystości burczakowe, jak np. w mieście Hustopecze (Hustopeče). Najblizsze beda miały miejsce w dniach 5-7.10. 2017 r..

Ciekawostka

Porządku pilnuje na tych uroczystościach specjalna Policja Burczakowa, ponieważ dobrej jakości burczak jest wyśmienity w smaku i dobrze się pije, ale potrafi w pewnym momencie, bez uprzedzenia zwalić z nóg nawet ważącego  130 kg „someliera”!

Jak tam dotrzeć

* Z dowolnego polskiego przejścia granicznego do Czech, kierujemy się na Brno a potem generalnie na Bratysławę. Z Chałupek do miasta Hustopeče, jadąc autostradą jest to 206 km (2 godziny jazdy samochodem). Do nawigacji samochodowych wpisujemy: Czechy, Dukelske namesti 22, Hustopece
* 10-dniowa naklejka autostradowa kosztuje 315 koron. Dobra rada
: po zakupie naklejki autostradowej (dálniční nálepky) i zdjęciu folii ochronnej należy ją 2x przykleić do dżinsów a potem dopiero na szybę samochodu. Po 10 dniach bez trudu i śladów odkleimy z szyby, nawet jeżeli jest klej spalony słońcem.

Dodano: 12 kwietnia 2017; Aktualizacja 25 listopada 2018;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij