Wierchomla
Cerkiew pw św. Michała Archanioła

Wierchomla w Beskidzie Sądeckim podzielona jest na dwie części: Wierchomla Wielka i Wierchomla Mała. Pośrodku wsi stoi greckokatolicka cerkiew parafialna z 1821 roku. Teraz służy jako kościół katolicki.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Wierchomla. Cerkiew pw św. Michała Archanioła
Cerkiew jest dwudzielna, ma konstrukcję zrębową, jest orientowana. Ściany są pokryte gontem. Składa się z zamkniętego wielobocznie prezbiterium z dostawionymi do niego zakrystiami, szerszej nawy i małej kruchty.
  • Wierchomla. Cerkiew pw św. Michała Archanioła
  • Wierchomla. Cerkiew pw św. Michała Archanioła
  • Wierchomla. Cerkiew pw św. Michała Archanioła
  • Wierchomla. Cerkiew pw św. Michała Archanioła
  • Wierchomla. Cerkiew pw św. Michała Archanioła
  • Wierchomla. Cerkiew pw św. Michała Archanioła
  • Wierchomla. Cerkiew pw św. Michała Archanioła
  • Wierchomla. Cerkiew pw św. Michała Archanioła
  • Wierchomla. Cerkiew pw św. Michała Archanioła
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W dolinie potoku Wierchomlanka znajduje się wieś Wierchomla. Podzielona jest na dwie części: Wierchomla Wielka i Wierchomla Mała. Pośrodku wsi stoi greckokatolicka cerkiew parafialna z 1821 roku. Teraz służy jako kościół katolicki.

Pod koniec XVI wieku Wierchomla Wielka należała do Państwa Muszyńskiego. Lokowana była przez biskupa krakowskiego Jerzego Radziwiłła w 1595 roku. W XVIII wieku nazywano wieś Wierchomlą Księżą. Mieszkali tu Łemkowie – grekokatolicy. Modlili się w drewnianej cerkwi. Po ostatniej wojnie, w wyniku akcji „Wisła” przesiedlono stąd Łemków na Ziemie Odzyskane i do Związku Radzieckiego. Ich domostwa pozostały puste – niemal cała wieś. W Wierchomli osiedlili się Polacy. Początkowo zamieszkali w dolnej części wsi a modlili się w małej kapliczce. Od 1947 roku cerkiew była używana jako kościół rzymskokatolicki, a w 1951 roku erygowano parafię.

Drewniana cerkiewka

Cerkiew jest dwudzielna, ma konstrukcję zrębową, jest orientowana. Ściany są pokryte gontem. Składa się z zamkniętego wielobocznie prezbiterium z dostawionymi do niego zakrystiami, szerszej nawy i małej kruchty. Świątynia nakryta jest blaszanym dachem o dwóch kalenicach. W dachu znajdują się baniaste wieżyczki z latarniami. Przybudówki zwieńczone są niewielkimi kopułkami. Cerkiew ta nie ma wieży, co jest rzadko spotykane.

Bogate wnętrze

Wnętrze cerkwi jest piękne. Nakrywają je płaskie stropy z fasetami. Zdobią je polichromie z XIX wieku o motywach architektonicznych i figuralnych. Polichromia została odnowiona w 1928 roku. Jest też kompletny ikonostas o bogatej dekoracji snycerskiej. W prezbiterium znajduje się ołtarz w kształcie konfesji. Cztery barokowe ołtarze boczne to: św. Barbara, Matka Boża Opieki (Pokrow ), św. Cyryl i Metody oraz patroni Rusi – św. Włodzimierz i Olga.

Wokół świątyni

W ostatnich latach nastała moda na sadzenie drzew papieskich. Tu stoją dwa takie pomniki: dąb Jana Pawła II i sosny papieża Benedykta XVI. Teren kościelny jest otoczony kamiennym murem w którym znajdują się ładne kapliczki. Obok cerkwi stoi kamienna dzwonnica parawanowa z XIX wieku, w kształcie potrójnej arkady, a w niej trzy dzwony. Cerkiew ta jest jedną z ciekawszych budowli w okolicy związanych z kulturą łemkowską.

Warto wiedzieć

* Przy cerkwi znajduje się cmentarz z zachowanymi łemkowskimi nagrobkami. Znajdziemy tu trochę zniszczony kamienny nagrobek rodziców Wołodymyra Ignatowicza Chylaka. Wołodymyr Chylak to dziewiętnastowieczny pisarz łemkowski. Urodził się w Wierchomli w 1843 roku w rodzinie parocha. Sam też był duchownym. Jako pierwszy zaczął tworzyć w dialekcie łemkowskim. Posługiwał się pseudonimami a jeden z nich to „Jeromin Anonim”. Zmarł w Lityniu na Wołyniu, w 1893 roku.
* Poddasze cerkwi jest schronieniem najrzadszych w Europie nietoperzy, podkowca małego i nocka orzęsionego.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij