Brunary Wyżnie
Cerkiew niestara, a na liście UNESCO

Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Brunarach Wyżnich znalazła się na liście UNESCO w czerwcu 2013 roku. Wpisano ją do spółki z piętnastoma innymi podkarpackimi świątyniami z Polski i Ukrainy.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Raczkowska
Brunary Wyżnie. Cerkiew niestara, a na liście UNESCO
Wnętrze na co dzień i poza sezonem jest niedostępne. Najłatwiej zwiedzić je przed lub po mszy (o godz. 8 i 11 w niedziele, obecnie jest to kościół katolicki).
 • Brunary Wyżnie. Cerkiew niestara, a na liście UNESCO
 • Brunary Wyżnie. Cerkiew niestara, a na liście UNESCO
 • Brunary Wyżnie. Cerkiew niestara, a na liście UNESCO
 • Brunary Wyżnie. Cerkiew niestara, a na liście UNESCO
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Właściwie to nie wiem, dlaczego wraz z cerkwiami w Powroźniku, Kwiatoni i Owczarach na listę UNESCO wpisano cerkiew w Brunarach Wyżnich…

Być może w Brunarach również nie wiedzą, bo ani nie ma do tej świątyni żadnych drogowskazów, ani też żadnej tablicy wokół niej, która informowałaby o tym zaszczytnym wyróżnieniu.

Najmłodsza w rodzinie

Małopolskie cerkwie, które razem z tą z Brunar wpisano na światową listę, są znacznie od niej starsze. Cerkiew z Brunar, pod wezwaniem św. Michała Archanioła, jest inna. Zbudowano ją w ostatnich latach XVIII wieku  – datowana jest na 1797 rok. W dodatku w sposób znaczący przebudowano ją w 1831 roku… Ale niech tam. Ponoć mimo młodego wieku i przebudowy zachowała wybitne cechy cerkwi zachodniołemkowskiej. W bryle wyraźnie zarysowuje się zamknięte trójbocznie prezbiterium, nawa i babiniec z wysoką słupową wieżą. Między jednak poszczególnymi częściami tej budowli są wcale nie tak często stosowane łączniki, które wyciągają ją, sztucznie wydłużając bryłę. Ściany są oszalowane deskami, dach pokryty gontem. Każda z części cerkwi zwieńczona jest baniastym hełmem z pozornymi latarniami oraz krzyżem. Te hełmy są blaszane i pomalowane na biało.

Może otworzą na wiosnę

Wnętrze na co dzień i poza sezonem jest niedostępne. Najłatwiej zwiedzić je przed lub po mszy (o godz. 8 i 11 w niedziele, obecnie jest to kościół katolicki). Budowlę nakrywają płaskie stropy. Ściany zdobi  polichromia z końca XIX w. zachowały się też fragmenty starszych malowideł. Barokowy ikonostas pochodzi z XVIII w. (ale został przemalowany w 1831 r. w czasie remontu). Ołtarz główny oraz trzy ołtarze boczne z tego samego stulecia. Pięknie zdobione są ambona oraz chór.

W dolinie Białej Dunajcowej

Cerkiew jest ładnie posadowiona na wzgórku ponad doliną rzeki Białej. Otoczona jest kamiennym murkiem z kamiennymi bramkami. Ogrodzenie pochodzi z czasów remontu w 1831 roku.

Warto wiedzieć

* Brunary zostały założone w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Pierwszą cerkiew we wsi  wzniesiono po 1616 roku – wtedy powstała tu parafia unicka. Kolejną zbudowano w 1653 r, wreszcie obecną.
* Cerkiew w Brunarach Wyżnich znalazła się na liście UNESCO w czerwcu 2013 roku.

 

Komentarze: 3

  Teo, 3 stycznia 2014 @ 21:05

  Hmm… nuta zazdrości czy złośliwości ukryta w tekście? „Być może w Brunarach również nie wiedzą, bo ani nie ma do tej świątyni żadnych drogowskazów, ani też żadnej tablicy wokół niej, która informowałaby o tym zaszczytnym wyróżnieniu.” Jakoś Autor: tekstu znalazła cerkiew, wie jak się o niej dowiedzieć, jak dojechać – wszystko w najnowocześniejszych środkach informacji a najbardziej w Internecie – jest Autor: bardzo światowym i wykształconym egzemplarzem, a w Brunarach… nie wiedzą nic. A Pani Autor: niech pomyśli, czy zabytkowe obiekty są tak na oścież pootwierane /te w małych miejscowościach i w miastach/. A gdyby podudrać po Internecie zgodnie ze wskazówką zamieszczoną przy wejściu głównym do obiektu, można się dowiedzieć o małopolskim szlaku, o sposobie zwiedzania poza sezonem (tutaj działa grzeczność obustronna i zwiedzającego i otwierającego – często jest to arogancja ze strony pierwszych, którym się należy, bo to obiekt do zwiedzania).
  Pani Autor: niech troszeczkę panuje nad piórem – to czytają ludzie…

   mara, 5 stycznia 2014 @ 17:30

   „Autor:tekstu” znalazła cerkiew, bo się tym trochę interesuje. Ale gdyby tak – z głupia frant – jechała drogą, i nie miałaby pasji zatrzymywać się przy każdej drewnianej cerkiewce (czy kościółku), to by się nie zatrzymała. Bo by nie wiedziała, że to nie jedna z kilku setek drewnianych świątyń zachowanych w Karpatach i na ich przedpolu u nas i tuż za granicą, tylko ta jedna z nielicznych, niepowtarzalna, wpisana na listę UNESCO. I właśnie dla takich turystów, którzy nie wiedzą wcześniej, ale dowiadują się włócząc się po kraju, warto stawiać drogowskazy, tablice informujące o zabytkach oraz informacje, jak można wejść do środka. I liczyć na „grzeczność obustronną”.

  am-ika, 15 sierpnia 2014 @ 17:54

  A mnie udało się wejść do środka. Cerkiew teraz, latem, jest otwarta do zwiedzania od środy do niedzieli, jest na małopolskim szlaku architektury drewnianej. Pani co siedzi w środku i pilnuje nie narzuca się zwiedzającym… Szkoda, mogłaby coś opowiedzieć, pokazać… Z tych czterech cerkwi wpisanych razem na listę ta jest najmniej ciekawa, właściwie nie wiem, dlaczego się załapała. Pani – zapytana – też nie wiedziała… Zainteresowały mnie polichromie (na zdjęciu) ale nie są ani specjalnie stare ani specjalnie piękne.

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Drewniane świątynie UNESCO

Drewniane świątynie UNESCO

Na listę wpisano już osiem karpackich cerkwi, sześć małopolskich kościółków i dwa dolnośląskie Kościoły Pokoju...

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij