Paryż
Chez ma tante – po pożyczkę do ciotki

Autor: Anna Derecki
Chez ma tante, «U ciotki» to miejsce mityczne, ale też praktyczne. Adres rue des Francs Bourgeois pod numerem 55 znają hazardziści, oraz ci, którzy nagle znaleźli się w potrzebie. Za zastawiony wartościowy przedmiot dostaje się natychmiast pieniądze.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Anna Derecki
Paryż. Chez ma tante – po pożyczkę do ciotki
Zastawić można wszystko co ma wartość: biżuterię, obrazy, meble, parasole, kapelusze, futra, wszelakie przedmioty. Również wina, jeżeli butelka warta jest co najmniej 60 euro. Pożyczają 50-60 proc. wartości.
  • Paryż. Chez ma tante – po pożyczkę do ciotki
  • Paryż. Chez ma tante – po pożyczkę do ciotki
  • Paryż. Chez ma tante – po pożyczkę do ciotki
  • Paryż. Chez ma tante – po pożyczkę do ciotki
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Powstały wtedy podobne instytucje w innych miastach Francji. W czasie Rewolucji Francuskiej zgromadzone w tym miejscu strzelby posłużyły do ataku na Bastylię 14 lipca 1789 roku. Od tego czasu, kredytu udziela się tylko za broń zabytkową, inaczej mówiąc niemożliwą do użycia.

Na gwóźdź, albo do ciotki

Pobożne Wzgórze opisywali Zola, Hugo czy Balzac. Zola sam z jego usług skorzystał. Nie tylko on. Przewinęło się tu wielu sławnych ludzi: poeta Verlaine, malarz Degas, Tolstoi, Sarah Bernhard, Józefina, przed małżeństwem z Napoleonem. Syn ostatniego króla Francji Ludwika Filipa, książę Joinville,  wielki gracz hazardzista, zastawił tu zegarek. Podobno, by się wytłumaczyć matce, powiedział ze go zostawił „u ciotki”, a potem inni zaczęli tak to miejsce nazywać, rozumieli tylko wtajemniczeni. Ponieważ, po wycenie, przedmioty wieszano na gwoździach, przyjęła się tez nazwa „zanieść coś na gwóźdź”.

Wolność, równość, braterstwo

W różnych epokach zastawiano różne przedmioty, w XIX wieku narzędzia rzemieślnicze, maszyny do szycia, potem długo rowery, aż pojawiły się samochody, zastawiane najczęściej pod koniec letnich wakacji. Dziś wśród klientów przeważaja cudzoziemcy. Wielu Hindusów, mieszkańców Sri Lanki, Afrykańczyków czy Kreoli z Gwadelupy i Martyniki. Nie wiedzieli, przyjeżdżając do Paryża, że nawet pracując nie zawsze zarobią na rachunki. Zastawiają głownie biżuterię. Mówi się, że przeważają tu generalnie ludzie ubodzy, skromni, ale mieszkańcy eleganckiej „szesnastki” (*) tez bywają dziś „u ciotki”. Crédit Municipal jest instytucja państwową, stąd przed wejściem, jak widać na zdjęciu, widnieje dewiza Republiki „Liberté, Egalité, Fraternité”.

(*) 16, administracyjna dzielnica Paryża, miedzy Polami Elizejskimi a Laskiem Bulońskim, synonim zamożności, zamieszkała głownie przez dawna burżuazję. Jak widać nie zawsze dziś bogatą…

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 9 grudnia 2011; Aktualizacja 11 maja 2012;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij