Ołomuniec
Ciekawe dzieje orloja

Ołomuniecki Orloj istniał już w XV wieku. Początkowo gotycki, przechodził on przeobrażenia renesansowe, barokowe, neogotyckie i… socrealistyczne. To również ciekawa historia.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Ołomuniec. Ciekawe dzieje orloja
Po wojnie, w roku 1955, zegar został zrekonstruowany w obowiązującym wówczas stylu socrealizmu.
  • Ołomuniec. Ciekawe dzieje orloja
  • Ołomuniec. Ciekawe dzieje orloja
  • Ołomuniec. Ciekawe dzieje orloja
  • Ołomuniec. Ciekawe dzieje orloja
  • Ołomuniec. Ciekawe dzieje orloja

Na północnej fasadzie ratusza w Ołomuńcu (Olomouc) znajduje się słynny zegar astronomiczny Orloj. Zbudowany został prawdopodobnie w tym samym czasie co jeszcze bardziej popularny i bogatszy w wystroju zegar, znajdujący się na ścianie wieży ratusza staromiejskiego w Pradze.

Ołomuniecki Orloj istniał już w XV wieku, gdyż w 1474 r. wybudowano dla niego niszę z ostrołukowym sklepieniem. Ale w sposób niepodważalny potwierdza to dopiero pisana wzmianka z roku 1519. Początkowo gotycki, przechodził on przeobrażenia renesansowe, barokowe, neogotyckie i… socrealistyczne. To również ciekawa historia.

Pierwsza odsłona

Wiadomo, że po raz pierwszy był on odnawiany i został ulepszony w latach 1570-1575. Część zegarmistrzowska przez miejscowego mistrza Hansa Pohla, zaś astronomiczna przez profesora Uniwersytetu Wiedeńskiego Paula Fabriciusa. Dodał on nowe astrolabium ze sferograficzną projekcją nieba widzianego z… bieguna południowego. Według opisu z roku 1661 ten zegar astronomiczny przedstawiał całościowe wyobrażenie średniowiecznej koncepcji kosmosu i świata. W drewnianej konstrukcji z trzema wieżyczkami były ruchome figurki o tematyce religijnej i świeckiej połączone mechanizmem muzycznym.

Z Marią Teresą w centrum

W latach 1747-1764 zegar „zbarokizowano”. Gotycką kompozycję wspomniany już Johan Christoph Handke uzupełnił swoimi, nowymi freskami. Pośrodku zegara namalował cesarzową Marię Teresę. Poniżej dwie postacie: malarza i zegarmistrza. Nad władczynią zaś Apolla z Muzą i Pegazem symbolizującymi twórczość, a powyżej jeszcze symbole matematyki i astronomii. Na bocznych stronach zegara umieścił personifikację 7 sztuk wyzwolonych.

Dla ludu pracującego miast i wsi

W 1898 r. zegar przebudowano w stylu neogotyckim, a w 1926 r. odnowił go Jan Kőhler (1873-1941). W latach II wojny światowej zegar wraz z galeryjką wieżową oraz rzeźbą chłopca z delfinem uległ uszkodzeniu. Został więc po wojnie, w roku 1955, ponownie zrekonstruowany w obowiązującym wówczas stylu socrealizmu. Na szczęście przez wybitnego czeskiego artystę malarza i grafika, prof. Karela Svolinsky’ego (1896-1986). W górnej części zegarowej wnęki zaprojektował on, wykonaną z mozaiki, tradycyjną czeską procesję konną – „Pochód królów”. Na bocznych ścianach umieścił medaliony przedstawiające pracę ludzi charakterystyczną dla poszczególnych miesięcy w roku. Zaś na dole przedstawicieli „ludu pracującego miast i wsi”

Warto wiedzieć

Zegar cieszy się ogromnym zainteresowaniem, gdyż wraz z jego biciem o pełnych godzinach, w okienkach pojawiają się, i przesuwają postacie ludzkie.

Dodano: 23 grudnia 2018; Aktualizacja 5 stycznia 2019;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij