Tarnów
Cmentarz Stary na Zabłociu

Jest starszy i od cmentarza Rakowickiego w Krakowie i od cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. Został założony w końcu lat 80. XVIII wieku na przedmieściu Zabłocie.
Tagi:
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Zuzanna Grabska
Tarnów. Cmentarz Stary na Zabłociu
Na cmentarzu zachowały się także liczne nagrobki w stylu barokowym, klasycystycznym i neogotyckim.
  • Tarnów. Cmentarz Stary na Zabłociu
  • Tarnów. Cmentarz Stary na Zabłociu
  • Tarnów. Cmentarz Stary na Zabłociu
  • Tarnów. Cmentarz Stary na Zabłociu
  • Tarnów. Cmentarz Stary na Zabłociu
  • Tarnów. Cmentarz Stary na Zabłociu

Cmentarz Stary w Tarnowie nie ustępuje wcale urodą najpiękniejszym nekropoliom polskich miast. Jest też jednym z najstarszych w kraju.

Jest starszy i od cmentarza Rakowickiego w Krakowie (złożony w 1803 r.) i od cmentarza Powązkowskiego w Warszawie (1792 r.).  Został założony w końcu lat 80. XVIII wieku (najpewniej w 1788 r.) na przedmieściu Zabłocie, stąd zwany jest też Zabłockim. Powstał on, jak wiele cmentarzy w tamtych czasach, za sprawą edyktu cesarza Józefa II Habsburga z 1784 r. zakazującego pochowków w granicach miasta. Ciekawe, że początkowo powstały tu dwie nekropolie – katolicka i  ewangelicka, połączono je jednak w 1872 r. Najstarszym z zachowanych nagrobków jest grób Anny Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej żony księcia Karola Radziwiłła „Panie Kochanku” zmarłej w 1795 r. Na cmentarzu zachowały się także liczne nagrobki w stylu barokowym, klasycystycznym i neogotyckim.

Od ofiar Szeli po żołnierzy AK

W południowej części cmentarza znajduje się wspólna mogiła ofiar rabacji z 1846 r. Pochowano w niej pomordowanych przez chłopów Jakuba Szeli  właścicieli wsi, dzierżawców, urzędników dworskich, księży. W pobliżu spoczęli też zmarli z ran po opuszczeniu Królestwa powstańcy styczniowi. W 1891 r. usypano dla ich upamiętnienia kopiec na wzór lwowskiego. Także w pobliżu złożono ciała legionistów i żołnierzy poległych w I wojnie światowej, z kolejnej wojny poległych w kampanii wrześniowej oraz żołnierzy AK. Dzisiaj jest to Kwatera Zasłużonych, zwana także Kwaterą Powstańczą.

Dwie kaplice

Na cmentarzu znajdują się dwie kaplice. Barokowo-klasycystyczna kaplica Radzikowskich z 1805 r., pw. Św Józefa  pełni funkcję przedpogrzebową. Natomiast w neoromańskiej kaplicy Sanguszków, ostatnich właścicieli Tarnowa, znajdują się nagrobki przedstawicieli tej rodziny dłuta Antoniego Madeyskiego. 

Poza bramą

Przy ul. Narutowicza, przed Starym Cmentarzem znajduje się Pomnik Ofiar Wojny i Faszyzmu autorstwa tarnowskich rzeźbiarzy Bogdana i Anatol Drwali, odsłonięty w  1966 r. Pomnik składa się z dwóch części: pierwsza to trzy klęczące postacie męczenników, a druga – obelisk z unoszącymi się nad nim dwoma mieczami „grunwaldzkimi” oraz płaczącym pod ścianą dzieckiem. Specyficzny.

Dodano: 26 października 2018; Aktualizacja 18 stycznia 2019;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij