El Soplao
Czego nie widzieli górnicy

Kiedy kopalnię zamknieto, jaskinią zainteresowali się speleolodzy. I odkryli niezwykły świat, pełen zwisających ze stropów stalaktytów, wyrastających z ziemi stalagmitów a przede wszystkim unikalny świat nacieków rosnących we wszystkich kierunkach.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Raczkowska
El Soplao. Czego nie widzieli górnicy
Górnicy nie widzieli ekscentryków. Dlaczego? – pytam przewodniczkę. – Patrzyli pod nogi, na ścieżkę, korytarz, na ścianę, z której wydobywali urobek. Patrzyli na to, co mogła oświetlić mała górnicza lampka...
 • El Soplao. Czego nie widzieli górnicy
 • El Soplao. Czego nie widzieli górnicy
 • El Soplao. Czego nie widzieli górnicy
 • El Soplao. Czego nie widzieli górnicy
 • El Soplao. Czego nie widzieli górnicy
 • El Soplao. Czego nie widzieli górnicy
 • El Soplao. Czego nie widzieli górnicy
 • El Soplao. Czego nie widzieli górnicy
 • El Soplao. Czego nie widzieli górnicy
 • El Soplao. Czego nie widzieli górnicy
 • El Soplao. Czego nie widzieli górnicy
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W Jaskini El Soplao była kiedyś kopalnia. Nazywała się La Florida. Od połowy XIX wieku górnicy wydobywali rudy cynku i ołowiu na powierzchnię. Tu i ówdzie zobaczymy efekty ich pracy: głębokie wyrobiska, podstemplowane chodniki, resztki torów podziemnej kolejki.

Kopalnię zamknięto w 1979 roku. Wydobycie przestało się opłacać. Wtedy wyrobiskiem stworzonym na bazie ogromnej jaskini zainteresowali się speleolodzy. I odkryli niezwykły świat, pełen zwisających ze stropów stalaktytów, wyrastających z ziemi  stalagmitów, draperii, odgradzających ciemne zakamarki, a przede wszystkim unikalne nacieki rosnące we wszystkich kierunkach. Nazwano je ekscentrykami. Dlaczego? Bo zachowują się w sposób ekscentryczny, odbiegający od ogólnie przyjętej normy. Nie rosły w dół, jak szanujące się stalaktyty, nie w górę, jak stalagnaty. Rozwijały się we wszystkich kierunkach, nie zwracając w ogóle uwagi na siłę ciążenia. Dlaczego? No właśnie, nie wiadomo. Większe i mniejsze aragonitowe twory pokrywają gęstą siatką ogromne połacie ścian w zachodniej częsci jaskini. To one decydują o niepowtarzalnym uroku groty El Soplao: drugiej takiej nie ma na świecie.

Górnicy nie widzieli ekscentryków. Dlaczego? – pytam przewodniczkę. – Patrzyli pod nogi, na ścieżkę, korytarz, na ścianę, z której wydobywali urobek.  Patrzyli na to, co mogła oświetlić mała górnicza lampka. Orgia ekscentryków kryła się w ciemnościach. Dopiero gdy udostępniono jaskinię do zwiedzania, zaproszono na wycieczkę górników, którzy lata całe przepracowali w kopalni. Byli zdziwieni.

Jaskinia ma 14 km długości, ale turystom udostępniono półtorakilometrową oświetloną trasę. Zwiedzanie trwa około godziny. To standard. Chętnych przewodnicy prowadzą na dłuższą wycieczkę w ciemności. W specjalnych kombinezonach, w kaskach, z latarkami szukają wrażeń podobnych do tych, jakie mieli zapewne pierwsi odkrywcy.

Warto wiedzieć

W jaskini El Soplao odkryto złoża bursztynu w kolorze niebiesko-fioletowym. Dotychczas podobne bursztyny znaleziono tylko na Dominikanie. Kantabryjskie bursztyny mają ok. 110 mln. lat.

Dodano: 19 stycznia 2010; Aktualizacja 11 marca 2012;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij