Ciechocinek
Długie spacery w Parku Zdrojowym

W 1880 roku, w pięknym i starannie utrzymanym Parku Zdrojowym zbudowano tak zwany wówczas „kursal”. To drewniany pawilon w stylu szwajcarskim, z krytą galerią spacerową, z pijalnią wód mineralnych oraz własnym źródłem solankowym.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
Pijalnia jest konstrukcją słupowo-ryglową, szalowaną deskami. Obiekt ma piękne detale w postaci rozetek kwiatowych. To tu można popijać „Krystynkę”. W pijalni organizowane są wystawy. Mieści się tu też kawiarnia i sala koncertowa.
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W latach 1872-75 w Ciechocinku założono Park Zdrojowy według projektu Hipolita Cybulskiego i  Franciszka Szaniora, jednego z najbardziej zasłużonych ogrodników polskich.  Jest on największy ze wszystkich ciechocińskich parków.

Znajdziemy w nim liczne ciekawe gatunki drzew i krzewów, rabaty różane, stawy z łabędziami i egzotycznymi kaczkami oraz oryginalną fontannę „Jaś i Małgosia”. W marcu fontanna jeszcze nie była czynna. Po trawnikach przechadzają się bociany i pawie. W skład drzewostanu wchodzi: klon, dąb, lipa, świerk, kłęk kanadyjski, miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański. W parku znajduje się też pomnik przyrody – dąb szypułkowy. Ma on wysokość 22 metrów a obwód 390 centymetrów.

Pijalnia w stylu szwajcarskim

W 1880 roku, w pięknym i starannie utrzymanym Parku Zdrojowym zbudowano tak zwany wówczas „kursal”. To drewniany pawilon w stylu szwajcarskim, z krytą galerią spacerową, z pijalnią wód mineralnych oraz własnym źródłem solankowym. Pijalnia jest konstrukcją słupowo-ryglową, szalowaną deskami. Obiekt ma piękne detale w postaci rozetek kwiatowych. To tu można popijać „Krystynkę”. W pijalni organizowane są wystawy. Mieści się tu też kawiarnia i sala koncertowa. Na wieżyczce przylegającej do pijalni, umieszczono zegar warszawskiej produkcji. Do dziś dźwięcznie wybija mijające godziny. Przy wieżyczce jest fontanna „Żaba”.

Muszla w stylu zakopiańskim

W 1909 roku wystawiono według projektu architekta Feddersa muszlę koncertową w stylu „zakopiańskim”. Stoi ona z tyłu pijalni. Grywały w niej stale różne orkiestry. Jedną z nich była włościańska kapela Namysłowskiego. Obecnie odbywają się tu różne imprezy kulturalne.

Ciuchy zamiast pompy

Po prawej stronie od głównego wejścia do parku, stoi ciekawy budynek z cegły. To dawna pompownia tłocząca solankę z pobliskiego „Grzyba”. Później tu była biblioteka i zaczątek muzeum Ciechocinka, a ostatnio „ciucholandia”. Pamiątką pierwotnego przeznaczenia budynku jest wkopane przed nim oryginalne koło zębate. W najbliższej okolicy i przy stawie poustawiane są ceramiczne rzeźby ryb i ptaków. Wykonał je artysta rzeźbiarz z Włocławka, pan Wit Płażewski.

Warto wiedzieć

Po tym parku można długo wędrować i spacer się nie znudzi. Idąc alejkami do samego końca dojdziemy Muzeum Warzelnictwa, za którym z kolei zaczyna się wieś Słońsk, wały wiślane i Wisła.
* Wzdłuż północno-zachodniej granicy parku rozlokowały się sanatoria z lat sześćdziesiątych tamtego wieku. Pobudowano też nowoczesne i luksusowe hotele typu SPA. Teraz każdy z nich oprócz bazy zabiegowej posiada własny basen.

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij