Ciechocinek
Długie spacery w Parku Zdrojowym

W 1880 roku, w pięknym i starannie utrzymanym Parku Zdrojowym zbudowano tak zwany wówczas ?kursal?. To drewniany pawilon w stylu szwajcarskim, z krytą galerią spacerową, z pijalnią wód mineralnych oraz własnym źródłem solankowym.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Barbara Górecka
Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
Pijalnia jest konstrukcją słupowo-ryglową, szalowaną deskami. Obiekt ma piękne detale w postaci rozetek kwiatowych. To tu można popijać ?Krystynkę?. W pijalni organizowane są wystawy. Mieści się tu też kawiarnia i sala koncertowa.
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
  • Ciechocinek. Długie spacery w Parku Zdrojowym
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

W latach 1872-75 w Ciechocinku założono Park Zdrojowy według projektu Hipolita Cybulskiego i  Franciszka Szaniora, jednego z najbardziej zasłużonych ogrodników polskich.  Jest on największy ze wszystkich ciechocińskich parków.

Znajdziemy w nim liczne ciekawe gatunki drzew i krzewów, rabaty różane, stawy z łabędziami i egzotycznymi kaczkami oraz oryginalną fontannę ?Jaś i Małgosia?. W marcu fontanna jeszcze nie była czynna. Po trawnikach przechadzają się bociany i pawie. W skład drzewostanu wchodzi: klon, dąb, lipa, świerk, kłęk kanadyjski, miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański. W parku znajduje się też pomnik przyrody ? dąb szypułkowy. Ma on wysokość 22 metrów a obwód 390 centymetrów.

Pijalnia w stylu szwajcarskim

W 1880 roku, w pięknym i starannie utrzymanym Parku Zdrojowym zbudowano tak zwany wówczas ?kursal?. To drewniany pawilon w stylu szwajcarskim, z krytą galerią spacerową, z pijalnią wód mineralnych oraz własnym źródłem solankowym. Pijalnia jest konstrukcją słupowo-ryglową, szalowaną deskami. Obiekt ma piękne detale w postaci rozetek kwiatowych. To tu można popijać ?Krystynkę?. W pijalni organizowane są wystawy. Mieści się tu też kawiarnia i sala koncertowa. Na wieżyczce przylegającej do pijalni, umieszczono zegar warszawskiej produkcji. Do dziś dźwięcznie wybija mijające godziny. Przy wieżyczce jest fontanna ?Żaba?.

Muszla w stylu zakopiańskim

W 1909 roku wystawiono według projektu architekta Feddersa muszlę koncertową w stylu ?zakopiańskim?. Stoi ona z tyłu pijalni. Grywały w niej stale różne orkiestry. Jedną z nich była włościańska kapela Namysłowskiego. Obecnie odbywają się tu różne imprezy kulturalne.

Ciuchy zamiast pompy

Po prawej stronie od głównego wejścia do parku, stoi ciekawy budynek z cegły. To dawna pompownia tłocząca solankę z pobliskiego ?Grzyba?. Później tu była biblioteka i zaczątek muzeum Ciechocinka, a ostatnio ?ciucholandia?. Pamiątką pierwotnego przeznaczenia budynku jest wkopane przed nim oryginalne koło zębate. W najbliższej okolicy i przy stawie poustawiane są ceramiczne rzeźby ryb i ptaków. Wykonał je artysta rzeźbiarz z Włocławka, pan Wit Płażewski.

Warto wiedzieć

Po tym parku można długo wędrować i spacer się nie znudzi. Idąc alejkami do samego końca dojdziemy Muzeum Warzelnictwa, za którym z kolei zaczyna się wieś Słońsk, wały wiślane i Wisła.
* Wzdłuż północno-zachodniej granicy parku rozlokowały się sanatoria z lat sześćdziesiątych tamtego wieku. Pobudowano też nowoczesne i luksusowe hotele typu SPA. Teraz każdy z nich oprócz bazy zabiegowej posiada własny basen.

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij