Dolina Jaworowa
Zimą tylko do Gałajdowej Polany

Od północno-wschodniej strony otoczona jest Tatrami Bielskimi (Belianske Tatry) z charakterystycznym masywem Murania. Od południa i wschodu otacza ją grań Tatr Wysokich, w której dominuje ściana Lodowego Szczytu...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Dolina Jaworowa. Zimą tylko do Gałajdowej Polany
I tu musimy zakończyć spacer zimowy, bowiem dalej szlak jest zamknięty (od 1.11 do 30.04.). Nie bardzo mogę pojąć dlaczego? Droga wyremontowana, przy niej wiaty i ławeczki, tablice edukacyjne, żadnego zagrożenia lawinowego, a przy końcu tej drogi stojące na „straży” niedźwiedzie… O niedźwiedziach może w lecie…
  • Dolina Jaworowa. Zimą tylko do Gałajdowej Polany
  • Dolina Jaworowa. Zimą tylko do Gałajdowej Polany
  • Dolina Jaworowa. Zimą tylko do Gałajdowej Polany
  • Dolina Jaworowa. Zimą tylko do Gałajdowej Polany
  • Dolina Jaworowa. Zimą tylko do Gałajdowej Polany
  • Dolina Jaworowa. Zimą tylko do Gałajdowej Polany
  • Dolina Jaworowa. Zimą tylko do Gałajdowej Polany
  • Dolina Jaworowa. Zimą tylko do Gałajdowej Polany
  • Dolina Jaworowa. Zimą tylko do Gałajdowej Polany
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Dolina Jaworowa (Javorová dolina) jest walną doliną tatrzańską na terenie Słowacji. Ma długość około 10 km i jest piękna. W całości można ją przejść tylko w sezonie letnim, bo na zimę szlaki są zamykane. Nazwa doliny pochodzi prawdopodobnie od drzewostanów jaworowych. 

Od północno-wschodniej strony otoczona jest Tatrami Bielskimi (Belianske Tatry) z charakterystycznym masywem Murania. Od południa i wschodu otacza ją grań Tatr Wysokich, w której dominuje ściana Lodowego Szczytu. Z kolei od zachodu otacza ją masyw Szerokiej Jaworzyńskiej. Dolina Jaworowa rozgałęzia się w liczne boczne doliny i żleby. Najczęściej odwiedzane są trasy na Lodową Przełęcz (Sedielko – 2372 m) oraz Dolina Zadnich Koperszadów (Zadné Meďodoly). Wiele bocznych dolinek nie jest udostępnionych dla turystów. Dnem doliny płynie Jaworowy Potok wypływający z  Żabiego Stawu Jaworowego. W górnym jej odcinku znajduje się sześć stałych stawów i kilka okresowych.

Dolina Jaworowa ma początek w małej miejscowości Jaworzyna Spiska zwaną częściej Tatrzańską Jaworzyną (Tatranská Javorina). Jest to pierwsza wieś po słowackiej stronie za dawnym przejściem granicznym w Łysej Polanie.

Niedaleko przystanku autobusowego znajduje się wejście do doliny. Po obu stronach drogi jest kilka zabudowań. Droga jest szeroka i wygodna. Po prawej zobaczymy zabytkowy drewniany kościół. Niemal od samego początku trasy widoczne są szczyty Jagnięcego, Kołowego i Lodowego. Po lewej s ukazuje się biała ściana Murania. Mijamy stację wodociągową, która oszpeca dolinę. Zbudowano ją mimo sprzeciwów TANAP (słowacki park narodowy) w 1980 r. w związku z funkcjonowaniem hotelu partyjno-rządowego „Poľana”.

Dochodzimy do mostka, przy którym jest węzeł szlaków. W prawo odchodzi szlak zielony na Lodową Przełęcz, a w lewo niebieski do Doliny Zadnich Koperszadów i na Przełęcz pod Kopą. Już za kilka minut będzie Gałajdowa Polana (poľana pod Muráňom).

Czytaj dalej - strony: 1 2

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Tatrzańskie wędrówki z dzieckiem

Tatrzańskie wędrówki z dzieckiem

W Tatry z dzieckiem? Oczywiście tak! Wystarczy dostosować do jego możliwości trasę, tempo i dać trochę czasu, by mogło się zwyczajnie pobawić...

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij