Dobszyńska Jaskinia Lodowa
Nie wolno już jeździć na łyżwach niestety…

W jaskini zainstalowano oświetlenie elektryczne już w 1887 r. Od 1959 r. nie wolno w niej jeździć na łyżwach (wcześniej trenowali tu nawet nawet sportowcy czechosłowaccy).
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Julomi / Wikimedia
Dobszyńska Jaskinia Lodowa. Nie wolno już jeździć na łyżwach niestety…
Grubość lodu przekracza miejscami nawet 25 metrów.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Słowacka Dobšinská ľadová jaskyňa (Dobszyńska Jaskinia Lodowa) jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych jaskiń lodowych na całym świecie. W 2000 r. została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jaskinia leży na południowo-zachodnim krańcu Parku Narodowego Słowacki Raj  (na południe od Popradu) w malowniczej dolinie rzeki Hnilec. Ekstremalne warunki, jakie panują w jaskini, wymagają od zwiedzających dobrej aklimatyzacji, ciepłego ubrania i sztywnych butów. Grubość lodu przekracza miejscami nawet 25 metrów. Temperatury, jakie panują w jaskini pod górą Duča, na wysokości 969 m n.p.m. (najniżej położona jaskinia lodowa na świecie) to w części z lodem od -3,9oC do 0,2oC; w części bez lodu od -0,8oC do 3,5oC. Jaskinia ma długość 1483 m i deniwelację 112 m. Zaobserwowano w niej 12 gatunków nietoperzy i stwierdzono obecność jednego bezkręgowca (skoczogonka). W jaskini zainstalowano oświetlenie elektryczne już w 1887 r. Dzięki temu Dobszyńska Jaskinia Lodowa jest również jedną z pierwszych jaskiń lodowych na świecie, która ma oświetlenie elektryczne. Od 1959 r. nie wolno w niej jeździć na łyżwach (wcześniej trenowali tu nawet nawet sportowcy czechosłowaccy).

Warto wiedzieć

Obecna trasa turystyczna liczy 515 m, a zwiedzanie trwa pół godziny. Bilet wstępu kosztuje 8 € (dzieci 4 €). Za dodatkową opłatą 10 € można zrobić kilka zdjęć w jaskini.

Jak tam dotrzeć

* Z Nowego Targu mniej niż 2 godziny jazdy samochodem bez opłat autostradowych po drodze krajowej nr 49 w kierunku Białki Tatrzańskiej, potem do przejścia granicznego Jurgów/Podspády. Dalej jedziemy kierując się na: Spišská Bela, Kežmarok, Poprad, Kvetnica, Hranovnica, Vernár i do lodowej jaskini (16,6 km przed miastem Dobšiná).
* Z Cieszyna 4,5 godziny jazdy samochodem bez opłat autostradowych w kierunku Žilina, Martin, Turčianské Teplice, Banská Bystrica, Brezno, Heľpa i do lodowej jaskini (16,6 km przed miastem Dobšiná).

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij