Gdynia
Domek Stefana Żeromskiego

W 1920 roku Stefan Żeromski wraz z rodziną spędzał tu wakacje. Dziś jest tu kawiarnia z niewielką ekspozycją muzealną. Pokazane są fotografie, kopie rękopisów, listy, artykuły...
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Gdynia. Domek Stefana Żeromskiego
Muzeum czynne jest w sezonie, poza sezonem – na „zamówienie”. Organizowane są w nim wystawy, wernisaże, spotkania autorskie.
  • Gdynia. Domek Stefana Żeromskiego
  • Gdynia. Domek Stefana Żeromskiego
  • Gdynia. Domek Stefana Żeromskiego
  • Gdynia. Domek Stefana Żeromskiego
  • Gdynia. Domek Stefana Żeromskiego
  • Gdynia. Domek Stefana Żeromskiego
  • Gdynia. Domek Stefana Żeromskiego
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Na pagórku, obok Tawerny Orłowskiej stoi ładny zabytkowy domek z drewnianym ganeczkiem. Nazwano go Domkiem Żeromskiego. W 1920 roku Stefan Żeromski wraz z rodziną spędzał tu wakacje.

Pobyt nad morzem zalecił pisarzowi lekarz. Domek wyszukał przyjaciel. W czasie pobytu odwiedzali go goście: Jan Kasprowicz i Antoni Abraham. Żeromski udzielał się społecznie. Interesował się budową portu w Gdyni. I tam jest jego ślad w postaci popiersia. Pomniczek stoi w miejscu, w którym był domek rybacki Augustyna Plichty, przy ulicy Świętojańskiej. W tym domku pisarz był w 1921 roku. Został prezesem Towarzystwa Przyjaciół Pomorza. W kolejnych latach Żeromski bywał w Helu i w latarni w Rozewiu.

Trudne początki muzeum

Po wojnie mieszkali w tym domku rybacy. W 1985 roku powstał pomysł zorganizowania muzeum Żeromskiego. Mieszkańcy się wyprowadzili, ale roboty nie ruszyły. Domek niszczał. Działające już Towarzystwo Przyjaciół Orłowa zaczęło remont cztery lata później. Wiele osób zaangażowało się w prace renowacyjne. Uroczyste otwarcie odbyło się 26 kwietnia 1997 roku. Od tego czasu Domek Stefana Żeromskiego stał się centrum kulturalnym Orłowa. Muzeum uruchomiono dopiero 8 listopada 2000 roku. Wtedy zorganizowano stałą wystawę poświęconą pisarzowi. Muzeum czynne jest w sezonie, poza sezonem – na „zamówienie”. Organizowane są w nim wystawy, wernisaże, spotkania autorskie.

Kawiarnia i centrum kultury

Na parterze Domku Żeromskiego jest kawiarnia. W niej umieszczono plansze z życiorysem pisarza i portretami z różnych okresów życia. Jest też wystawa zdjęć międzywojennego Orłowa i Gdyni. W pokojach na piętrze wyeksponowane są fotografie, kopie rękopisów, listy, artykuły. Jest biblioteczka z najstarszymi wydaniami dzieł Żeromskiego, gabloty i tablice informacyjne. Pokoje wyposażone są w meble z przełomu XIX i XX wieku i okresu międzywojennego.

Dodano: 2 czerwca 2014; Aktualizacja 5 czerwca 2014;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij