Benidorm
Drapacze chmur ponad plażą

Był tu niewielki kościół oraz 1-2 piętrowe domy. W 1956 roku powstał plan zagospodarowania przestrzennego tego miasteczka i wybudowania dużego ośrodka wypoczynkowego. I rozpoczęła się budowa wieżowców i innych obiektów turystycznych.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
Gospodarze miasta dumni są z tego, że postawili na wysoką zabudowę, dzięki czemu między budynkami znalazło się miejsce również na parki, ogrody, place, zabaw i boiska sportowe. W ciągu już ponad półwiecza powstał jednak moloch porównywany z nowojorskim Manhattanem.
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jeżeli szuka się przykładu do jakich wynaturzeń prowadzi niekiedy rozwój turystyki, to trudno o lepszy, przynajmniej w Europie. To jeden z najsłynniejszych hiszpańskich kurortów – Benidorm.

Równocześnie można go uznać za szczyt tego, czego potrzebuje masowy turysta. I poprzeć taką ocenę faktami: kilka milionów gości rocznie, w szczycie sezonu wypoczywa (?) ich nawet po kilkaset tysięcy równocześnie. Czymże jest więc to, formalnie liczące tylko około 70 tys. mieszkańców miasto na Costa Blanca – Białym Wybrzeżu, położone między Alicante i Walencją, w Autonomicznej Wspólnocie Walencji?

Zaczęło się od planu zagospodarowania

Przed wiekami na wrzynającym się w Morze Śródziemne skalistym cyplu Punta Canfali – świetnym punkcie obserwacyjnym,  niewielką twierdzę założyli Maurowie. Po Rekonkwiście i wypędzeniu ich przez katolickich władców, przez kolejne kilkaset lat była w tym miejscu – na zboczach i morskim brzegu, rybacka wioska, której mieszkańcy zajmowali się głównie połowami głębinowymi. Był tu niewielki kościół oraz 1-2 piętrowe domy. W 1956 roku powstał plan zagospodarowania przestrzennego tego miasteczka i wybudowania dużego ośrodka wypoczynkowego. Kilka lat później rozpoczęła się budowa wieżowców i innych obiektów turystycznych.

I powstał las wieżowców

Gospodarze miasta dumni są z tego, że postawili na wysoką zabudowę, dzięki czemu między budynkami znalazło się miejsce również na parki, ogrody, place, zabaw i boiska sportowe. W ciągu już ponad półwiecza powstał jednak moloch porównywany z nowojorskim Manhattanem. A jeżeli chodzi o całoroczność i „rytm życia” oraz styl, z amerykańskim Las Vegas czy Sun City w RPA. Wzdłuż półkolistej plaży o łącznej długości ponad5 kmstoi ponad 350 wieżowców od 12, do z górą 50 pięter. Jest wśród nich nadal chyba najwyższy w Europie, 52 piętrowy i 186 metrowej wysokości Gran Hotel Bali, dobiega końca budowa jeszcze wyższego, 200 metrowego (wraz z iglicą), hotelu In Tempo. Ponad 100-metrowych budynków jest tu z górą 20 i wznoszone są nowe, a co najmniej 25-piętrowych jest ponad 40. W sumie daje to miastu pierwsze miejsce w świecie pod względem liczby „drapaczy chmur” na mieszkańca.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij