Benidorm
Drapacze chmur ponad plażą

Był tu niewielki kościół oraz 1-2 piętrowe domy. W 1956 roku powstał plan zagospodarowania przestrzennego tego miasteczka i wybudowania dużego ośrodka wypoczynkowego. I rozpoczęła się budowa wieżowców i innych obiektów turystycznych.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
Gospodarze miasta dumni są z tego, że postawili na wysoką zabudowę, dzięki czemu między budynkami znalazło się miejsce również na parki, ogrody, place, zabaw i boiska sportowe. W ciągu już ponad półwiecza powstał jednak moloch porównywany z nowojorskim Manhattanem.
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
  • Benidorm. Drapacze chmur ponad plażą
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jeżeli szuka się przykładu do jakich wynaturzeń prowadzi niekiedy rozwój turystyki, to trudno o lepszy, przynajmniej w Europie. To jeden z najsłynniejszych hiszpańskich kurortów ? Benidorm.

Równocześnie można go uznać za szczyt tego, czego potrzebuje masowy turysta. I poprzeć taką ocenę faktami: kilka milionów gości rocznie, w szczycie sezonu wypoczywa (?) ich nawet po kilkaset tysięcy równocześnie. Czymże jest więc to, formalnie liczące tylko około 70 tys. mieszkańców miasto na Costa Blanca ? Białym Wybrzeżu, położone między Alicante i Walencją, w Autonomicznej Wspólnocie Walencji?

Zaczęło się od planu zagospodarowania

Przed wiekami na wrzynającym się w Morze Śródziemne skalistym cyplu Punta Canfali ? świetnym punkcie obserwacyjnym,  niewielką twierdzę założyli Maurowie. Po Rekonkwiście i wypędzeniu ich przez katolickich władców, przez kolejne kilkaset lat była w tym miejscu ? na zboczach i morskim brzegu, rybacka wioska, której mieszkańcy zajmowali się głównie połowami głębinowymi. Był tu niewielki kościół oraz 1-2 piętrowe domy. W 1956 roku powstał plan zagospodarowania przestrzennego tego miasteczka i wybudowania dużego ośrodka wypoczynkowego. Kilka lat później rozpoczęła się budowa wieżowców i innych obiektów turystycznych.

I powstał las wieżowców

Gospodarze miasta dumni są z tego, że postawili na wysoką zabudowę, dzięki czemu między budynkami znalazło się miejsce również na parki, ogrody, place, zabaw i boiska sportowe. W ciągu już ponad półwiecza powstał jednak moloch porównywany z nowojorskim Manhattanem. A jeżeli chodzi o całoroczność i ?rytm życia? oraz styl, z amerykańskim Las Vegas czy Sun City w RPA. Wzdłuż półkolistej plaży o łącznej długości ponad5 kmstoi ponad 350 wieżowców od 12, do z górą 50 pięter. Jest wśród nich nadal chyba najwyższy w Europie, 52 piętrowy i 186 metrowej wysokości Gran Hotel Bali, dobiega końca budowa jeszcze wyższego, 200 metrowego (wraz z iglicą), hotelu In Tempo. Ponad 100-metrowych budynków jest tu z górą 20 i wznoszone są nowe, a co najmniej 25-piętrowych jest ponad 40. W sumie daje to miastu pierwsze miejsce w świecie pod względem liczby ?drapaczy chmur? na mieszkańca.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij