Lucerna
Drewniane mosty nad rzeką Reuss

Oba mosty są zadaszone chroniąc przechodniów przed opadami a nawet wiatrem. W ich trójkątnych sklepieniach umieszczono, w pierwszym około 100, w drugim blisko 70 też trójkątnych paneli z namalowanymi w XVII w. obrazami.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Lucerna. Drewniane mosty nad rzeką Reuss
Spreuerbrücke nie łączy obu brzegów najkrótszą drogą, a więc prostopadle do nich, lecz ukośnie. Kapellbrücke załamuje się prostopadle w pobliżu południowego brzegu rzeki.
  • Lucerna. Drewniane mosty nad rzeką Reuss
  • Lucerna. Drewniane mosty nad rzeką Reuss
  • Lucerna. Drewniane mosty nad rzeką Reuss
  • Lucerna. Drewniane mosty nad rzeką Reuss
  • Lucerna. Drewniane mosty nad rzeką Reuss
  • Lucerna. Drewniane mosty nad rzeką Reuss
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wystarczy wyjść z dwora kolejowego w Lucernie i przejść kilkanaście metrów, aby znaleźć się w ruchliwym punkcie u zbiegu Placu Dworcowego (Bahnhofplatz), ulicy Centralnej (Zentralstrasse) oraz jej przedłużenia ? Mostu Jeziornego (Seebrücke) stojącego nad ujściem rzeki Reuss z jeziora.

Zobaczymy wtedy na jej północnym brzegu panoramę Starego Miasta, z kilkupiętrowymi gmachami hoteli i budynków mieszkalnych odbijających się w wodzie. A bliżej kamienną wieżę Wasserturm o wysokości 34 metrów, zbudowaną około roku 1300 w nurcie rzeki na planie ośmioboku. Przylega ona do jednego z dwu sławnych drewnianych mostów przez rzekę ? Kapellbrücke ? Kaplicznego. W przeszłości stanowiła fragment umocnień miejskich, później znajdowało się w niej archiwum, skarbiec, więzienie i sala tortur. Obecnie to symbol miasta.

Most ten, o długości około 200 metrów, ma solidną konstrukcję z drewnianych bali wbitych w dno rzeki. Podobnie jak drugi, wzniesiony w 1408 r. Spreuerbrücke, także jako część miejskich umocnień, nieco dalej z biegiem nurtu, nie łączy obu brzegów najkrótszą drogą, a więc prostopadle do nich, lecz ukośnie. Kapellbrücke do wspomnianej wieży, z załamaniem prostopadłym w pobliżu południowego brzegu rzeki. Taki przebieg mostu wymusiło bagienne dno, w które nie dawało się wbijać pali zgodnie z zamierzeniami jego budowniczych. Oba te mosty są zadaszone chroniąc przechodniów przed opadami a nawet wiatrem. W ich trójkątnych sklepieniach umieszczono, w pierwszym około 100, w drugim blisko 70 też trójkątnych paneli z namalowanymi w XVII w. obrazami. Na moście Kapellbrücke przedstawiają one sceny z dziejów Lucerny i Szwajcarii, na Spreuerbrücke poświecone zostały tematyce śmierci. Wśród nich znajduje się m.in. słynny ?Taniec śmierci? namalowany w latach 1626-35 przez  Caspara Meglingera.

Warto wiedzieć

Pierwszy z tych mostów spłonął w roku 1993 i w trakcie odbudowy został nieco przebudowany. Ale w materiałach jakie otrzymałem w Centrum Informacji Turystycznej na dworcu nie ma na ten temat ani słowa. Kapellbrücke i Wasserturm są podobno najczęściej fotografowanymi obiektami w całej Szwajcarii.

Dodano: 12 grudnia 2013; Aktualizacja 15 grudnia 2013;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij