Lucerna
Drewniane mosty nad rzeką Reuss

Oba mosty są zadaszone chroniąc przechodniów przed opadami a nawet wiatrem. W ich trójkątnych sklepieniach umieszczono, w pierwszym około 100, w drugim blisko 70 też trójkątnych paneli z namalowanymi w XVII w. obrazami.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Lucerna. Drewniane mosty nad rzeką Reuss
Spreuerbrücke nie łączy obu brzegów najkrótszą drogą, a więc prostopadle do nich, lecz ukośnie. Kapellbrücke załamuje się prostopadle w pobliżu południowego brzegu rzeki.
  • Lucerna. Drewniane mosty nad rzeką Reuss
  • Lucerna. Drewniane mosty nad rzeką Reuss
  • Lucerna. Drewniane mosty nad rzeką Reuss
  • Lucerna. Drewniane mosty nad rzeką Reuss
  • Lucerna. Drewniane mosty nad rzeką Reuss
  • Lucerna. Drewniane mosty nad rzeką Reuss
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wystarczy wyjść z dwora kolejowego w Lucernie i przejść kilkanaście metrów, aby znaleźć się w ruchliwym punkcie u zbiegu Placu Dworcowego (Bahnhofplatz), ulicy Centralnej (Zentralstrasse) oraz jej przedłużenia – Mostu Jeziornego (Seebrücke) stojącego nad ujściem rzeki Reuss z jeziora.

Zobaczymy wtedy na jej północnym brzegu panoramę Starego Miasta, z kilkupiętrowymi gmachami hoteli i budynków mieszkalnych odbijających się w wodzie. A bliżej kamienną wieżę Wasserturm o wysokości 34 metrów, zbudowaną około roku 1300 w nurcie rzeki na planie ośmioboku. Przylega ona do jednego z dwu sławnych drewnianych mostów przez rzekę – Kapellbrücke – Kaplicznego. W przeszłości stanowiła fragment umocnień miejskich, później znajdowało się w niej archiwum, skarbiec, więzienie i sala tortur. Obecnie to symbol miasta.

Most ten, o długości około 200 metrów, ma solidną konstrukcję z drewnianych bali wbitych w dno rzeki. Podobnie jak drugi, wzniesiony w 1408 r. Spreuerbrücke, także jako część miejskich umocnień, nieco dalej z biegiem nurtu, nie łączy obu brzegów najkrótszą drogą, a więc prostopadle do nich, lecz ukośnie. Kapellbrücke do wspomnianej wieży, z załamaniem prostopadłym w pobliżu południowego brzegu rzeki. Taki przebieg mostu wymusiło bagienne dno, w które nie dawało się wbijać pali zgodnie z zamierzeniami jego budowniczych. Oba te mosty są zadaszone chroniąc przechodniów przed opadami a nawet wiatrem. W ich trójkątnych sklepieniach umieszczono, w pierwszym około 100, w drugim blisko 70 też trójkątnych paneli z namalowanymi w XVII w. obrazami. Na moście Kapellbrücke przedstawiają one sceny z dziejów Lucerny i Szwajcarii, na Spreuerbrücke poświecone zostały tematyce śmierci. Wśród nich znajduje się m.in. słynny „Taniec śmierci” namalowany w latach 1626-35 przez  Caspara Meglingera.

Warto wiedzieć

Pierwszy z tych mostów spłonął w roku 1993 i w trakcie odbudowy został nieco przebudowany. Ale w materiałach jakie otrzymałem w Centrum Informacji Turystycznej na dworcu nie ma na ten temat ani słowa. Kapellbrücke i Wasserturm są podobno najczęściej fotografowanymi obiektami w całej Szwajcarii.

Dodano: 12 grudnia 2013; Aktualizacja 15 grudnia 2013;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij