Drienica
Przyjazny stok na górze Háj

Stok jest łagodnie nachylony, łatwy, a gdy tam byłam – był bardzo dobrze przygotowany. Armatki produkowały ścieg na zapas. Jeździło się łatwo i przyjemnie, bez większego jednak wysiłku.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Ski Drienica
Drienica. Przyjazny stok na górze Háj
Jest tu jeden szeroki kilometrowej długości stok z kępą drzew pośrodku. Można pojechać od niej na prawo lub na lewo. A więc dwie trasy.

Ośrodek Narciarski Ski Drienica znajduje się we wschodniej Słowacji, w krainie historycznej zwanej Szarisz, a geograficznie w Górach Czerchowskich (Čergov). To tylko ok. 4 km od powiatowego Sabinowa (Sabinov) i ok. 25 km od wojewódzkiego Preszowa.

Stacja położona jest w dolinie za wsią Drienica. Jej podstawa znajduje się na wysokości ok. 540 m n.p.m., a najwyżej położony punkt ośrodka to góra Háj o wysokości 762 m n.p.m. Różnica wzniesień wynosi więc ok. 220 metrów. Zjazd ma długość około kilometra.

Fajny szeroki stok

Co prawda naliczono w ośrodku aż 2,5 km tras, ale tak naprawdę to jeden szeroki kilometrowej długości stok z kępą drzew pośrodku. Można pojechać od niej na prawo lub na lewo. A więc dwie trasy. Stok ten obsługiwany jest przez dwa wyciągi talerzykowe usytuowane po obu stronach stoku – ten prawy nieco dłuższy, lewy jest bardziej nasłoneczniony. Kończą one bieg na dwu sąsiednich wierzchołkach wzgórza Háj, ale z obu trzeba zjechać na rozdzielająca je niewielką przełączkę. Zresztą zjazd z prawego, nieco dłuższego wyciągu do tejże przełączki jest najstromszym i najtrudniejszym miejscem w całym ośrodku. Poza nim stok jest łagodnie nachylony, łatwy, a gdy tam byłam – był bardzo dobrze przygotowany. Armatki produkowały ścieg na zapas. Jeździło się łatwo i przyjemnie, bez większego jednak wysiłku. Prawy wyciąg obsługuje nocne jazdy, działa – po przerwie technicznej od godz. 16 do 17 – do godz. 21.

Na zapleczu

Całości ośrodka dopełniają dwa wyciągi dla początkujących (jest szkółka narciarska z instruktorami) oraz snowpark (ten jednak na początku sezonu nie był jeszcze przygotowany). Na dole znajdziemy dość rozbudowane zaplecze gastronomiczne, w tym jeden ciepły bar we wnętrzu, jeden w namiocie a jeden na wolnym powietrzu. Parkingi bezpłatne, toalety też.

A Łysej ciągle nie ma

Kiedyś ten ośrodek narciarski nazywał się Drienica-Lysá, składał się z dwu części i dysponował ok. 13 km. tras o różnych stopniach trudności. Lysá jednak, położona na zboczach góry o tej właśnie nazwie (1068 m n.p.m.) – z dwukilometrową koleją krzesełkowa wzdłuż której poprowadzono trasę zjazdową i kilkoma orczykami, które obsługiwały nawet i trudne trasy, od 2011 r. jest nieczynna. Warto wiedzieć, bo na wielu polskich stronach internetowych znajdziemy jeszcze opisy podwójnego ośrodka. To nieprawda. Działa tylko Drienica, a gdy wystukamy adres www.lysa-ski.sk dowiemy się, że ta strona jak i ośrodek narciarski Lysá są w całkowitej przebudowie i budowie, prosimy o cierpliwość, wszystko będzie … :) Ale kiedy? Nie wiadomo. Stacja podupadła z powodu braku sztucznego naśnieżania. Kto chce, może zaglądać pod wskazany adres.

Warto wiedzieć

* W najbliższej okolicy jest wiele tras biegowych o łącznej długości ok. 10 km. Ale o stanie ich utrzymania nie wiem nic.
* Z polski dojechać tu można przez przejście w Koniecznej przez Bardejów i Sabinov (ok. 60 km), albo przez przejście w Muszynie (ok. 40 km).

Dodano: 3 stycznia 2019; Aktualizacja 18 stycznia 2019;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij