Chebika i Tamerza
Dwie saharyjskie oazy

Te dwie oazy górskie w Tunezji, podobnie jak oazy pustynne, uzależnione są od dopływu drogocennej wody. Zarówno Tamerza, jak i Chebika położone są w pobliżu strumieni, które spływają ze skał.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Tomasz Brzozowski
Chebika i Tamerza. Dwie saharyjskie oazy
Głównym towarem eksponowanym na przydrożnych straganach, są słynne „róże pustyni". Zbierane z mozołem na pustyni przez dzieci i arabską młodzież są hitem eksportowym Tunezji.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Odcięte od reszty świata postrzępionymi szczytami górskiego łańcucha Dżabal el-Negueb oazy, robią niesamowite wrażenie na docierających do nich podróżnikach.

Te dwie oazy górskie, podobnie jak oazy pustynne, uzależnione są od dopływu drogocennej wody. Zarówno Tamerza, jak i Chebika położone są w pobliżu strumieni, które spływają ze skał. Wiekszość rzek w tej okolicy płynie w wąwozach i w niewielkich wyżłobieniach skalnych. Woda ta, już od setek lat, wykorzystywana jest do nawadniania i uprawiania gajów palmowych. Jak twierdzą wtajemniczeni, najlepsze daktyle w całej Tunezji pochodzą właśnie z tych górskich oaz.

Chebika to prawdopodobnie antyczne Ad Speculum rzymskiego limes, miejsce skąd legioniści z sąsiadujących posterunków mogli za pomocą zwierciadła wymieniać pomiędzy sobą ważne informacje. Tamerza zaś, to zapewne starożytna osada Ad Turres, zawieszona na szczycie olbrzymiego kanionu i górująca nad rozległą równiną rozciągającą się, aż do największego słonego jeziora Tunezji, zwanego Wielkim Szottem (Chott el-Jerid). W Tamerzy zostal niedawno wybudowany luksusowy hotel z pięknym widokiem na starą wieś. Co ważne, można się do niej dostać nie tylko autokarem, czy dżipem ale także komunikacją publiczną. Opuszczając zielone oazy i udając się na gorące piaski pustyni, można napotkać wiele gatunków pustynnych stworzeń, w tym też najbardziej jadowite skorpiony z rodziny pajęczaków. Ci groźni mieszkańcy pustyni, dzięki grubej warstwie skóry pokrywającej ciało, są praktycznie odporni na upał i długotrwały brak wody.

Warto wiedzieć

Głównym towarem eksponowanym na przydrożnych straganach, są słynne „róże pustyni”. Zbierane z mozołem na pustyni przez dzieci i arabską młodzież są hitem eksportowym Tunezji. Popularnym prezentem, kupowanym też w dużej ilości przez gości, są wyjątkowo smaczne tutaj daktyle. Ciekawą  propozycją turystyczną oferowaną w pustynnych osadach są przejażdżki samochodami terenowymi po okolicach saharyjskich oaz.

tekst pochodzi z portalu Kurier365.pl

Dodano: 4 lutego 2010; Aktualizacja 13 marca 2012;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij