Spycimierz
Dywany z kwiatów układają od wieków

I tak już od ponad 200 lat. Po przejściu procesji zaczyna się wielkie sprzątanie, ale urok tych dywanów polega między innym na ich ulotności.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Teresa Pąkowa
Spycimierz. Dywany z kwiatów układają od wieków
Po nabożeństwie formuje się i po barwnych dywanach płynie procesja – młodzież w sieradzkich strojach, orkiestra dęta straży pożarnej, dziewczynki sypią kwiatki a nad wszystkim płynie monstrancja.
  • Spycimierz. Dywany z kwiatów układają od wieków
  • Spycimierz. Dywany z kwiatów układają od wieków
  • Spycimierz. Dywany z kwiatów układają od wieków
  • Spycimierz. Dywany z kwiatów układają od wieków
  • Spycimierz. Dywany z kwiatów układają od wieków
  • Spycimierz. Dywany z kwiatów układają od wieków
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Spycimierz to wieś w województwie łódzkim pod Uniejowem. W przeszłości gród o dużym znaczeniu, położony na skrzyżowaniu szlaków z Pomorza na Ruś i z Łęczycy do Kalisza.

O Spycimierzu pisał już Gall Anonim w 1107 r. Historia grodu była burzliwa aż do 1331 r., kiedy to Krzyżacy w drodze pod Kalisz na spotkanie z Janem Luksemburskim – nie mogąc Spycimierza zdobyć – spalili go doszczętnie. W XIV w. miejscowość utraciła znaczenie na rzecz rozwijającego się Uniejowa. Obecnie dawne grodzisko wyraźnie wyodrębnia się wśród łąk, usytuowane pod wsią między rzeką (Wartą) a starorzeczem.

Cały tydzień przygotowań

Dziś Spycimierz przyciąga liczne rzesze wiernych i turystów nie tylko z okolicy, ale z całej Polski i zagranicy, z racji najpiękniejszych dywanów kwiatowych sypanych na uroczystość Bożego Ciała. Tradycja trwa już od ponad 200 lat. W pracach przygotowawczych biorą udział wszyscy mieszkańcy wsi – starcy i małe dzieci, mężczyźni i kobiety. Cały tydzień poprzedzający dzień Bożego Ciała trwa pospolite ruszenie. Zbieranie materiałów do dywanów, a więc kwiatów, płatków, liści, kory, mchów, kolorowych owoców i wszystkiego co jest barwne i naturalne na łąkach, lasach, polach i w ogródkach. Tak zebrany materiał przechowywany jest w ciemnych, chłodnych i wilgotnych pomieszczeniach – najlepiej w piwnicach, żeby zachował świeżość do dnia procesji. W czwartek Bożego Ciała zaczyna się układanie dywanów – każdy przed swoją posesją stara się ułożyć niepowtarzalny wzór. Są figury świętych, symbole sakralne, napisy z cytatami i wzory geometryczne. Moim zdaniem najefektowniej wyglądają kompozycje geometryczne, które zachwycają zestawieniami kolorów i form. Całość trasy ma dwa kilometry, a szerokość dywanu wynosi dwa metry. Proszę sobie wyobrazić, ile trzeba zebrać kwiecia na pokrycie takiej powierzchni.

Urok w ulotności

O godzinie 17  zaczynają się obchody uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej. Po nabożeństwie formuje się i po barwnych dywanach płynie procesja – młodzież w sieradzkich strojach, orkiestra dęta straży pożarnej, dziewczynki sypią kwiatki, a nad wszystkim płynie monstrancja. I tak już od ponad 200 lat. Po przejściu procesji zaczyna się wielkie sprzątanie, ale urok tych dywanów polega między innym na ich ulotności.

Dodano: 14 grudnia 2014; Aktualizacja 20 grudnia 2014;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij