Dżerba
Wyspa na wakacje

Czułam się dobrze wśród tych ludzi, gościnnych, delikatnie uprzejmych. Z dystansem patrzących na roznegliżowane turystki w kraju wprawdzie laickim, ale z przewagą muzułmanów, gdzie turystyka wytworzyła pewien schemat wzajemnej tolerancji.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Elżbieta Tomczyk-Miczka
Dżerba. Wyspa na wakacje
By dopełnić kanonu lokalnych atrakcji, odwiedzamy Guellalę – centrum garncarstwa.
  • Dżerba. Wyspa na wakacje
  • Dżerba. Wyspa na wakacje
  • Dżerba. Wyspa na wakacje
  • Dżerba. Wyspa na wakacje
  • Dżerba. Wyspa na wakacje
  • Dżerba. Wyspa na wakacje
  • Dżerba. Wyspa na wakacje
  • Dżerba. Wyspa na wakacje
  • Dżerba. Wyspa na wakacje
  • Dżerba. Wyspa na wakacje
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jadę tam. W ciemno. Spędziłam na tunezyjskiej wyspie Dżerbie kilka dni w czasie, gdy w mediach trwała dyskusja o bezpieczeństwie wyjazdów do Tunezji, w dwa miesiące po zamachu w Muzeum Bardo w Tunisie.

Pojechałabym z chęcią jeszcze raz. To był dobry czas. Czułam się dobrze wśród tych ludzi, gościnnych, delikatnie uprzejmych. Z dystansem patrzących na roznegliżowane turystki w kraju wprawdzie laickim, ale z przewagą muzułmanów, gdzie turystyka wytworzyła pewien schemat wzajemnej tolerancji różnych kultur.

Tolerancja i pamiątki po kolonizatorach

Widzimy tę koegzystencję kultur i religii w obrębie dzielnicy żydowskiej na Dżerbie,  gdzie podziwiamy synagogę, najsłynniejszą w Afryce – El Gribę. Obok szkoła podstawowa, do której zgodnie uczęszczają dzieci żydowskie i muzułmańskie, chociaż jedne modlą się w synagodze, drugie w  meczetach. Dzielnica jest urokliwa, zaułki kryją prześliczne domki, kępy kwitnących bugenwilli rozsiewają zapachy, a ściany pokrywają murale – efekt pleneru malarzy tworzących ścienne malowidła. Co chwilę mija nas ktoś z pękiem długich francuskich bagietek, pieszo, na rowerze czy motocyklu – wnet odruchowo rozglądamy się za piekarnią. Francuskie bagietki to tylko jeden z odczuwalnych znaków długiego panowania Republiki Francuskiej w tym kraju (w latach 1881-1956). Francuskim włada nadal większość Tunezyjczyków, w tym języku widnieje większość napisów w miejscach publicznych, obok arabskiego czy angielskiego.

Targować się należy

Tym, którym nie było dane poznać mowy Roussaeu i Voltaire`a, na pociechę powiem, że w biurze informacji turystycznej w stolicy Dżerby, Haumt Souk, zostaną obsłużeni w języku angielskim, nie ma z tym problemu również w recepcjach hotelowych. Informacja dysponuje bezpłatnymi mapami Dżerby i folderami tematycznymi o Tunezji w kilku językach: francuskim, angielskim, niemieckim, włoskim, hiszpańskim i rosyjskim. Zaopatrzeni w materiały udajemy się najpierw na arabski bazar (souk), bo jest bardzo malowniczy i rozpościera się dokładnie vis à vis budynku informacji turystycznej.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 10 czerwca 2015; Aktualizacja 3 lipca 2015;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij