Mccheta
Dżwari, monastyr nad starą stolicą

Już z daleka, oświetlony na szczycie fantastycznie położonej, stromej góry, wznosił się On. Monastyr Dżwari – Krzyża, w tłumaczeniu na język polski. Niewielki, piękny, zbudowany z jasnego kamienia, o klasycznych kształtach najstarszej architektury sakralnej tego kraju.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Mccheta. Dżwari, monastyr nad starą stolicą
Z góry, na której stoi monastyr Dżwari, roztacza się, zwłaszcza przy pięknej słonecznej pogodzie, wspaniały widok ? szczególnie piękny przez otwory okien ? na leżącą na prawym brzegu wideł rzeki Mcchetę i jej zabytki.
  • Mccheta. Dżwari, monastyr nad starą stolicą
  • Mccheta. Dżwari, monastyr nad starą stolicą
  • Mccheta. Dżwari, monastyr nad starą stolicą
  • Mccheta. Dżwari, monastyr nad starą stolicą
  • Mccheta. Dżwari, monastyr nad starą stolicą
  • Mccheta. Dżwari, monastyr nad starą stolicą
  • Mccheta. Dżwari, monastyr nad starą stolicą
  • Mccheta. Dżwari, monastyr nad starą stolicą
  • Mccheta. Dżwari, monastyr nad starą stolicą
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Gdy zobaczyłem go po raz pierwszy blisko pół wieku temu, byłem oszołomiony.

Skończyliśmy, gdzieś przed północą, kilkugodzinną kolację w najsłynniejszej wówczas restauracji na szczycie góry Mtacminda górującej nad Tbilisi, wydaną na moją cześć przez gruzińskich przyjaciół, których dwa miesiące wcześniej obwoziłem po Polsce. Z głów nieźle nam się kurzyło, bo gościnność Kartli ? Gruzinów nie ma granic. Postanowiliśmy więc przed snem trochę przewietrzyć się. Jeden z przyjaciół, niepijący, gdyż poprzedniego dnia wyszedł ze szpitala po operacji, siadł za kółkiem Wołgi i pomknęliśmy w kierunku odległej o nieco ponad 20 kilometrów dawnej stolicy kraju ? Mcchety.

Już z daleka, oświetlony na szczycie fantastycznie położonej, stromej góry, wznosił się On. Monastyr Dżwari ? Krzyża, w tłumaczeniu na język polski. Niewielki, piękny, zbudowany z jasnego kamienia, o klasycznych kształtach najstarszej architektury sakralnej tego kraju, chrześcijańskiego już od IV wieku. Następnego dnia wróciliśmy tam, aby zobaczyć Dżwari w blasku wrześniowego słońca. Zboczyliśmy trochę z drogi do Mcchety i jej wspaniałej świątyni ? katedry patriarchalnej Sweti Cchoweli, której największym, spośród wielu skarbów, jest chiton ? szata Jezusa, w której, według legendy, prowadzony był na ukrzyżowanie na wzgórzu Golgota. Przynieść ją miał do Mcchety z Jerozolimy Eliasz, świadek tego najważniejszego dla chrześcijan wydarzenia. I podarował swojej siostrze Sydonii.

Monastyr Dżwari, uważany jest za część Mcchety, gdyż w linii prostej oddalony jest od jej centrum zaledwie o kilka kilometrów, chociaż zawsze stanowił ? i nadal stanowi odrębny obiekt. Jest rówieśnikiem katedry Sweti Cchoweli. Gdy ona powstawała w IV wieku, na górującym nad widłami rzek Aragwi i Mtkwari (nazywanej po rosyjsku Kurą) szczycie wzniesiono najpierw wielki drewniany krzyż. Stał się on miejscem kultu chrześcijan z całego Kaukazu. Później zbudowano mały, również drewniany kościółek. A w latach 585-605 większą kamienną świątynię zachowaną do naszych czasów oraz niewielki klasztor dla obsługujących ją zakonników.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 28 stycznia 2011; Aktualizacja 25 kwietnia 2012;
 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij