Piotrków Trybunalski
Fara czeka na tytuł Pomnik Historii

Gotycka fara jest najpewniej najstarszą świątynią w Trybunalskim grodzie. Był to bez wątpienia kościół romański, przebudowany w stylu gotyckim, a obecny jego wygląd, z najwyższą w mieście wieżą, pochodzi z XIV wieku.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Piotrków Trybunalski. Fara czeka na tytuł Pomnik Historii
Według legendy fundatorem tego kościoła był Piotr Włast, w innej wersji Włostowic, zwany Duninem ze Skrzynna.
  • Piotrków Trybunalski. Fara czeka na tytuł Pomnik Historii
  • Piotrków Trybunalski. Fara czeka na tytuł Pomnik Historii
  • Piotrków Trybunalski. Fara czeka na tytuł Pomnik Historii
  • Piotrków Trybunalski. Fara czeka na tytuł Pomnik Historii

Piotrkowska fara, czyli kościół parafialny p.w. św. Jakuba, czeka od kilku lat na przyznanie jej tytułu Pomnik Historii.

I chociaż nie odegrała ona w naszych dziejach tak wielkiej roli, jak inne katedry, to na tytuł ten, w pełni zasługuje. Była bowiem jedną z najważniejszych świątyń Rzeczypospolitej Obojga Narodów. To w niej modlili się nasi królowie i biskupi, parlamentarzyści – przecież Piotrków Trybunalski jest kolebką polskiego parlamentaryzmu w którym odbywały się sejmy i sejmiki oraz kościelne synody – a także deputaci, sędziowie i świadkowie istniejącego tu od 1578 do 1792 roku Trybunału Koronnego.

Gotycka fara jest najpewniej najstarszą świątynią w Trybunalskim grodzie. Piszę najpewniej, gdyż do tego miana rości sobie pretensje także podominikański kościół p.w. św. św. Jacka i Doroty dowodząc, że zbudowany został w latach 1331-1340. Tymczasem kiedy dokładnie wzniesiono farę, nie wiadomo. Był to bez wątpienia kościół romański, przebudowany w stylu gotyckim, a obecny jego wygląd, z najwyższą w mieście, 7-kondygnacyjną wieżą o wysokości 54,9 metra, pochodzi z XIV wieku.

Dunin czy Kazimierz Wielki?

Według legendy fundatorem tego kościoła był Piotr Włast, w innej wersji Włostowic, zwany Duninem ze Skrzynna. Możnowładca na dworze Bolesława Krzywoustego i Władysława II,  założyciel miasta – od jego imienia pochodzić ma nazwa Piotrkowa – w XII wieku. Naukowcy sądzą jednak, że w rzeczywistości świątynię tę wzniesiono z fundacji Kazimierza Wielkiego (1310-1370). Faktem bezspornym natomiast jest, że kościołem parafialnym, czyli najważniejszym i jedynym w mieście tej rangi był co najmniej od roku 1343, gdyż z tego czasu pochodzi pierwsza o tym wzmianka. I to aż do powołania w roku 1922 drugiej parafii p.w. św. św. Jacka i Doroty w kościele podominikańskim.

Dodam, że do uznania za najstarszy w mieście pretenduje również kościół p.w. Najświętszej Marii Panny, nazywany, chyba ze względu na wielkość, kościółkiem, stojącym w dzielnicy Krakówka – na niewielkim wzgórku na końcu ulicy Krakowskiej, odległym od Starego Miasta od kilkaset metrów na południe. Bo chociaż obecny murowany pochodzi z roku 1373 z fundacji starosty sieradzkiego Jana Kmity, to wzniesiono go na miejscu starszego drewnianego. Są to jednak spory raczej akademickie, bo historycznej rangi i znaczenia farze nikt nie jest w stanie odebrać.

Rodzinna parafia

W ocenie tej nie ma oczywiście znaczenia fakt, że od roku 1832, a więc pojawienia się w jej księgach parafialnych pierwszej wzmianki o protoplaście piotrkowskiej gałęzi naszego rodu, aż do mnie, jej ostatniego „po mieczu” urodzonego w tym mieście, znajdują się początkowo łacińskie, później polskie zapisy o urodzinach, ślubach i zgonach moich piotrkowskich przodków. Tak się bowiem złożyło, że praktycznie ze wszystkimi istniejącymi w okresie ponad 15 lat mojego pobytu w rodzinnym mieście świątyniami, miałem jakieś związki, a przynajmniej w nich bywałem.

Czytaj dalej - strony: 1 2 3
Dodano: 9 listopada 2018; Aktualizacja 14 listopada 2018;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij