Zurych
Feeria barw na powitanie wiosny

Festiwal Wiosenny Sechseläuten odbywa się – o ile nie koliduje to z Wielkim Tygodniem – co roku w trzeci poniedziałek kwietnia. Ten dzień szaleństwa poprzedza niedzielny pochód co najmniej 2 tys. dzieci w różnych strojach historycznych.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Cezary Rudziński
Zurych. Feeria barw na powitanie wiosny
Pochód jest widowiskiem oszałamiającym. W historycznych, i to nie jakichś szmatach, lecz pięknych strojach z epoki wykonanych ze szlachetnych tkanin, skóry itp., prezentują się przedstawiciele różnych zawodów, a także jednostki wojskowe – piesze i konne historyczne formacje różnych krajów.
  • Zurych. Feeria barw na powitanie wiosny
  • Zurych. Feeria barw na powitanie wiosny
  • Zurych. Feeria barw na powitanie wiosny
  • Zurych. Feeria barw na powitanie wiosny
  • Zurych. Feeria barw na powitanie wiosny
  • Zurych. Feeria barw na powitanie wiosny
  • Zurych. Feeria barw na powitanie wiosny
  • Zurych. Feeria barw na powitanie wiosny
  • Zurych. Feeria barw na powitanie wiosny
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Feeria barw i dźwięków muzyki, wielotysięczne pochody w historycznych strojach, palenie bałwanka na stosie oraz inne imprezy towarzyszące pożegnaniu zimy w największym szwajcarskim mieście – Zurychu (Zürich)– sięgają tradycji średniowiecza. Chociaż obecną postać mają „zaledwie” od połowy XIX wieku. 

Festiwal Wiosenny Sechseläuten odbywa się – o ile nie koliduje to z Wielkim Tygodniem – co roku w trzeci poniedziałek kwietnia. Ten dzień szaleństwa w centrum 850-tysięcznego zespołu miejskiego poprzedza niedzielny pochód co najmniej 2 tys. dzieci w różnych strojach historycznych. Natomiast w świąteczny, festiwalowy poniedziałek, urzędy, banki, sklepy, placówki usługowe a nawet lokale gastronomiczne zamykane są na głucho już o godzinie 13.00. Oczywiście do udziału w tej imprezie jej uczestnicy szykują się przez wiele miesięcy, nawet jeżeli historyczne stroje przechowywane są w rodzinach czy cechach od pokoleń.

W różnych zakątkach miasta w pobliżu centrum gromadzą się, odpowiednio ubrani, uczestnicy wielkiego pochodu. Jego organizatorami są przede wszystkim cechy skupione w ZZZ – Komitecie Centralnym Cechów Zurychu, z których najstarsze mają tradycje od XI   wieku. Gośćmi są przedstawiciele władz kantonalnych i centralnych, wybitni artyści, uczeni, sportowcy itp. Gościem honorowym Sechseläuten jest kolejno jeden ze szwajcarskich kantonów, który wystawia oczywiście własną, kilkusetosobową reprezentację w pochodzie.

Pochód jest widowiskiem oszałamiającym. W historycznych, i to nie jakichś szmatach, lecz pięknych strojach z epoki wykonanych ze szlachetnych tkanin, skóry itp., prezentują się przedstawiciele różnych zawodów. Tradycyjnych rzemieślniczych, jak np. piekarze, szewcy, krawcy, stolarze, kołodzieje, rybacy, kowale, oberżyści ale również lekarze, aptekarze, palestra, inżynierowie i patrycjat miejski. A także jednostki wojskowe – piesze i konne historyczne formacje różnych krajów. Zarówno więc np. żołnierze Napoleona I, jak i rosyjskiej armii feldmarszałka Aleksandra Suworowa, która z wojskami „Małego Cesarza” walczyła także na terenie Szwajcarii, szkoccy kobziarze, węgierscy honwedzi. A na prawach gości egzotyczni jeźdźcy i piesi wojownicy arabscy na koniach lub z wielbłądami.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij