Litomyšl
Festiwal w mieście Bedřicha Smetany

Koncerty organizowane są między innymi na terenie pięknego, renesansowego zamku, wpisanego w roku 1999 na listę światowego dziedzictwa UNESCO, przede wszystkim na doskonałym pod względem akustycznym drugim dziedzińcu.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: CzechTourism
Litomyšl. Festiwal w mieście Bedřicha Smetany
Jest to największy festiwal open-air muzyki klasycznej w Czechach.
  • Litomyšl. Festiwal w mieście Bedřicha Smetany
  • Litomyšl. Festiwal w mieście Bedřicha Smetany
  • Litomyšl. Festiwal w mieście Bedřicha Smetany
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Festiwal w Litomyślu (Litomyšl, 50 km od Pardubic), mieście rodzinnym Bedřicha Smetany, twórcy czeskiej muzyki narodowej, należy do najstarszych festiwali muzycznych w Czechach. Odbywa się już od roku 1949.  Jest to również największy festiwal open-air muzyki klasycznej w tym kraju.

Koncerty organizowane są między innymi na terenie pięknego, renesansowego zamku, wpisanego w roku 1999 na listę światowego dziedzictwa UNESCO, przede wszystkim na doskonałym pod względem akustycznym drugim dziedzińcu, z unikatowym wysuwanym zadaszeniem, w sali audiencyjnej, w teatrze i kaplicy zamkowej, w Domu Smetany a także w kościołach i innych miejscach na terenie całego województwa pardubickiego. Na tegoroczną 53 edycję organizatorzy zapraszają w dniach od 10 czerwca do 4 lipca 2011. Ceny biletów wstępu na koncerty wynoszą od 80 do 1290 koron.

Warto wiedzieć

Litomyśl otrzymał prawa miejskie w połowie XIII w., a jego znaczenie wzrosło jeszcze bardziej sto lat później, wraz z powołaniem tu drugiego biskupstwa w Czechach. Charakterystyczny dla miasta jest prostokątny rynek, otoczony szeregiem budynków mieszczańskich, z najsłynniejszym domem U Rytířů, z cennymi, kamiennymi zdobieniami. Oprócz słynnego zamku jednym z najważniejszych zabytków jest kościół św. Krzyża z XVIII wieku. Kolejną atrakcją miasta jest muzeum Josefa Váchala (1884-1969), czeskiego grafika, rzeźbiarza, malarza i ilustratora oraz klasyczny zbiór kopii antycznych rzeźb.

Zajrzyj na te strony:

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij