Łagów
Filmowy zamek między jeziorami

Z zamkiem sąsiaduje niewielki park z amfiteatrem, w którym co roku na przełomie czerwca i lipca ma miejsce Lubuskie Lato Filmowe – najstarszy polski, a od dawna już międzynarodowy festiwal. Jego historia sięgająca już pół wieku.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Raczkowska
Łagów. Filmowy zamek między jeziorami
Kiedyś zamku broniły dodatkowe mury zewnętrzne, z których do dziś pozostały jedynie dwie bramy – od wschodu Brama Polska zwana też Poznańską wybudowana w XVI w, a od zachodu starsza o wiek Marchijska zwana też Niemiecką lub Berlińską.
 • Łagów. Filmowy zamek między jeziorami
 • Łagów. Filmowy zamek między jeziorami
 • Łagów. Filmowy zamek między jeziorami
 • Łagów. Filmowy zamek między jeziorami
 • Łagów. Filmowy zamek między jeziorami
 • Łagów. Filmowy zamek między jeziorami
 • Łagów. Filmowy zamek między jeziorami
 • Łagów. Filmowy zamek między jeziorami
 • Łagów. Filmowy zamek między jeziorami
 • Łagów. Filmowy zamek między jeziorami
 • Łagów. Filmowy zamek między jeziorami
 • Łagów. Filmowy zamek między jeziorami
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Łagów jest sporą wsią o charakterze turystycznym w Ziemi Lubuskiej. Jest sercem pojezierza, któremu nadał nazwę, a leży nad dwoma jeziorami – większym Trześniowskim znanym  też pod nazwą Ciecz i mniejszym Łagowskim. W centrum miejscowości stoi średniowieczny zamek.

Zamek ten ma bardzo ciekawą historię, bo najpierw był siedzibą tajemniczego i słynącego z niebywałych bogactw zakonu templariuszy, później równie słynnego i potężnego do dziś zakonu joannitów. Ich charakterystyczny symbol, krzyż maltański, nadal znajduje się w herbie i na fladze miasta. To joannici postawili w XIV w. zrąb obecnej twierdzy, która była przez wieki wielokrotnie przebudowywana. Charakterystycznym jej elementem jest wysoka na 35 m wieża, z której rozlega się bardzo ładny widok na oba jeziora i otaczające wieś lesiste pagórki. Okolice Łagowa objęte są ochroną jako park krajobrazowy, w którym dominującymi elementami są właśnie liczne i stosunkowo czyste rynnowe jeziora i bukowo-sosnowe lasy. To zestawienie sprawia, że miejscowość cieszy się doskonałymi i prozdrowotnymi warunkami klimatycznymi, które sprzyjają przede wszystkim spokojnemu wypoczynkowi. A maja też walory uzdrowiskowe.

Miejskie mury i kościoły

W stanie zbliżonym do pierwotnego zachowały się zamkowe mury, a wewnątrz sala z gotyckim sklepieniem opartym na jednym filarze pośrodku. Teraz w zamku znajduje się hotel a wspomniana sala należy do pomieszczeń restauracyjnych. Kiedyś zamku broniły dodatkowe mury zewnętrzne, z których do dziś pozostały jedynie dwie bramy  – od wschodu  Brama Polska zwana też Poznańską wybudowana w XVI w, a od zachodu starsza o wiek Marchijska zwana też Niemiecką lub Berlińską. Spacerując po mieście warto też zajrzeć do kościoła św. Jana Chrzciciela, dawniej świątyni protestanckiej, dziś katolickiej.

Filmowe atrakcje

Z zamkiem sąsiaduje niewielki park z amfiteatrem, w którym co roku na przełomie czerwca i lipca ma miejsce Lubuskie Lato Filmowe – najstarszy polski, a od dawna już międzynarodowy festiwal. Jego historia sięga już pół wieku. Główną nagrodą łagowskiego festiwalu jest Złote Grono. Pierwszym zdobywcą tego lauru był w 1969 r. Andrzej Wajda. Otrzymał ją za kultowy już film „Wszystko na sprzedaż”. W tym roku zdobył ją Paweł Pawlikowski za „Zimną wojnę”.  W czasie festiwalu publiczność może uczestniczyć w licznych pokazach i dyskusjach, a znanych i lubianych filmowych aktorów oraz reżyserów da się tu spotkać zwyczajnie na ulicy.

Warto wiedzieć

* Zamek nie jest dostępny do zwiedzania, można wejść do restauracji oraz na wieżę. Wieża czynna jest w godz. 10-18, bilet kosztuje 4 zł, do pokonania są 134 stopnie.
* Zwiedzanie miasta i okolicy uprzyjemni gra terenowa „Skarby joannitów”. Planszę można pobrać ze strony gminy (www.lagow.pl) lub w informacji turystycznej przy ul. Kościuszki 9 (od czerwca do września) albo w sekretariacie urzędu gminy (poza sezonem).

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij