Gorzów Wielkopolski
Fontanna Pauckscha na Starym Rynku

Postać symbolizuje pracowitość mieszkańców miasta, woda – życiodajne siły płynącej przez nie rzeki – Warty. U stóp kobiety siedzi trójka dzieci, które trzymają symbole najważniejszych dziedzin życia dawnego Landsbergu
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Adam Markowski
Gorzów Wielkopolski. Fontanna Pauckscha na Starym Rynku
W połowie lat 90. byli mieszkańcy Landsbergu zaproponowali sfinansowanie rekonstrukcji dawnej fontanny.
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Silna kobieta kroczy dziarskim krokiem. Na ramionach ma koromysła, na nich zawieszone wiadra z wodą. Jest z brązu. To centralna postać Fontanny Pauckscha.

Stoi ona w Gorzowie Wielkopolskim przy Starym Rynku obok katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dokładnie na tle ściany hipermarketu Tesco…

Siła życia

Postać symbolizuje pracowitość mieszkańców miasta, woda – życiodajne siły płynącej przez nie rzeki – Warty. U stóp kobiety siedzi trójka dzieci, które trzymają symbole najważniejszych dziedzin życia dawnego Landsbergu: chłopiec z młotem i kołem zębatym symbolizuje przemysł, dziewczynka z wędką rybołówstwo, a inna ze statkiem – żeglugę. Fontannę ufundował w 1897 roku, w swoje 80. urodziny miejscowy przedsiębiorca Hermann Paucksch, właściciel fabryki specjalizującej się w budowie maszyn i kotłów parowych. Autorem rzeźby był niemiecki artysta Cuno von Uechtritz-Steinkirch. W 1936 roku pod fontanną zbudowano szalet miejski.

Na armaty

Fontanna Pauckscha nie przetrwała II wojny światowej – rzeźby zniknęły, pozostał tylko kamienny cokół. Dawni mieszkańcy Landsbergu utrzymywali, że figury zagrabili żołnierze radzieccy po zajęciu miasta. Nie jest to jednak prawdą, fontannę rozebrali sami Niemcy już w 1942 roku i przetopili metal na cele wojenne.

Powrót instalacji

Przez 40 lat na placu przed katedrą stał tylko cokół. W drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku zasiedliły go Prządki – rzeźba gorzowskiej artystki Zofii Bilińskiej – w peerelu Gorzów rozwijał się jako znaczący ośrodek włókienniczy. W połowie lat 90. byli mieszkańcy Landsbergu zaproponowali sfinansowanie rekonstrukcji dawnej fontanny. Pracę powierzono znów Zofii Bilińskiej, a jej dzieło zaakceptowała powołana w tym celu komisja, składająca się z dawnych i obecnych mieszkańców miasta oraz rzeczoznawców Ministerstwa Kultury i Sztuki. Kobieta z wiadrami powtórnie stanęła na cokole w 1997 roku, w stulecie odsłonięcia oryginału i w 740-lecie lokacji miasta. W uroczystości wzięli udział Eberhard  – wnuk i Wolfhart Paucksch – prawnuk fundatora fontanny.

Ostatni remont

W 2010 roku  instalację znów zdemontowano. Ujawniła się wada konstrukcyjna;  ponoć już  w latach 30. często przeciekała, zalewając rynek. Od chwili jej rekonstrukcji  też  była stale naprawiana, aż rozebrano ją  po raz kolejny. I znów wróciła, po remoncie, w 2011 roku.

Warto wiedzieć

* Jednym z ciekawszych zabytków Gorzowa Wlkp. Jest willa Paukscha – eklektyczny pałacyk zbudowany w 1875 roku przez fundatora fontanny.  Po wojnie mieściła się tu Dyrekcja Dróg Wodnych i Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego. Obecnie to Grodzki Dom Kultury.
* Cuno von Uechtritz-Steinkirch był też autorem pomnika Hermanna Pauckscha, który w 1901 roku odsłonięto obok mostu na lewym brzegu Warty. Pomnik, podobnie jak fontnna, został usunięty w 1941 roku. Ten sam artysta  wykonał grobowiec rodziny Pauckschów, który stał na cmentarzu ewangelickim. Nagrobek został zniszczony podczas likwidacji cmentarza w latach 1972-74. Odnaleziono tylko fragment rzeźby lwa, można go zobaczyć w lapidarium na terenie tego cmentarza.

Dodano: 7 marca 2014; Aktualizacja 17 marca 2014;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij