Gesäuse
Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…

Atrakcjami tego zakątka północnej Styrii są park narodowy z unikalnymi ostępami leśnymi oraz park krajobrazowy ze szczytami Alp Ennstalskich i przełomami górskich rzek, które mają status geoparku UNESCO.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Stefan Leitner / Gesäuse
Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
Kiedy o stworzenie nowego wizerunku regionu poproszono słynnego fotografa Stefana Leitnera, to ograniczył się on do uwidocznienia na zdjęciach tego, co jest istotą Gesäuse: podziwu dla dzikiej przyrody i szacunku dla zgodnego z naturą życia.
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
  • Gesäuse. Uniwesytet wspinaczki, szkoła raftingu…
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Gesäuse nie odwiedza się, by zaliczyć kolejne turystyczne „atrakcje obowiązkowe”. Przyjeżdża się tu, by dzięki naturze odzyskać siły ciała i duszy – niebanalnie zachwalają region miejscowi.

Po czym wymieniają zalety tego zakątka północnej Styrii (200 km na południowy zachód od Wiednia). Ot, choćby park narodowy z unikalnymi ostępami leśnymi oraz rzadkimi gatunkami zwierząt i roślin. Albo park krajobrazowy ze szczytami Alp Ennstalskich i przełomami górskich rzek oraz właściwościami geologicznymi, które sprawiły, że uzyskał status geoparku UNESCO.

Co można robić w Gesäuse

Dziś region ma dodatkowe atrakcje. Uniwersytet Wspinaczki, czyli intensywne lekcje podstaw alpinizmu. Kursy kajakarstwa górskiego i raftingu, których areną są spienione nurty Enns i Salzy. Wędrówki liczącymi ponad 500 kilometrów szlakami regionu i terenowe rajdy rowerowe. Osobną jakością jest największa biblioteka klasztorna świata: benedyktyńskie opactwo w Admont szczyci się 70 tys. starych woluminów oraz mistrzowską architekturą wnętrz. Rozrywki z kolei dostarczyć mogą ludowe festyny z dawnymi obrzędami i muzyką. Znamienne, że kiedy o stworzenie nowego wizerunku regionu poproszono słynnego (pracującego m.in. dla Porsche) fotografa Stefana Leitnera, to ograniczył się on do uwidocznienia na zdjęciach tego, co jest istotą Gesäuse: podziwu dla dzikiej przyrody i szacunku dla zgodnego z naturą życia.

Obóz wspinaczkowy

Uczyć się zdobywania gór tam, gdzie pionierzy alpinizmu – takie jest założenie przedsięwzięcia zwanego Uniwersytetem Wspinaczki. Strome ściany gór Gesäuse są miejscem intensywnych, bo kilkudniowych, lekcji wspinaczki. Instruktorami są lokalni, a więc świetnie znający teren, przewodnicy. Uczestnicy kursu powinni mieć kondycję, pozwalającą na udział w wyprawach trwających do 6 godzin i wymagających pokonania do 1000 m różnicy poziomów oraz podstawowe doświadczenie górskie (średnio trudne i trudne wędrówki, umiejętność pewnego poruszania się po skalistych szlakach). Muszą też mieć co najmniej 14 lat i nie bać się wysokości.

Obóz kajakowy

Ruszaj na górskie wody! – to idea dwudniowego kursu kajakowego na rzekach Gesäuse. Dzikie wody Salza i Enns, spienione między stromymi skałami, to jedna z wizytówek regionu. I idealne warunki do przygody z kajakarstwem górskim. Zwłaszcza, jeśli przewodnikami są miejscowi zawodowcy. Uczestnicy muszą mieć ukończone 12 lat i umieć pływać.

Czytaj dalej - strony: 1 2

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij