Giżycko
Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu

Legendę o śmierci Brunona na brzegu jeziora Niegocin rozpropagował miejscowy pastor Ernst Trincker. Prawdopodobnie to on namówił parafian do ufundowania żeliwnego krzyża, który stanął na wzgórzu
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Raczkowska
Giżycko. Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu
Otoczenie krzyża uporządkowano, a krzyż odnowiono w 2009 r.,w tysięczną rocznicę śmierci męczennika.
  • Giżycko. Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu
  • Giżycko. Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu
  • Giżycko. Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu
  • Giżycko. Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu

Nad północno wschodnim brzegiem jeziora Niegocin, wznosi się wyraźne wzgórze. Stoi na nim Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu.

Być może to właśnie w tym miejscu – tak chce tradycja – niemiecki misjonarz, wraz z 18 towarzyszami, w 1009 r. poniósł męczeńską śmierć z rak pogańskich Prusów. Nie jest to pewne, ale prawdopodobne. Uczeni sądzą, że to wzgórze było wcześniej miejscem pogańskiego kultu.

Dwie rocznice

Legendę o śmierci Brunona na brzegu jeziora Niegocin rozpropagował miejscowy (wtedy Giżycko nazywało się Lötzen, a jezioro Löwentinsee) pastor Ernst Trincker. Prawdopodobnie to on namówił parafian do ufundowania żeliwnego krzyża, który stanął na wzgórzu zwanym wtedy Tafelberg w 901 rocznicę śmierci świętego zakonnika. Inspirowano się krzyżem, jaki w miejscowości Tenkitten (obecnie Летное w obwodzie Kaliningradzkim, u północnej nasady Mierzei Wiślanej) wystawiono dla upamiętnienia miejsca domniemanej śmierci św. Wojciecha.

Uroczystości odsłonięcia krzyża miały podniosłą i patriotyczną oprawę. Dziś dawna niemieckojęzyczna tablica spod krzyża św. Brunona znajduje się w kościele ewangelickim w Giżycku (przy pl. Grunwaldzkim). Otoczenie krzyża uporządkowano, a krzyż odnowiono w 2009 r.,w tysięczną rocznicę śmierci męczennika.

Warto wiedzieć

* Dziś św. Bruno z Kwerfurtu jest patronem Giżycka oraz jednej z  parafii w mieście. Spod kościoła św. Brunona przy ul. Pionierskiej,  aż pod krzyż prowadzi dwuipółkilometrowa „ścieżka Św. Brunona” ze stacjami-kapliczkami z polnych kamieni.  Od trzech lat przed Wielkanocą odbywa się tu misterium pasyjne.
* St. Bruno to również nazwa hotelu, który ulokował się w odbudowanym kilka lat temu krzyżackim zamku.
* Ze wzgórza św. Brunona roztacza się rozległy widok na jezioro Niegocin i położone nad nim Giżycko. Niewykluczone, że to walory widokowe i atrakcyjność miejsca, a nie historyczna prawda, zdecydowały o wyborze tego miejsca do uhonorowania misjonarza.

Dodano: 24 czerwca 2018; Aktualizacja 4 lipca 2018;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Obserwuj stronę na Google+
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij