Giżycko
Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu

Legendę o śmierci Brunona na brzegu jeziora Niegocin rozpropagował miejscowy pastor Ernst Trincker. Prawdopodobnie to on namówił parafian do ufundowania żeliwnego krzyża, który stanął na wzgórzu
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Małgorzata Raczkowska
Giżycko. Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu
Otoczenie krzyża uporządkowano, a krzyż odnowiono w 2009 r.,w tysięczną rocznicę śmierci męczennika.
  • Giżycko. Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu
  • Giżycko. Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu
  • Giżycko. Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu
  • Giżycko. Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu

Nad północno wschodnim brzegiem jeziora Niegocin, wznosi się wyraźne wzgórze. Stoi na nim Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu.

Być może to właśnie w tym miejscu – tak chce tradycja – niemiecki misjonarz, wraz z 18 towarzyszami, w 1009 r. poniósł męczeńską śmierć z rak pogańskich Prusów. Nie jest to pewne, ale prawdopodobne. Uczeni sądzą, że to wzgórze było wcześniej miejscem pogańskiego kultu.

Dwie rocznice

Legendę o śmierci Brunona na brzegu jeziora Niegocin rozpropagował miejscowy (wtedy Giżycko nazywało się Lötzen, a jezioro Löwentinsee) pastor Ernst Trincker. Prawdopodobnie to on namówił parafian do ufundowania żeliwnego krzyża, który stanął na wzgórzu zwanym wtedy Tafelberg w 901 rocznicę śmierci świętego zakonnika. Inspirowano się krzyżem, jaki w miejscowości Tenkitten (obecnie Летное w obwodzie Kaliningradzkim, u północnej nasady Mierzei Wiślanej) wystawiono dla upamiętnienia miejsca domniemanej śmierci św. Wojciecha.

Uroczystości odsłonięcia krzyża miały podniosłą i patriotyczną oprawę. Dziś dawna niemieckojęzyczna tablica spod krzyża św. Brunona znajduje się w kościele ewangelickim w Giżycku (przy pl. Grunwaldzkim). Otoczenie krzyża uporządkowano, a krzyż odnowiono w 2009 r.,w tysięczną rocznicę śmierci męczennika.

Warto wiedzieć

* Dziś św. Bruno z Kwerfurtu jest patronem Giżycka oraz jednej z  parafii w mieście. Spod kościoła św. Brunona przy ul. Pionierskiej,  aż pod krzyż prowadzi dwuipółkilometrowa „ścieżka Św. Brunona” ze stacjami-kapliczkami z polnych kamieni.  Od trzech lat przed Wielkanocą odbywa się tu misterium pasyjne.
* St. Bruno to również nazwa hotelu, który ulokował się w odbudowanym kilka lat temu krzyżackim zamku.
* Ze wzgórza św. Brunona roztacza się rozległy widok na jezioro Niegocin i położone nad nim Giżycko. Niewykluczone, że to walory widokowe i atrakcyjność miejsca, a nie historyczna prawda, zdecydowały o wyborze tego miejsca do uhonorowania misjonarza.

Dodano: 24 czerwca 2018; Aktualizacja 4 lipca 2018;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij