Poczdam
Glienicke: Most Jedności – Most Szpiegów

Most jest miejscem znanym z kilku najbardziej pamiętnych wymian więźniów – szczególnie wartościowych asów wywiadów, między USA a ZSRR, między KGB a CIA. Nadawał się do tego szczególnie, położony na uboczu, z jedną drogą dojazdową.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Halina Puławska
Poczdam. Glienicke: Most Jedności – Most Szpiegów
Obecny, stalowy, przypominający most wiszący, malowany jest na zielono, ale zieleń nie jest jednakowa. Most był utrzymywany w połowie przez dwie przeciwne strony, więc i kolor farby się różnił. Ta tradycja została zachowana.
  • Poczdam. Glienicke: Most Jedności – Most Szpiegów
  • Poczdam. Glienicke: Most Jedności – Most Szpiegów
  • Poczdam. Glienicke: Most Jedności – Most Szpiegów
  • Poczdam. Glienicke: Most Jedności – Most Szpiegów
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Najładniejszy widok na most Glienicke na Haweli rozciąga się ze wzgórza, spod zamku Babelsberg. Stalowa konstrukcja łączy Berlin i Poczdam (Potsdam).

Wybudowany w 1907 roku most zyskał swoją szczególną sławę w okresie „zimnej wojny”. Już od 1952 roku na most można było wchodzić wyłącznie za okazaniem przepustki, a gdy 13 sierpnia 1961 roku stanął mur berliński, przez środek mostu, dzieląc rzekę na pół, biegła granica między Wschodem a Zachodem. Na mapach NRD most zwany był mostem Jedności, w RFN nazywano go „mostem szpiegów” (Bridge of Spies). To dzięki tej historii – szpiegowskiej – stał się symbolem nie tylko politycznej granicy świata, ale i „drogi do wolności”. Most jest miejscem znanym z kilku najbardziej pamiętnych wymian więźniów – szczególnie wartościowych asów wywiadów, między USA a ZSRR, między KGB a CIA. Nadawał się do tego szczególnie, położony na uboczu, z jedną drogą dojazdową.

Szpieg za szpiega

Do pierwszej wymiany doszło 10 lutego 1962 r. o godzinie 8.52. Amerykanie odbierali Francisa Garego Powersa, Rosjanie Rudolfa Abla. Gary Powers był amerykańskim pilotem, który w maju 1960 roku wystartował z Peszawaru w Pakistanie i skierował się w przestrzeń powietrzną ZSRR. Wykryty został w okolicy Swierdłowska i zestrzelony pociskiem ziemia-powietrze. Uratował się, ale nie zdążył uzbroić ładunku autodestrukcji w samolocie i wiadomo było, że to nie jest samolot pogodowy. Po długim i pokazowym przesłuchaniu został skazany na 10 lat więzienia za popełnienie „zbrodni przeciwko narodowi radzieckiemu”. Rudolf Abel, pułkownik KGB, to jeden z pseudonimów Williama Fishera, urodzonego w Wielkiej Brytanii w 1903 r. Jego rodzice byli rosyjskimi rewolucjonistami w okresie carskim, którzy w 1901 r. wyemigrowali, a powrócili do – już Kraju Rad – w 1921 r. Rudolf Abel, którego wywiadowcza kariera rozpoczęła się w czasie II wojny światowej, był „nielegałem” i szefem nielegalnych siatek wywiadowczych w USA. Aresztowano go w 1957 r. a namierzony został po denuncjacji „kolegi po fachu” płk. KGB Reino Häyhänena.

Żołnierze zimnej wojny

22 kwietnia 1964 białą linię graniczną na moście przekroczyli, idąc ku swoim: Brytyjczyk Greville Wynne i Rosjanin Konon Mołody. Ten pierwszy schwytany został w Budapeszcie w maju 1963 r. Miało to związek ze zdemaskowaniem i aresztowaniem Olega Pieńkowskiego, pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który był agentem CIA i brytyjskiego M16. To jedna z najbardziej legendarnych postaci szpiegostwa (ujawniał m.in. informacje dotyczące uzbrojenia armii ZSRR w okresie wyścigu zbrojeń, informacje istotne w szczytowym momencie kryzysu kubańskiego w październiku 1962 r.). Oleg Pieńkowski został skazany na śmierć i rozstrzelany w maju 1963 r., chociaż istnieją również inne dwie wersje jego śmierci; pierwsza makabryczna mówiąca, iż został spalony żywcem w piecu hutniczym; druga, że popełnił samobójstwo w więzieniu. Grenville Wynne był jego kontaktem. Po osiemnastu miesiącach spędzonych w więzieniu został wymieniony na rosyjskiego agenta Konona Mołody’ego, który działał w Londynie pod pseudonimem Gordon Lonsdale. Był nielegalnym szpiegiem w czasie zimnej wojny i mózgiem siatki szpiegowskiej Portland. Aresztowany został przez Scotland Yard w styczniu 1961 r.

Szpiegowskie polonika

Po dwudziestu latach kolejna wymiany agentów wywiadów. 12 czerwca 1985 r. 25. agentów działających na rzecz USA schwytanych w Polsce i NRD (wśród których było pięciu Polaków) zostało wymienionych na 4. agentów bloku wschodniego: Mariana Zacharskiego, Bułgara Penjo Baiczew Kostadinowa, Alfreda Zehego i Alice Michelson – obywateli NRD.

Czytaj dalej - strony: 1 2
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
ARTYKUŁ NALEŻY DO CYKLU Wzdłuż Berlińskiego Muru

Wzdłuż Berlińskiego Muru

W 25. rocznicę upadku Berlińskiego Muru podążamy przez miasto jego śladem. Co zostało z granicy światów?

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij