Gorlice
Pierwsza wojna światowa w muzeum

Autor: Renata Majek
„Wystawa pamiątek wojennych. Bitwa Gorlicka 1915” jest opowieścią o mieście uwikłanym w historię świata, w której bohaterami byli nie tylko żołnierze, ale także gorliczanie i mieszkańcy tutejszego regionu.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Renata Majek
Gorlice. Pierwsza wojna światowa w muzeum
W muzeum zobaczymy między innymi makietę terenu bitwy z zaznaczonymi i podświetlanymi pozycjami walczących armii oraz liczne pamiątki związane z I wojną.
  • Gorlice. Pierwsza wojna światowa w muzeum
  • Gorlice. Pierwsza wojna światowa w muzeum
  • Gorlice. Pierwsza wojna światowa w muzeum
  • Gorlice. Pierwsza wojna światowa w muzeum
  • Gorlice. Pierwsza wojna światowa w muzeum
  • Gorlice. Pierwsza wojna światowa w muzeum
  • Gorlice. Pierwsza wojna światowa w muzeum
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Z okazji setnej rocznicy wybuchu pierwszej wojny światowej, zwanej wtedy Wielką Wojną, Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach przygotowało odnowioną wystawę eksponatów z tego okresu.

„Wystawa pamiątek wojennych. Bitwa Gorlicka 1915” jest  opowieścią o mieście uwikłanym w historię świata, w której bohaterami byli nie tylko żołnierze, ale także gorliczanie i mieszkańcy tutejszego regionu.

Wielka bitwa, czyli Operacja Gorlicka

2 maja  1915 roku ogodzinie 6. rano zaczęła się tu największa, z zarazem jedna z najważniejszych bitew frontu wschodniego, prowadzona przez sprzymierzone siły niemieckie i austriackie przeciwko armii rosyjskiej. Starło się ze sobą prawie 200 tyś. żołnierzy. Na Gorlice spadł „deszcz żelaza” – z moździerzy, z samolotów, a potem od nacierającej piechoty. Takiej nawałnicy ognia na froncie wschodnim do tej pory jeszcze nie widziano. Rosjanie, będący w mniejszości liczebnej i słabiej uzbrojeni, zostali pokonani i zmuszeni do odwrotu. Operacja Gorlicka zakończyła się 22 czerwca zajęciem Lwowa i wyparciem Rosjan z Galicji. Przełamanie frontu pod Gorlicami – w dalszych działaniach – umożliwiło odrodzenie się państwa polskiego.

Ocalałe z nawałnicy

Gorlice, świetnie prosperujące dzięki przemysłowi naftowemu, niemal zniknęły z powierzchni ziemi, tak samo jak wsie i przysiółki w ich najbliższej okolicy. Kamienica z 1780 r., w którym mieści się muzeum, jest jednym z nielicznych niezburzonych budynków w mieście. Jej właścicielem był kaflarz Mikołaj Grabiec. W muzeum zobaczymy między innymi makietę terenu bitwy z  zaznaczonymi  i podświetlanymi pozycjami walczących armii oraz liczne pamiątki związane z tym wydarzeniem. M.in. duży zbiór bagnetów używanych we wszystkich walczących pod Gorlicami armiach, umundurowanie i wyposażenie wojskowe a także wyposażenie apteczki polowej. Na pomarańczowych ścianach wnętrza muzeum kontrastują zawieszone przedmioty osobiste żołnierzy, znalezione w okopach. W piwnicy znajduje się gabinet figur woskowych. Grupę wyróżnia postać cesarza Franciszka oraz generała Mackensena.

Nie-wojenne dzieje miasta

Poznamy też dzieje Gorlic — począwszy od XVI wieku, oraz te związane z wydobyciem ropy naftowej w tym regionie, kolebki światowego przemysłu naftowego. Nie bez przyczyny muzeum nosi nazwę Ignacego Łukasiewicza. W odtworzonej starej aptece zobaczymy oryginalny alembik aptekarski używany przez Łukasiewicza do destylacji ropy. Jest też  kolekcja lamp naftowych: stołowych, kolejarskich i górniczych.

Warto wiedzieć

* Muzeum Regionalne PTTK im. Ignacego Łukasiewicza, Gorlice, ul. Wąska 7-9; czynne: wtorek – piątek: 9-16. poniedziałek, sobota-niedziela – po wcześniejszym, osobistym lub telefonicznym uzgodnieniu ( tel. 18 352 26 15), w dni świąteczne muzeum nieczynne.

Dodano: 9 sierpnia 2014; Aktualizacja 15 sierpnia 2014;

Zajrzyj na te strony:

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij