Palios Pantelejmon
Górskie zaplecze nadmorskiego kurortu

Mieszkańcy tej wioski w masywie Olimpu jeszcze niedawno trudnili się pasterstwem i rolnictwem. Kilka lat temu nastąpił zwrot w życiu wsi. Przybywają tu bogaci Grecy i kupują stare domy. Remontują je lub odbudowują w pierwotnym stylu. Wynajmują je również turystom.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Palios Pantelejmon. Górskie zaplecze nadmorskiego kurortu
Wioseczka ulokowana jest na stokach masywu Olimpu i jest żywym skansenem. Rozciąga się z niej piękna panorama. Tradycyjne greckie domki wzbudzają zachwyt.
  • Palios Pantelejmon. Górskie zaplecze nadmorskiego kurortu
  • Palios Pantelejmon. Górskie zaplecze nadmorskiego kurortu
  • Palios Pantelejmon. Górskie zaplecze nadmorskiego kurortu
  • Palios Pantelejmon. Górskie zaplecze nadmorskiego kurortu
  • Palios Pantelejmon. Górskie zaplecze nadmorskiego kurortu
  • Palios Pantelejmon. Górskie zaplecze nadmorskiego kurortu
  • Palios Pantelejmon. Górskie zaplecze nadmorskiego kurortu
  • Palios Pantelejmon. Górskie zaplecze nadmorskiego kurortu
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Palios Pantelejmon (Panteleimonas) to maleńka zabytkowa wioska grecka w prefekturze Pieria. Wznosi się na wysokości około 500 m n.p.m. Przyjmuję tę wysokość bo ile przewodników, tyle informacji. Podaje się i 700 m, i 400 m… Nie wiem co jest prawdą.

Wioseczka ulokowana jest na stokach masywu Olimpu i jest żywym skansenem. Rozciąga się z niej piękna panorama. Tradycyjne greckie domki wzbudzają zachwyt. Są pobudowane bardzo gęsto. Wąskie uliczki pokryte kocimi łbami wciskają się między zabudowania. W centrum wioski stoi zabytkowy kościół św. Pantelejmona. Jego wnętrze jest jasne i przestronne.

Święta woda i dobra kawa

Zaraz przy wejściu do wsi, znajduje się święte źródło. Woda z niego jest bardzo smaczna i podobno z  ma szczególne właściwości lecznicze. W stylowych restauracjach, schronionych w cieniu ogromnych platanów, można skosztować greckich smakołyków i wypić dobrą kawę, a w kilkunastu sklepikach zaopatrzyć się w pamiątki.

Stare i nowe

Mieszkańcy tej wioski jeszcze niedawno trudnili się pasterstwem i rolnictwem. Z czasem to zanikło, bo nie było zapotrzebowania na taką produkcję. We wsi nie było ani szkoły, ani sklepów. Mieszkańcy z tej wioski, jak i z wielu innych zlokalizowanych w górach, zaczęli schodzić niżej do miejscowości nadmorskich. Powstawały tu nowe osiedla o nowo-starej nazwie. I tak powstał Neos Panteleimonas, czyli Nowy Panteleimonas. Stara wieś popadała w ruinę. Jeszcze kilkanaście lat temu wioska nie miała prądu, dzisiaj już jest zelektryfikowana.

Modne letnisko

Kilka lat temu nastąpił zwrot w życiu wsi. Przybywają tu bogaci Grecy, zwłaszcza z Salonik i kupują stare domy. Niektóre z nich dożyły nawet 200 lat. Remontują je lub odbudowują w pierwotnym stylu. To dla nich weekendowa baza wypadowa. Apartamenty wynajmowane są również turystom. W wiosce często urządzane są imprezy rodzinne, a wesela też wpisały się w tradycję wsi. Miejscowość znalazła się w programach turystycznych wycieczek. Do wsi prowadzi asfaltowa, wąska droga z ogromną ilością zakrętów. Dzięki zakosom można zachwycać się panoramą Riwiery Olimpijskiej. Przed wioską jest duży parking.

Warto wiedzieć

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku, w prowincji Pieria masowo powstawały nowe osiedla. Oglądając mapy terenów nadmorskich widzimy na nich takie nazwy jak Poroi, Skotinas czy Pantelejmonas poprzedzone przymiotnikami: Palios (stary), Neoi (nowy), Paralia (nadmorski) itd. Rząd grecki wspierał wtedy rozwój turystyki nadmorskiej. Mieszkańcy wyżej położonych wsi przenieśli się na wybrzeże ze względów ekonomicznych. Zaczęli podejmować pracę w turystyce. Tym sposobem powstało wiele nowych miejscowości, ale zostały im niejako stare nazwy.

Dodano: 1 września 2012; Aktualizacja 5 września 2012;

Zajrzyj na te strony:

  • film autorki

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij