Studzieniec
Gotyckie mury i barokowa ruina

A pałac? ? To w pegeerze ? podpowiada nam przygodny przechodzień ? trzeba przejechać za mostek. Tak też czynimy i znajdujemy się w świecie ruin. Nie wiem, co robi gorsze wrażenie: czy ruiny pałacu, czy ruiny pegeeru?
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Andrzej Węgrowicz
Studzieniec. Gotyckie mury i barokowa ruina
Kościół jest w niezłej kondycji, stan pałacu woła o pomstę do nieba...
  • Studzieniec. Gotyckie mury i barokowa ruina
  • Studzieniec. Gotyckie mury i barokowa ruina
  • Studzieniec. Gotyckie mury i barokowa ruina
  • Studzieniec. Gotyckie mury i barokowa ruina
  • Studzieniec. Gotyckie mury i barokowa ruina
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wieś, jak inne w Lubuskiem: ani ciekawa, ani piękna, ani zadbana. Za to bardzo stara, choć tu ? to nic szczególnego. Ma jednak dwa ciekawe zabytki: kościół i pałac. I ? tak jak w innych lubuskich wsiach, kościół jest w niezłej kondycji, stan pałacu woła o pomstę do nieba.

Pierwsze zapiski o wsi pochodzą z 1255 roku, jej nazwę zapisano wtedy jako Studelscho. W tym czasie, lub tylko nieco później, pobudowano w niej kościół. Ten sam, który stoi i teraz. Nie oparł się przez wieki przebudowom, ale zasadnicza bryła, mała zwarta i kępa, pozostała do dziś we wczesnogotyckiej wersji. Kościół zbudowano z kamienia i rudy darniowej: bloki tej ostatniej poznamy po porowatej strukturze i czarnym kolorze. Wyróżniają się znacząco w kościelnych murach.

Kościół nosi wezwanie św. Wawrzyńca. Jest jednonawowy, nie ma wieży. Od zachodniej strony znajduje się jednak wolnostojąca drewniana dzwonnica, także stara ? wybudowano ją w połowie XVIII wieku. Na zewnętrznej ścianie prezbiterium wmurowano ciekawe epitafia. Gotyckie obramienia drzwi i okien, pomalowane na biało, ładnie odcinają się od ciemnych kamiennych ścian. Drzwi zamknięte, nie wiem, co jest w środku. Zapewne dość pusto.

A pałac? Nie widzieliśmy po drodze. ? To w pegeerze ? podpowiada nam przygodny przechodzień ? trzeba przejechać za mostek. Tak też czynimy i znajdujemy się w świecie ruin. Nie wiem, co robi gorsze wrażenie: czy ruiny pałacu, czy ruiny pegeeru? Pałac nie był użytkowany od 1945 roku, PGR zamknięto w latach 90.

Pałac ma długą historię, trudno zliczyć kolejnych właścicieli, bo majątek (wieś nazywała się do 1945 roku Streidesldorf) często przechodził z rąk do rąk. Około 1500 roku wybudowano tu pierwszą murowaną siedzibę ? dwór obronny rodziny von Dyhern. W końcówce XVIII wieku rodzina von Konobelsdorff rozbudowała ją nadając charakter reprezentacyjny. Pałac ma ładną bryłę wiejskiej rezydencji, przykrytą wysokim łamanym dachem. Wokół był duży folwark i majątek ziemski.

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij