Studzieniec
Gotyckie mury i barokowa ruina

A pałac? – To w pegeerze – podpowiada nam przygodny przechodzień – trzeba przejechać za mostek. Tak też czynimy i znajdujemy się w świecie ruin. Nie wiem, co robi gorsze wrażenie: czy ruiny pałacu, czy ruiny pegeeru…
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Andrzej Węgrowicz
Studzieniec. Gotyckie mury i barokowa ruina
Kościół jest w niezłej kondycji, stan pałacu woła o pomstę do nieba...
  • Studzieniec. Gotyckie mury i barokowa ruina
  • Studzieniec. Gotyckie mury i barokowa ruina
  • Studzieniec. Gotyckie mury i barokowa ruina
  • Studzieniec. Gotyckie mury i barokowa ruina
  • Studzieniec. Gotyckie mury i barokowa ruina
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Wieś, jak inne w Lubuskiem: ani ciekawa, ani piękna, ani zadbana. Za to bardzo stara, choć tu – to nic szczególnego. Ma jednak dwa ciekawe zabytki: kościół i pałac. I – tak jak w innych lubuskich wsiach, kościół jest w niezłej kondycji, stan pałacu woła o pomstę do nieba.

Pierwsze zapiski o wsi pochodzą z 1255 roku, jej nazwę zapisano wtedy jako Studelscho. W tym czasie, lub tylko nieco później, pobudowano w niej kościół. Ten sam, który stoi i teraz. Nie oparł się przez wieki przebudowom, ale zasadnicza bryła, mała zwarta i kępa, pozostała do dziś we wczesnogotyckiej wersji. Kościół zbudowano z kamienia i rudy darniowej: bloki tej ostatniej poznamy po porowatej strukturze i czarnym kolorze. Wyróżniają się znacząco w kościelnych murach.

Kościół nosi wezwanie św. Wawrzyńca. Jest jednonawowy, nie ma wieży. Od zachodniej strony znajduje się jednak wolnostojąca drewniana dzwonnica, także stara – wybudowano ją w połowie XVIII wieku. Na zewnętrznej ścianie prezbiterium wmurowano ciekawe epitafia. Gotyckie obramienia drzwi i okien, pomalowane na biało, ładnie odcinają się od ciemnych kamiennych ścian. Drzwi zamknięte, nie wiem, co jest w środku. Zapewne dość pusto.

A pałac? Nie widzieliśmy po drodze. – To w pegeerze – podpowiada nam przygodny przechodzień – trzeba przejechać za mostek. Tak też czynimy i znajdujemy się w świecie ruin. Nie wiem, co robi gorsze wrażenie: czy ruiny pałacu, czy ruiny pegeeru… Pałac nie był użytkowany od 1945 roku, PGR zamknięto w latach 90.

Pałac ma długą historię, trudno zliczyć kolejnych właścicieli, bo majątek (wieś nazywała się do 1945 roku Streidesldorf) często przechodził z rąk do rąk. Około 1500 roku wybudowano tu pierwszą murowaną siedzibę – dwór obronny rodziny von Dyhern. W końcówce XVIII wieku rodzina von Konobelsdorff rozbudowała ją nadając charakter reprezentacyjny. Pałac ma ładną bryłę wiejskiej rezydencji, przykrytą wysokim łamanym dachem. Wokół był duży folwark i majątek ziemski.

 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij