Győr
Barokowe miasto czterech rzek

Serce miasta to barokowy plac główny. Dominantę rynku, przy którym i w otoczeniu którego pyszni się wiele zabytkowych mieszczańskich pałacyków, tworzy przyklejony do jego południowej pierzei kościół św. Ignacego.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Jarosław Swajdo
Győr. Barokowe miasto czterech rzek
Wielki pożar 29 września 1566 roku strawił znaczne połacie miasta, które następnie zostało odbudowane wedle aktualnych wzorców europejskich. Przy pracach znaleźli zatrudnienie architekci i budowniczowie niemieccy i włoscy.
  • Győr. Barokowe miasto czterech rzek
  • Győr. Barokowe miasto czterech rzek
  • Győr. Barokowe miasto czterech rzek
  • Győr. Barokowe miasto czterech rzek
  • Győr. Barokowe miasto czterech rzek
  • Győr. Barokowe miasto czterech rzek
  • Győr. Barokowe miasto czterech rzek
  • Győr. Barokowe miasto czterech rzek
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Zachodniowęgierskie miasto Győr inaczej Raab, w historiografii polskiej znane także jako Jawaryn, położone jest równo w połowie drogi pomiędzy Budapesztem a Wiedniem.

Jest stąd po 120 km od obu tych globalnych metropolii, przy komunikującym je ruchliwym magistralnym korytarzu autostradowo-kolejowym, jednym z kluczowych dla tej części kontynentu. Nadto około 70 km od Bratysławy oraz ledwie jakieś 10 km od nakreślanej przez Dunaj granicy ze Słowacją. Stanowi stolicę komitatu Győr-Moson-Sopron (Raab-Wieselburg-Ödenburg), a dodatkowo także węgierskiego regionu statystycznego Nyugat-Dunántúl (Zachodnie Zadunaje). Jednocześnie ze swymi 130 tysiącami mieszkańców jest szóstym pod względem wielkości miastem na Węgrzech. Natomiast tutejsza historyczna starówka to bez wątpienia jedna z najprzedniejszych egzemplifikacji baroku w jego wersji autentycznie środkowoeuropejskiej.

Od castrum Romanum po inwazje tureckie

Pulsujące, by nie rzec epatujące dziś życiem miasto prawie w samym sercu Małej Niziny Węgierskiej, w rejonie zlewu czterech rzek (Rába, Rábca, Marcal, Mosoni-Duna) chlubi się metryką sięgającą czasów antycznych. Osada pierwotnie założona była przez Celtów. W starożytności pełnił pod nazwą Arrabona rolę rzymskiego obozu warownego na straży limesu dunajskiego. Kwalifikując się za sprawą wspominanego położenia między Vindoboną a Aquincum do ważniejszych w rzymskiej prowincji Panonia.

Dogodne owo usytuowanie dostrzegli także Madziarzy zdobywczo wkraczający kilka stuleci potem do Panonii i na Kisalföld. Świadczy o tym ulokowanie tutaj w 1009 roku przez Stefana I Świętego, pierwszego węgierskiego króla z dynastii Arpadów oraz chrystianizatora Węgrów, siedziby jednego z biskupstw rzymskokatolickich. W wiekach średnich Jaurinum odpierało sąsiedzkie najazdy austriackie i czeskie. Wielki pożar 29 września 1566 roku strawił znaczne połacie miasta, które następnie zostało odbudowane wedle aktualnych wzorców europejskich. Przy pracach znaleźli zatrudnienie architekci i budowniczowie niemieccy i włoscy. Jako jedna z ostatnich forpoczt przed napierającymi w XVI wieku na Wiedeń muzułmanami był Raab dwukrotnie oblegany przez Osmanów, dostając się w 1594 roku na cztery lata w ich ręce.

Od dunajskiego handlu do Rába ETO Győr

Po odsieczy wiedeńskiej i definitywnym wypędzeniu Turków z Węgier miasto, dyskontując teraz swe położenie, prosperowało na szerokiej wymianie handlowej. Między innymi do Czech oraz na Śląsk eksportowano stąd wino, do Wiednia i dalej w głąb ziem niemieckich pędzono olbrzymie stada bydła rzeźnego, zaś przez rzeczny port na Dunaju odbywał się obrót zbożem i innymi produktami rolnymi. Zaawansowana parę wieków później budowa w Austro-Węgrzech dróg żelaznych, spowodowała spadek rangi tych rzecznych, dała asumpt do trwałego zakorzenienia się nad Dunajem i Rabą wielobranżowego przemysłu. Dzięki niemu w międzywojniu, czyli już w potrianońskich granicach Węgier, awansował Győr na drugi po Peszcie najsilniej zindustrializowany ich ośrodek miejski.

Czytaj dalej - strony: 1 2
Dodano: 21 grudnia 2017; Aktualizacja 10 stycznia 2018;
 

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij