Mir
Historia zamku owiana jest legendami

Mir około roku 1568 przeszedł w ręce Mikołaja Radziwiłła – „Sierotki”, który zbudował renesansowy pałac o dwu skrzydłach z kamiennymi obramowaniami okien i drzwi. Zamek otoczono wysokim wałem ziemnym z fosą.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
Sprawdź nasz Instagram
fot: Cezary Rudziński
Mir. Historia zamku owiana jest legendami
Legenda mówi o podziemnym tunelu, którym rzekomo mogły jeździć nawet powozy, łączącym zamek w Mirze z odległym w linii prostej o ponad 25 km innym radziwiłłowskim zamkiem i pałacem w Nieświeżu.
  • Mir. Historia zamku owiana jest legendami
  • Mir. Historia zamku owiana jest legendami
  • Mir. Historia zamku owiana jest legendami
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy zamku, aby zapewnić mu pomyślność i chronić przed zniszczeniem, złożono podobno pogańskim zwyczajem ofiarę z barana. Potwierdza to pośrednio kamień przypominający głowę barana, widoczny w jednej ze ścian.

Miejscowość Mir położona obecnie 8 km na północ od ?olimpijki? ? drogi szybkiego ruchu łączącego Brześć z Mińskiem i dalej z Moskwą ?  w roku 1486 stała się własnością starosty brzeskiego i kowieńskiego, księcia Jerzego Iljinicza.

Prawdopodobnie w 1506 r. nad rzeczką Mirzanką rozpoczął on budowę potężnego, kamienno-ceglanego zamku z czterema wieżami- basztami w narożnikach trzymetrowej grubości murów u nasady i 2 m na górze. I piątą – pośrodku muru zachodniego, z jedyną bramą wjazdową do twierdzy, skierowaną ku drodze prowadzącej przez Nowogródek i Lidę do Wilna.

W murach zamku były otwory strzelnicze, od strony dziedzińca górą biegła drewniana galeria dla obrońców. Mir jednak już koło roku 1568 przeszedł w ręce Mikołaja Radziwiłła ? ?Sierotki?, który zbudował od strony muru północnego i wschodniego renesansowy pałac o dwu skrzydłach z kamiennymi obramowaniami okien i drzwi, rzeźbionymi w kamieniu balustradami, balkonami itp. Zamek otoczono wysokim wałem ziemnym z fosą, do której wodę dostarczała rzeczka Mirzanka, bramą i mostem prowadzącym do ?Ogrodu włoskiego?.

Z tego czasu pochodzi legenda o podziemnym tunelu, którym rzekomo mogły jeździć nawet powozy, łączącym zamek w Mirze z odległym w linii prostej o ponad 25 km innym radziwiłłowskim zamkiem i pałacem w Nieświeżu. Badania archeologiczne nie potwierdziły jej istnienia ale sam fakt, że narodziła się taka legenda świadczy, jak wysoko oceniano możliwości i bogactwo tego rodu.

Pierwszy cios mirski zamek otrzymał podczas Potopu Szwedzkiego w 1655 r. Ledwo zdołano częściowo odbudować zniszczenia, nadeszła Wojna Północna (rosyjsko-szwedzka ) i w 1706 r. Szwedzi wysadzili w powietrze jedną z 5 wież, niszcząc też wiele innych zamkowych obiektów. Zamek odbudował dopiero w latach 30. XVIII w. Michała Kazimierz Radziwiłł ? ?Rybeńka? i przekształcony w magnacką rezydencję z salami: paradną, balową, galerią portretów itp.

W oranżerii ?Ogrodu włoskiego? pojawiły się m.in. drzewka cytrusowe, cyprysy, krzewy laurowe i wiele innych roślin egzotycznych wystawianych w lecie na polanę obok zamku. Syn ?Rybeńki?, książę Karol Stanisław ? ?Panie Kochanku? urządzał w zamku bale, a w okolicznych lasach polowania. W annałach zapisano także wspaniałe podejmowanie tam w 1784 r. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, którego książę Karol 20 lat wcześniej był zażartym przeciwnikiem.

Zamek ucierpiał w 1812 r., gdy jego ówczesny właściciel ks. Dominik Radziwiłł uczestniczył w wojnie napoleońskiej po stronie cesarza Francuzów. W XIX w. zamek został opuszczony i częściowo zniszczony. Nowy od 1895 r. właściciel ? książę Mikołaj Światopełk-Mirski odbudował i odrestaurował cześć pomieszczeń. W zamkowym parku zbudował w 1904 r. zachowaną do dziś rodową kaplicę grobową. Ale według kolejnej legendy, ród ten, choć władał zamkiem aż do 1939 r., był przeklęty. Podobno po tym, jak właściciel kazał wyrąbać kwitnący ogród i wykopać na jego miejscu staw, utonęła w nim młoda księżniczka.

Dramatycznie zapisał się zamek w Mirze w historii licznej społeczności żydowskiej w latach II wojny światowej. Hitlerowscy okupanci urządzili w nim getto, w którym zginęło ponad tysiąc osób.

 
Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Doceniają nas!

 

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podróżników Globtroter wyróżniło Otwarty Przewodnik Krajoznawczy nagrodą
za najciekawsze publikacje turystyczne w 2019 r.

Cieszymy się!

 

Pisz razem z nami

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!
Zamknij