Iwonicz-Zdrój
Spacerkiem po modnym uzdrowisku

Spacer najlepiej zacząć od przystanku autobusowego. Przed wejściem na deptak znajduje się nowa altana i tablice informacyjne, oraz węzeł szlaków. Pośród lip stoi pamiątkowy obelisk na miejscu pierwszego kościoła św. Iwona.
Podoba Ci się ten tekst? Powiedz o tym innym na Facebooku
lub na Google+
fot: Barbara Górecka
Iwonicz-Zdrój. Spacerkiem po modnym uzdrowisku
Na początku deptaka przykuwa wzrok ciekawy obiekt. To „Bazar”. Drewniany budynek z czworoboczną wieżą zegarową, zbudowany w latach 1876-80. Wieża jest motywem wielu widokówek i obrazów z Iwonicza-Zdroju.
 • Iwonicz-Zdrój. Spacerkiem po modnym uzdrowisku
 • Iwonicz-Zdrój. Spacerkiem po modnym uzdrowisku
 • Iwonicz-Zdrój. Spacerkiem po modnym uzdrowisku
 • Iwonicz-Zdrój. Spacerkiem po modnym uzdrowisku
 • Iwonicz-Zdrój. Spacerkiem po modnym uzdrowisku
 • Iwonicz-Zdrój. Spacerkiem po modnym uzdrowisku
 • Iwonicz-Zdrój. Spacerkiem po modnym uzdrowisku
 • Iwonicz-Zdrój. Spacerkiem po modnym uzdrowisku
 • Iwonicz-Zdrój. Spacerkiem po modnym uzdrowisku
 • Iwonicz-Zdrój. Spacerkiem po modnym uzdrowisku
 • Iwonicz-Zdrój. Spacerkiem po modnym uzdrowisku
 • Iwonicz-Zdrój. Spacerkiem po modnym uzdrowisku
Uwaga! Materiał został zamieszczony w naszym portalu już ponad rok temu.
A świat się zmienia… Niektóre informacje praktyczne mogą okazać się nieaktualne!

Iwonicz-Zdrój jest niepowtarzalnym uzdrowiskiem o pięknym obliczu „artystycznym”. Architektura centrum uzdrowiska jest pięknym przykładem drewnianej zabudowy zdrojowej pochodzącej z połowy dziewiętnastego wieku. Panuje tu modny wówczas w całej Europie styl szwajcarski. Od 1973 roku, obiekty te są wpisane na listę zabytków. Centrum uzdrowiska stanowi deptak, wokół którego rozmieszczone są stare wille i budynki zdrojowe.

Spacer po uzdrowisku najlepiej zacząć od przystanku autobusowego. Są tam też parkingi. Przed wejściem na deptak znajduje się nowa altana i tablice informacyjne, oraz węzeł szlaków. Pośród lip stoi pamiątkowy obelisk na miejscu pierwszego kościoła św. Iwona. Jest też obelisk ufundowany na 400-lecie Iwonicza-Zdroju.

Na deptaku

Na początku deptaka przykuwa wzrok ciekawy obiekt. To „Bazar”. Drewniany budynek z czworoboczną wieżą zegarową, zbudowany w latach 1876-80. Wieża jest motywem wielu widokówek i obrazów z Iwonicza-Zdroju. Po przeciwnej stronie jest piętrowy „Dom Zdrojowy” z 1861 roku. Józef Dietl zachwycał się jego okazałością i wykwintnym urządzeniem. W bryle przypomina osiemnastowieczny pałac. Niegdyś była tu piękna sala balowa, a dziś jest kino „Wczasowicz”. Jest też stylowa restauracja, w której odbywają się muzyczne imprezy. Spacerując deptakiem mijamy kolejne ciekawe obiekty. „Stary Pałac” to najstarszy zabytek uzdrowiska. Wzniesiony w 1837 roku według projektu Amelii Załuskiej. Dawniej nazywany był „Modrzewiowym Pałacem”, bo zbudowany jest z drzewa modrzewiowego. Utrzymany jest w stylu klasycystycznym, z czterokolumnowym portykiem w fasadzie frontowej, ustawionym na wysokości pierwszego piętra. W tylnej fasadzie wkomponowana jest głęboka loggia. Nad nią jest dwuokienna facjata. Budynek jest w pastelowym, różowym kolorze. Dalej mijamy budynek „Starych Łazienek”. Dziś odremontowany budynek pełni funkcję sanatoryjno-wczasową.

Na ratunek „Krakowiaka”

Dochodzimy do końca deptaka i tu na placyku stoi mała fontanna. Ponad nią, między drzewami widać słynny w dawnych latach pensjonat „Krakowiak”. Willa zbudowana była w latach 1865-68 także w stylu szwajcarskim. Miała piękną trójprzęsłową werandę. Zawsze tętniło tu życie towarzyskie. Tu odbywały się wieczorki taneczne, spotkania z poetami, artystami i ciekawymi ludźmi. Restauracja słynęła w regionie z najlepszych dancingów. Na początku lat dziewięćdziesiątych tamtego wieku, „Krakowiaka” wykupiła gmina. Nad kawiarnią ulokowano Dom Kultury i salę reprezentacyjną. W nocy z 12 na 13 grudnia 2004 roku drewnianą willę strawił pożar. Ogień doszczętnie wypalił wnętrze modrzewiowej willi. Wydawało się, że zabytek został bezpowrotnie utracony. Szybko jednak podjęto decyzje o odbudowie. Precyzyjnie odtworzono bryłę budynku, uwzględniając historyczny wygląd stolarki. Dziś znowu to miejsce tętni życiem, a z przytulnego wnętrza rozlegają się dźwięki muzyki.

U wód

Po przeciwnej stronie „Krakowiaka” stoją budynki „Biały Orzeł”, „Pod Jodłą” i inne. Wszystkie oferują leczenie uzdrowiskowe. W tym zakątku Iwonicza Zdroju są źródła i pijalnia wód. „Pawilon nad źródłami” wzniesiono w 1837 roku nad źródłami Amelii i Karola. To ośmioboczna altana z charakterystycznymi kolumnami na wysokich postumentach. W jego sąsiedztwie umieszczono figurę Matki Boskiej Przedziwnej z 1891 roku. To miejsce kultu religijnego mieszkańców i kuracjuszy. Trzeci obiekt to „Źródło Józefa”, w niebieskiej zamkniętej altance. Pijalnia wód mineralnych „Łazienki Borowinowe” powstała z inicjatywy rodziny Załuskich w 1837 roku. Pierwotnie odbywały się tu kąpiele borowinowe. Obecny wygląd zawdzięcza przebudowie w 1922 roku i w latach osiemdziesiątych XX wieku. Mieści się tu między innymi stylowa pijalnia wód mineralnych, galeria na piętrze i deptak w podcieniach.

Warto wiedzieć….

Kuracjusze w Iwoniczu-Zdroju mają do dyspozycji liczne sanatoria, szpital uzdrowiskowy, pensjonaty, ośrodki wczasowe, kwatery prywatne. Mają nowoczesny zakład przyrodoleczniczy i ładną pijalnię wód. Oprócz obiektów uzdrowiskowych w Iwoniczu-Zdroju są korty tenisowe, basen, wyciąg narciarski, obiekty rozrywkowe i gastronomiczne. Wiele ścieżek turystycznych uatrakcyjnia pobyt.

Zajrzyj na te strony:

 • Film autorki

Komentarze: brak

Dodaj komentarz
(Dozwolone typy plików: jpg, gif, png, maksymalny waga pliku: 4MB.)
(wymagany, niepublikowany)
Zobacz, gdzie to jest

Napiszmy razem przewodnik

Dlaczego otwarty? Bo jego pisanie nigdy się nie kończy... Bo może go pisać każdy, także Ty...

przyślij swój tekst i zdjęcia

Jak Wam się podoba?

Co Ci się podoba w Otwartym Przewodniku? Co denerwuje, drażni, przeszkadza? Jakie elementy rozwinąć, by było jeszcze ciekawiej?

Czekamy na Twoją opinię...
Wszystkie materiały zamieszczone na naszym portalu chronione są prawem autorskim. Możesz skopiować je na własny użytek.
Jeśli chcesz rozpowszechniać je dla zysku bez zgody redakcji i autora – szukaj adwokata!

Ta strona używa cookies. Można zmienić ich ustawienia w przeglądarce. Dowiedz się więcej o naszej Polityce Cookies

..

Zamknij

Zamknij